„Singapūras tapo pirmaujančia valstybe pasaulyje. Iš to regiono skurdžiausios – į pirmaujančias. Darbo partijos programa panaši į Singapūro nuostatas“, – portalui tv3.lt teigė Europos Parlamente dirbantis V. Uspaskichas.
Darbo partijos vedlys pasakojo, kad jau baigia dėlioti rinkimines programos gaires spalio mėnesį vyksiantiems Seimo rinkimams. Bus atsižvelgta į Singapūro švietimo sistemą, verslo gerinimo ir korupcijos mažinimo programas.
Politologas, Vilniaus Universiteto Azijos studijų ir tarptautinės politikos docentas K. Andrijauskas kritiškai įvertino tokį V. Uspaskicho rinkiminį žingsnį: „Labai abejoju, ar Lietuvai reikėtų eiti būtent tuo keliu – į neliberaliąją rinkiminę demokratiją“.
Politologo teigimu, Singapūro tautos tėvas ir įkūrėjas Lee Kuan Yew yra pasakęs, kad vienas kertinių metodų, kodėl Singapūrui pavyko pasiekti ekonominį stebuklą, – tai sėkminga kova su korupcija. Lee Kuan Yew paklausus, kaip pavyko sėkmingai susidoroti su korupcija, jis atsakė: „Tiesiog reikėjo pasodinti keletą savo draugų“.
„Sunkiai įsivaizduojama, kaip ponas Uspaskichas perims Singapūro modelį, ypač atkreipiant dėmesį į tai, kad jo politinėje karjeroje buvo nemažai juodų dėmių – skaidrumo stoka ir kaltinimai jo politinei partijai korupcija („juodosios buhalterijos“ byloje – aut.past.).
Darbo partijai trūksta skaidrumo ir V. Uspaskicho politinė karjera tikrai nėra be juodų dėmių. Todėl Singapūro pavyzdžio iškėlimas šiame kontekste atrodo keistokai. Mano akimis, tai daugiau populistinis veiksmas negu fundamentalus valstybės sėkmės priežasčių ir konteksto suvokimo klausimas“, – kalbėjo politologas.
Darbo partijos programa – pagal Singapūrą
Darbo partijos vedlys V. Uspaskichas pripažino, kad partijos rinkiminė programa bus orientuota į Singapūro politiką ir šios šalies pavyzdį.
„Pagrindinis dalykas – tai palankios investicinės aplinkos sudarymas ir korupcijos panaikinimas. Lietuva yra labai maža valstybė ir čia visa valdymo sistema sukurta pagal „švogerystes“ – visą laiką saviems kuriamos palankios sąlygos. Čia mes norime pasinaudoti Singapūro pavyzdžiu“, – kalbėjo politikas.
V. Uspaskichas siūlė atkreipti dėmesį, kad labai stipri Singapūro švietimo sistema ir tai reikėtų pritaikyti Lietuvoje.
„Jie specialistus siunčia mokytis po visą pasaulį. Singapūras apmoka išlaidas ir išsiunčia gyventojus į kitas šalis, kad jie sugrįžtų su naujomis žiniomis ir patirtimis bei pritrauktų kuo daugiau specialistų. Taip šalis tampa nepriklausoma, yra valdomos ateinančios investicijos“, – sakė V. Uspaskichas.
Užsimojo tapti premjeru
Kovo pabaigoje planuojamas Darbo partijos tarybos susirinkimas. Tuomet ketinama paviešinti asmenų sąrašą, kuriose apygardose ir kokie kandidatai kausis, kol kas pavardžių neskelbiama, tačiau V. Uspaskichas tikino, kad jų partijoje nebus kažkokių „žvaigždžių“.
„Mes žvaigždžių nekviečiame. Pristatinėsime programą. Ne paslaptis, kad mano komanda eina su tikslu mane pasiūlyti premjeru. Esu tam visiškai pasiruošęs“, – sakė V. Uspaskichas.
Jis teigė dar neapsisprendę, kas ves Darbo partijos sąrašą rinkimuose, bet neatmeta, kad tai gali būti jis pats.
„Dar nuspręsime vėliau. Žiūrėsime, kaip į mūsų programą reaguos visuomenė – gal ir aš pats vesiu. Kol kas neaišku. Bet partijoje aktyviai dalyvausiu“, – pridūrė politikas.
Darbietis skubėjo paaiškinti, kad jų programa skirsis nuo kitų partijų. „Pirmiausia, norime išryškinti dvi strategines sritis – tai maisto pramonė ir lengvoji pramonė. Tai tos sritys, kur daugiausiai gabių Lietuvos žmonių.
Lengvoji pramonė – tai turiu omenyje rūbų, batų ir kitų dalykų gamybą. Stengtumėmės sukurti ypatingas sąlygas, kad į mūsų šalį pritrauktume kuo daugiau investuotojų“, – aiškino politikas.
Prieš beveik ketverius metus Darbo partija rinkimuose neperkopė 5 proc. barjero ir rymodama prie suskilusios geldos liko laukti geresnių laikų.
Praėjusiais metais savivaldos rinkimuose Darbo partija gavo 5,2 procentus balsų ir vieną merą. Europos parlamento rinkimuose jau 8,5 procento ir ketvirtą vietą.
Į ketvertuką Darbo partija patenka ir naujausiuose apklausų reitinguose.
Politologas įvertino kritiškai: „Abejoju, ar Lietuvai to reikia“
Politologas, VU Azijos studijų ir tarptautinės politikos docentas K. Andrijauskas kritiškai įvertino tokį V. Uspaskicho rinkiminį žingsnį.
„Tokį V. Uspaskicho žingsnį vertinu dviprasmiškai. Singapūras yra nedidukas miestas, turi du labai rimtus pranašumus prieš daugelį kitų valstybių ir jie puikiai šiuos pranašumus išnaudojo nuo nepriklausomybės pradžios, nuo 1965 metų.
Pirmasis jų pranašumas – tai pats piečiausias žemyninės Eurazijos taškas, daugybės prekybos linijų ir laivybos kanalų susikirtimo taškas. Antrasis – greičiausiai žymiai svarbesnis pranašumas – tai Singapūro žmonės. Singapūro valdžia sumaniai sugebėjo mobilizuoti savo populiaciją ir paversti ją pagrindiniu savo ištekliu, gerąja to žodžio prasme.
Žvelgiant į Lietuvos kontekstą – mes esame didesni savo teritorija nei jie. Mūsų geografija, nepaisant to, kad istoriškai kilo daug problemų, gali būti vertinama ir kaip pranašumas. Taip pat reikia pripažinti, kad mūsų populiacija, žmonės yra darbštūs, drąsūs, mėgsta mokytis.
Tačiau yra viena rimta problema. Nors Singapūras per pastarąjį pusšimtį metų tapo „tigru“ ir viena iš labiausiai išsivysčiusių valstybių pasaulyje, bet reikia atkreipti dėmesį, kaip jie tai įgyvendino ir ką būtent padarė“, – kalbėjo politologas.
Singapūre – vienos partijos įsigalėjimas
Politologas pažymėjo, kad Singapūras toli gražu negali būti laikomas tikra liberalia demokratija. Nors Singapūre vyksta rinkimai ir gerbiamos fundamentalios žmogaus teisės, tačiau jie turi vienos partijos valdymą visą laikotarpį nuo 1965 metų.
„Partija sugebėjo paversti Singapūrą ekonominiu stebuklu. Didžioji dalis Singapūro piliečių tai vertina teigiamai, tačiau tai susiję su pakankamai „drakoniškais“ saugumo, moralės ir įstatymų mechanizmais, kurie žvelgiant iš mūsų perspektyvos atrodo tikrai keistokai.
Singapūre yra įtvirtinti kitokie kontrolės mechanizmai, tačiau mums kartais sunku suvokti, kaip žmonės gali būti patraukiami administracinėn atsakomybėn, pavyzdžiui, jei valgo kramtomąją gumą“, – atkreipė dėmesį K. Andrijauskas.
Keisti V. Uspaskicho užmojai: kova su korupcija
„Korupcija Lietuvoje yra viena iš svarbiausių problemų. Iš dalies suprantama, kodėl ponas Uspaskichas bando tai išnaudoti, tačiau skaidrumo ir kovos su korupcija naratyvus turėtų plėtoti tie politikai, kurie dar nėra susidūrę su kontraversijomis šioje srityje. V. Uspaskichas, nemanyčiau, kad gali tuo pasigirti“, – teigė pašnekovas.
Logiška, kad V. Uspaskichas akcentuoja žmogiškojo kapitalo dalykus. Pasak politologo, natūralu, kad jis supranta, jog mūsų turtas – tai mūsų žmonės. Tačiau klausimas – kaip jis tai įgyvendins praktiškai. Tai reikalauja labai gilios struktūrinės reformos.
„Kiekviena Vyriausybė, kurią mes turėjome, susidūrė su šia problema ir ją spręsti buvo nepaprastai sudėtinga. Turime ne tik švietimo aspektą, bet ir demografinius kriterijus – ne tik migracijos ir emigracijos – turime senėjančią visuomenę ir turime būtinybę akcentuoti žmogiškąjį kapitalą.
Kitas dalykas, labai mažai politikų ir partijų nesutiktų, kad užsienio investicijos ir jų pritraukimas yra būtinas. Visi su tuo sutinka. Natūralu, kad verslas yra didžiausi mokesčių mokėtojai ir jį turime palaikyti. Esame viena atviriausių ekonomikų pasaulyje. Natūralu, kad šis naratyvas yra plėtojamas. Teisingas pastebėjimas, kad tai viena iš Singapūro sėkmės istorijų, bet vėl kyla klausimas – kas ir kaip naujo bus įgyvendinta?“, – pastebėjo politologas.
Kas rinkėjui yra Singapūras?
Kyla klausimas – kiek Darbo partijos elektoratas žino ir domisi Singapūro specifika? Dauguma lietuvių tikriausiai įsivaizduoja, jog Singapūras yra sėkmės istorija – tai labai turtinga valstybė, nors ir nedidelė.
„Kiek tokios kortos traukimas yra prasmingas? Vien dėl to, kad struktūrinės priežastys ir Singapūro specifika daug skiriasi nuo Lietuvos, galbūt V. Uspaskichui būtų prasmingiau pasitelkti arčiau mūsų esančios kokios valstybės pavyzdį – kaip Danija, Liuksemburgas ar net ta pati Estija – kad rinkėjui būtų labiau suprantama.
Singapūras – tai sėkmės istorija, tačiau kiek ši šalis rezonuos lietuvio rinkėjo ir Darbo partijos rinkėjo galvoje, kyla tam tikrų abejonių. Kitaip tariant, V. Uspaskichui reikės papasakoti ne tik savo partijos programą, bet ir Singapūro istoriją, kad rinkėjas jį suprastų. Kiek toks reveransas į toli nuo mūsų esančią valstybę bus naudingas, tai daug kas priklausys nuo V. Uspaskicho komunikacijos“, – pastebėjo politologas.
Singapūro vietinė kultūra yra santūri. Už narkotikų įvežimą gali grėsti mirties bausmė, draudžiama įvežti kramtomąją gumą, griežti apribojimai homoseksualams ir alkoholio amžiaus cenzas bei kiti apribojimai.
„Įvertinus visą įstatyminę bazę, akivaizdu, kad šie dalykai turėtų imponuoti labiau tradicines vertybes, griežtos rankos principą palaikančiai populiacijos daliai vienoje ar kitoje pasaulio valstybėje. Labiau socialiniu ir kultūriniu nei politiniu požiūriais konservatyvus elektoratas yra vienas iš taikinių ir Darbo partijai. Todėl ir anksčiau išvardinti apribojimai tikrai galėtų imponuoti nemažai daliai Darbo partijos elektorato narių“, – svarstė K. Andrijauskas.
Prisiminkite, kaip V. Uspaskichas mynė teismų slenksčius ir prašėsi į Rusiją: