Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) sakosi esanti nustebinta Rusijos priekaištų, kuriuos ši reiškia dėl to, kad per Lietuvos teritoriją neleidžiama gabenti senos karinės amunicijos.
URM atstovės spaudai Violetos Gaižauskaitės teigimu, Rusija jau seniai buvo informuota, jog kovinių šaudmenų ir sprogmenų gabenimas per Lietuvos teritoriją yra draudžiami remiantis vidaus teisės aktais bei tarptautiniais susitarimais.
„Esame nustebę dėl priekaištų, jog neleidžiama gabenti senos amunicijos per Lietuvos valstybės teritoriją. Rusijos partnerius, periodiškai pateikiančius paraiškas kovinių šaudmenų ir sprogmenų gabenimui per Lietuvos teritoriją, jau seniai esame informavę, kad ypač pavojingų krovinių gabenimą per Lietuvos teritoriją draudžia Lietuvos Respublikos teisės aktai ir tarptautiniai susitarimai“, - BNS sakė URM atstovė spaudai Violeta Gaižauskaitė.
Taip ji komentavo Rusijos naujienų agentūros Itar-Tass pranešimą, jog Lietuva trukdo nebenaudojamos karinės amunicijos tranzitą iš Kaliningrado regiono. Šio teiginio šaltiniu nurodomas Rusijos gynybos ministras Anatolijus Serdiukovas.
Minėtame pranešime teigiama, kad Rusijos Gynybos ministerijos atstovas spaudai nebenaudojamos amunicijos tranzitą susiejo su Afganistano operacija - esą Rusija sudarė sąlygas civiliniam NATO tranzitui į Afganistaną.
Tačiau Lietuva teigia nesuprantanti, kodėl Rusija sieja pavojingų krovinių gabenimą su nekariniu NATO tranzitą į Afganistaną, nes senų karinių šaudmenų ir sprogmenų gabenimas, skirtingai nei NATO civiliniai kroviniai, yra pavojingas.
Lietuvos ekspertų nuomone, senų sprogmenų transportavimas kelia per didelę nelaimingų atsitikimų riziką. Tokią pačią nuomonę yra pareiškę ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ekspertai, 2005 metais nagrinėję senos amunicijos pertekliaus Kaliningrado srityje klausimą ir padarę išvadą, kad pavojingi sprogmenys turi būti utilizuojami vietoje.
V.Gaižauskaitė, taip pat pažymėjo, jog Lietuva ir kai kurios kitos ESBO narės buvo išreiškusios norą prisidėti prie pavojingos amunicijos Kaliningrado srityje sunaikinimo, tačiau Rusija tokia galimybe nepasinaudojo.
„Norime atkreipti dėmesį, kad Lietuva nedraudžia saugių Rusijos Federacijos karinių krovinių tranzito per savo teritoriją“, - sakė V.Gaižauskaitė.