Nuo Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, kuriai vadovauja Diana Korsakaitė, sprendimo priklausys, ar Lietuvos žmonėms bus įvestas privalomas abonementinis mokestis už elektrą.
Bendrovių RST ir VST šviežiai parengti nauji mokėjimo planai už elektrą „Namai“ ir „Namai plius“ minėtos komisijos bus tvirtinami jau kitą savaitę.
Elektros vartotojai pratinami prie minties, kad 10 arba 20 litų mėnesinis mokestis leis sutaupyti po kelis centus už kilovatvalandę, tačiau esą kol kas nebus privalomas.
Taupiam žmogui, sunkiai gyvenančiam pensininkui, sunkmečiu įsijungiančiam elektros prietaisus tik trumpam, toks mokestis kirstų per kišenę taip pat skaudžiai, kaip ir tiems, kas dalį metų laiko praleidžia mieste, o likusią – kaime ar sode.
Sunku būti vartotoja
– Pradėjusi eiti šias pareigas sakėte, kad mažai ką turite bendra su komisijos reguliuojamais energetikos tarifais kaip vartotoja, nes centralizuotai tiekiamas vanduo, šiluma, dujos, nuotekų šalinimas nėra aktualūs jūsų buityje – ar per metus tai jau tapo aktualu kaip vartotojai? – „Respublika“ paklausė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos vadovės D.Korsakaitės.
– Tuomet kaip kas išgirdo, tas taip parašė. Gyvenau aš ir kai buvo vanduo, šiluma, dujos, elektra bei visos kitos gėrybės. Turiu uošvius ir senelius, kurie taip pat yra vartotojai.
Esu kilusi iš Panevėžio, kur mano giminaičiai už šias paslaugas moka tiek, kiek vidutiniškai moka ir visa Lietuva.
Sunku man būti vartotoja, nes aš žinau priežastis, kodėl kainos šiandien yra tokios, kokios yra.
– Kodėl?
– 70 proc. visų mūsų kainų priklauso nuo importuojamo kuro. Aš galiu tik apgailestauti, bet nei komisija, nei atskiri jos pareigūnai šios situacijos paveikti, deja, negali.
– Kodėl beveik visa Europos Sąjunga importuoja dujas, naftą, o kone brangiausiai už viską moka lietuviai?
– Ne visa ES importuoja. Praėjusią savaitę man teko susitikti su nemaža misija iš Nyderlandų, kur du trečdaliai dujų yra nuosavos.
Estai naudoja savo skalūnų dujas, lenkai degina savo anglis, o portugalai turi puikius ryšius su Afrikos dujų eksportuotojais. Tačiau išties daugelis ES valstybių turi savo santykius su Kremliumi.
Prognozių prognozės
– Kodėl tuomet lietuviai už dujas moka dvigubai brangiau nei vokiečiai, kurie perka tokias pat rusiškas dujas kaip ir mes?
– Klausimas yra politinis ir į tokį klausimą tikrai neatsakysiu.
Mūsų komisija kontroliuoja tik ar teisingai yra įvertintas būsimose kainose valiutos kurso prognozavimas ir ar teisingai yra prognozuotas dujų įkainis, remiantis tarptautinių biržų ateities sandorių prognozėmis.
– Ar jūsų komisija visada pasako, kad tos prognozės yra teisingos, tad ir vartotojams siūlomos kainos – tinkamos?
– Ne visada, būna įvairių sprendimų. Per metus šiame poste man teko tik kartą žiūrėti į dujų kainas, o šio mėnesio pabaigoje pasižiūrėsime antrą sykį. Vasarą situacija buvo tragiška, kai JAV doleris kilo kasdien ir labai sparčiai.
Brangimas – tik įvaizdis
– Kodėl komisija negali aukščiausios elektros kainos ribos sumažinti dar keliais centais?
– Reikia žiūrėti, į kurią elektros kainos dalį jūs taikotės.
Kiekvieną kartą mes bandome sumažinti kainas, o žmonės kalba, kad viskas brangsta todėl, kad jų perkamoji galia mažėja ir jau ne pirmus metus.
Energetikos paslaugos yra tokios, nuo kurių tiesiog neturi kur dingti. Jeigu bendras žmogaus išlaidų krepšelis traukiasi, o energetikos išlaidos ne mažėja, bet didėja, žmonės natūraliai jaučia diskomfortą ir dėl to piktinasi. Taip atsiranda ir įvaizdis, kad viskas brangsta.
– Kokia yra komisijos nuomonė apie rengiamą abonementinį elektros mokestį vartotojams?
– Mes jau esame gavę abiejų įmonių – RST ir VST – valdybų patvirtintą medžiagą ir pagal teisės aktų nuostatas turime peržiūrėti, ar ji teisingai diferencijuota. Jeigu teisingai, tai bus patvirtinta viešame mūsų komisijos posėdyje.
Mokėjimo planus kiekvienas vartotojas galės pasirinkti pats.
– Kokia yra garantija, kad abonementinis mokestis už elektrą netaps privalomas?
– Mes apie tai nekalbame. Bet juk mokant už vandenį yra privalomas mėnesinis mokestis. Jeigu žmogus ir nevartoja, jis vis tiek moka. Juk yra apskaitos, ūkio, ar kaip čia pasakyti – kaštai.
Julius GIRDVAINIS