Neteisėtą veiklą vykdė ne tik Sanitex, bet ir dar kelios įmonės – „Sotėja“, „Selnera“, „Maistulis“ ir „Egilėja“, kurios nubaustos mažesnėmis, nuo 3 iki 75 tūkstančių eurų baudomis. Konkurencijos taryba nustatė, kad nuo 2016 iki 2019 m. šios bendrovės derino komercinius pasiūlymus 101 viešajame pirkime maisto produktams pirkti įvairioms visoje Lietuvoje veikiančioms švietimo ir socialinėms įstaigoms: lopšeliams-darželiams, darželiams, gimnazijoms, mokykloms-darželiams, sveikatos priežiūros centrams, kolegijoms, globos namams.
„Vilniaus, Kauno savivaldybės, mokyklos, darželiai, globos namai, jie įsigydavo maisto produktus, įmonės imitavo konkurenciją, bendradabravo, rengė pasiūlymus viena už kitą ir užsitikrindavo konkursų laimėjimą. Aliejus, cukrus, miltai, kiaušiniai, kas reikalinga ruošti maistą“, – vardija Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.
Konkurencijos tarybai pradėjus tyrimą, Sanitex nusprendė bendradarbiauti su tyrėjais, pripažino susitarimą ir teikė įrodymus. Tad nuo įmonės apyvartos dydžio priklausančią baudą Konkurencijos taryba sumažino keturis kartus ir atleido nuo atsakomybės bendrovės vadovą. Sanitex vadovas Ramūnas Kairys į TV3 žinių klausimus atsakyti nepanoro, įmonė išplatino tik jo pareiškimą, kuriame šis teisinasi, esą viešuosiuose pirkimuose kartelinius susitarimus vykdė keli darbuotojai slapta nuo vadovybės.
„Konkuravimo taisyklių pažeidimą atliko keli mūsų darbuotojai ir tai darė slapta, organizacijos vadovybei to nežinant. Tokie įstatymų ir etikos normų nepaisymai mūsų organizacijoje yra visiškai netoleruojami ir neatitinka skaidrumo, sąžiningumo standartų bei vertybių, kuriomis remiamės savo kasdieninėje veikloje“, – nurodo „Sanitex“ vadovas Ramūnas Kairys.
Tokie įmonės vadovo žodžiai su korupcija kovojančios organizacijos vadovui kelia abejonių.
„Būtų sunku patikėti, kalbėti apie tai, kad įmonėje gali vykti tokie dalykai, o vadovybė nežinoti. Jei nežino, tai vadovybės atsakomybė“, – mano „Transparency international“ vadovas Sergejus Muravjovas.
Konkurencijos taryba tyrimo ėmėsi pasiskundus Vilniaus ir Kauno savivaldybių darbuotojams. Sostinės savivaldybės administracijos vadovė džiaugiasi, kad jos darbuotojų skundas padėjo atskleisti neteisėtą verslininkų veiklą, tačiau dabar suka galvą, ką daryti toliau, mat korupciniai konkursai tebegalioja ir savivaldybė toliau juos vykdo – į įstaigas nubaustos bendrovės toliau tiekia maistą.
„Kalbant apie „Sanitex“, turime 5 sutartis su šia organizacija. Darželių skaičiaus tiksliai nepasakysiu. Sutartys galioja, „Sanitex“ turi teisę skųsti sprendimą. Kai gausime oficialų sprendimą, renginėsime su teisininkais, viešųjų pirkimų specialistais, kokių žingsnių galime imtis. Bet mums svarbiausia užtikrinti ikimokyklinių įstaigų darbą ir kokybišką vaikų maitinimą“, – sako Vilniaus savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė.
Kovotojas su korupcija tokią atsargią savivaldybės poziciją kritikuoja ir sako, kad korupcinius viešuosius pirkimus laimėję verslininkai ir toliau pelnosi iš mokesčių mokėtojų kišenės.