Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas Prahoje susitikęs su eurokomisare atsakinga už išorinius ryšius Benita Ferrero-Waldner (Benita Ferero-Valdner) teigė, kad spartus Baltijos elektros jungčių plano įgyvendinimas - pagrindinis būdas mažinti Lietuvos energetinę priklausomybę.
Neformaliame ES UR ministrų susitikime Prahoje dalyvaujantis V. Ušackas ketvirtadienį su B. Ferrero-Waldner aptarė Lietuvos energetinio saugumo situaciją, atsižvelgiant į Ignalinos atominės elektrinės uždarymo perspektyvą, pranešė Užsienio reikalų ministerija.
Susitikime taip pat aptarti Baltarusijos planai statyti nauja atominę elektrinę netoli sienos su Lietuva. URM vadovas pažymėjo, kad kalbant apie šį projektą, Lietuvos politikams bei visuomenei didžiausią nerimą kelią planuojamos statyti atominės elektrinės branduolinės saugos ir poveikio aplinkai klausimai.
V. Ušackas pasiūlė šiuo klausimu surengti specialias Europos Komisijos ir Baltarusijos konsultacijas, kuriose būtų iškeltas tarptautinių konvencijų branduolinės saugos srityje reikalavimų laikymosi, taip pat skaidraus ir viešo poveikio aplinkai vertinimo proceso užtikrinimo klausimas.
Pasak pranešimo spaudai, ES ne kartą yra pabrėžusi, kad tolesnių Baltarusijos santykių su ES plėtra priklausys nuo Baltarusijos prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų įgyvendinimo.
Europos Komisija yra paskelbusi skirti maždaug 5 mlrd. eurų Bendrijos energetikos jungtims ir plačiajuosčio interneto plėtrai. Didžioji šių pinigų dalis tektų Baltijos regionui, įskaitant ir Lietuvą.
Lietuvos premjero Andriaus Kubiliaus teigimu, Baltijos elektros jungčių planui įgyvendinti vien Baltijos regionui gali tekti 1 mlrd. eurų (3,453 mlrd. litų).
Pirmasis Vakaruose nesaugia laikomos Ignalinos AE reaktorius buvo sustabdytas 2004-ųjų gruodžio 31-ąją vykdant Lietuvos įsipareigojimus Europos Sąjungai - jie numato, jog elektrinė turi būti visiškai sustabdyta 2009 metų pabaigoje.
Taip pat ketvirtadienį vykusiame ES UR ministrų susitikime V. Ušackas pažymėjo, kad Ukrainos ir Rusijos ginčas dėl dujų dar kartą atskleidė silpnąsias Europos energetikos sektoriaus vietas bei ragino ES būti solidaria, sprendžiant energetinio saugumo klausimus.
Pasak ministro, Ukrainos ir Rusijos ginčas yra tik dalelė didesnės problemos, kuri ypač aktuali Baltijos valstybėms ir kuri dar kartą įrodo bendros ES energetikos vidaus rinkos sukūrimo ir energetinių šaltinių diversifikavimo svarbą.
„Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių energetinė izoliacija - tai prioritetinis ES klausimas, kurį reikia išspręsti nedelsiant. Kaip 2008 metų gruodžio mėnesį nusprendė Europos Vadovų Taryba, Baltijos regionui svarbiems infrastruktūros projektams, tokiems kaip Lietuvos ir Švedijos elektros jungtis, turi būti skiriamas papildomas ES finansavimas“, - pažymėjo V. Ušackas.