Siūloma griežtinti bausmes už tabako ir alkoholio pardavimą nepilnamečiams. Licencijos verstis šia veikla prekiautojas netektų iškart, vos tik pažeistų šį draudimą, o ne sulaukus pakartotino nusižengimo, kaip yra dabar. Atitinkamas Tabako ir Alkoholio kontrolės įstatymų pataisas Seimo sekretoriate užregistravo Darbo partijai (leiboristams) atstovaujanti parlamentarė Larisa Dmitrijeva.
Pagal dabar galiojančią Tabako kontrolės įstatymo 26 straipsnio 7 dalies redakciją, juridiniai asmenys ir užsienio juridinių asmenų filialai už draudimo parduoti rūkalus vaikams pažeidimą baudžiami nuo 3 tūkstančių iki 5 tūkstančių litų bauda. Padarius tą pažeidimą toje pačioje prekybos vietoje pakartotinai per trejus metus. skiriama nuo 5 tūkstančių iki 10 tūkstančių litų bauda ir panaikinamas licencijos galiojimas toje prekybos vietoje, kurioje nustatytas pažeidimas.
Atitinkamai Alkoholio kontrolės įstatymo 34 straipsnis dalis dabar numato, kad už alkoholio pardavimą asmeniui, jaunesniam nei 18 metų, gresia bauda nuo 1 iki 3 tūkstančių litų. Ir tik pakartotinai pažeidus šį draudimą, jei tai įvyko per trejus metus nuo nuobaudos paskyrimo, panaikinamas licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais galiojimas toje prekybos vietoje, kurioje nustatyti pažeidimai.
Pagal L. Dmirtijevos pataisą, licencijos galiojimas prekiauti alkoholiu ten, kur padarytas toks pažeidimas (pardavimas nepilnamečiui), turėtų būti panaikintas nelaukiant pažeidimo pasikartojimo. Nauja licencija po panaikinimo būtų neišduodama vienerius metus, kaip yra ir dabar.
Psichiatras, biomedicinos mokslų daktaras Aurelijus Veryga portalui balsas.lt sakė sveikinąs tokią iniciatyvą. „Kadangi kažkodėl nepraėjo siūlymai, kad būtų kuriami specializuoti pardavimo skyriai, pardavimo vieta filmuojama, tai čia gal kaip viena iš alternatyvų“, - svarstė jis.
A. Verygos nuomonė sankcijos dabar greičiausiai yra nepakankamos, o žmonės Lietuvoje tiesiog nemėgsta laikytis įstatymų. „Daugelis vis dar gyvena sovietmečio rezistencijos dvasia, nors nebeaišku, prieš ką čia priešintis. Valstybė juk sava, tai laikas būdų įstatymus gerbti. <...>
Pakartotiniai pažeidimai, anot mediko, yra sunkiau užfiksuojami atsiranda todėl, žmonės, kurie tai daro piktybiškai, tampa atsargesni. „Parduoda tik pažįstamam vaikui ir pan. Kartais pažeidėjai net atvirai tyčiojasi iš pareigūnų, kurie per vargus įrodo patį pažeidimo faktą, per teismus atima licenciją. Tada registruojama nauja įmonė, gaunama nauja licencija ir viskas prasideda iš naujo. <...> Pagauta pardavėja skundžiasi, kad pardavinėti verčia savininkas, o savininkas sako, kad tai pardavėja jį pakišo, susitarusi su konkurentais“, - nurodė A. Veryga.
******
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atlikto Pasaulio sveikatos organizacijos koordinuojamo tarptautinio mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos tyrimo (Health Behaviour in School-aged Children – HBSC) duomenimis, 2010 m. reguliariai (nors kartą per savaitę) vartojančių alkoholinius gėrimus prisipažino maždaug kas dešimtas tiriamasis (12,9 proc. berniukų ir 8,1 proc. mergaičių). O tarp penkiolikmečių berniukų šis rodiklis siekė 25,2 proc., tarp penkiolikmečių mergaičių – 16,9 proc.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, tik 10 iš 60 savivaldybių 2012 m. yra neišdavusios ar panaikinusios licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, atsižvelgdama į gyventojų, visuomeninių organizacijų ar kitų institucijų nuomonę.
Praėjusiais metais 18 iš 60 savivaldybių yra apribojusios laiką mažmeninės prekybos įmonėms, prekiaujančioms alkoholiniais gėrimais, atsižvelgdama į gyventojų, visuomeninių organizacijų ar kitų institucijų nuomonę.