Štai kalnai elektronikos atliekų. Bent jau kol kas didžioji jų dalis taip ir liks pūpsoti. Tvarkyti ir perdirbti nebus vežamos ir senos baterijos, lemputės. Kenksmingas medžiagas skleidžiantys prietaisai nebus tvarkomi, nes Valstybinė aplinkos apsaugos tarnyba atėmė licenciją iš pagrindinės tokio tipo atliekas tvarkančios organizacijos. Net 80 procentų rinkos užimanti asociacija, pagal Aplinkos apsaugos ministerijai pavaldžią instituciją, pažeidė ne vieną taisyklę. Tai yra ir atliekų, kurias reikia specializuotai laikyti, vežimas į sąvartynus, pinigų švaistymas, audito išvadų nepateikimas. Tuo metu kai kurie politikai šioje situacijoje įžvelgia norą pasipelnyti.
„Aplinkos ministerija bando tendencingai dalyvauti atliekų tvarkymo perskirstyme, kadangi dėl visai nesuprantamų, teisiškai nepagrįstų priežasčių panaikino licenciją tvarkyti elektronikos atliekas asociacijai, kuri jungia 400 įmonių, kurios importuoja, prekiauja“, - sako Artūras Skardžius.
Elektronikos atliekų tvarkymo asociacijos vadovas teigia, kad jiems net neleidžiama ištuštinti prie prekybos centrų esančių kartotinių konteinerių.
„Mums neturint net galimybių net prisiliesti prie tų konteinerių, mes atsiimam bet kokią atsakomybę už galimai nuodingas pasklidusias atliekas ir uždarose patalpose medžiagas, pavyzdžiui, dujošviečių lempų ir kviečiam atsakomybę prisiimti aplinkos ministrą, kuris yra atsakingas už tokius sprendimus, kuriuos išsakėme spaudos konferencijoje“, - tikina EEPA direktorius Mantas Varaška.
Savo ruožtu aplinkos viceministras atšauna, jog pats domėjosi, ar asociacijai skirti trys įspėjimai, po kurių licencija ir buvo atimta, turėjo pagrindo. Pasak jo, tyrimų rezultatai akivaizdūs. Pažymos už sutvarkytas atliekas buvo išrašomos, tačiau darbas neatliekamas. Kenksmingų medžiagų pilni prietaisai vežami į įprastus sąvartynus.
„Atliekos nebuvo tvarkomos, o buvo remiamasi tiktai popieriais. Tai kadangi kai jie praranda šitiek popierių, o kitaip tariant, šitiek tonų netvarkytų atliekų, o pinigus už tvarkymą pasiima, tai atsiranda toks klausimas, ar atliekos išvis tvarkomos? Todėl mes jų visur ir randame“, - teigia aplinkos apsaugos viceministras Algirdas Genevčius.
Licencija asociacijai buvo atimta jau prieš kiek daugiau nei savaitę, tačiau viceministras nemano, jog reikėtų jaudintis dėl pavojų keliančios taršos. Pasak jo, jau netrukus bus imamasi veiksmų, kad atliekas tvarkytų nauja organizacija. Greičiausiai bus skelbiamas konkursas.