• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis trečiadienį (10.15) apklausiamas teisme teigė nenaudojęs psichologinio smurto prieš diplomatus, kurie šią vasarą atstatydinti kilus vizų skandalui.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras buvo apklaustas Vilniaus apygardos administracinio teismo uždarame posėdyje, nagrinėjusiame Lietuvos ambasados Baltarusijoje patarėjas Lino Valentukevičiaus skundą dėl atstatydinimo iš pareigų.

REKLAMA

L. Valentukevičius yra vienas iš septynių diplomatų, kurie neteko tarnybos liepą kilus skandalui dėl numanomų pažeidimų išduodant Lietuvos vizas.

"Paaiškinau, kaip įvyko (diplomatų atleidimo - BNS) procedūra. Neįžvelgiu savo veiksmuose psichologinio smurto", - žurnalistams sakė ministras.

REKLAMA
REKLAMA

Susikompromitavę diplomatai vėliau pareiškė, kad prieš juos buvo naudojamas psichologinis smurtas ir jie buvo priversti parašyti atsistatydinimo pareiškimus.

Pasak A. Valionio, diplomatams buvo paaiškinta, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) surinko medžiagą, kuri įrodo jų pažeidžiamumą, o jie tam neprieštaravo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras užsiminė, kad konsuliniai pareigūnai turėjo "neformalių partnerių", įtariamų ryšiais "su kai kurių valstybių slaptosiomis tarnybomis", tačiau, motyvuodamas medžiagos slaptumu, išsamiau to nekomentavo.

Dienraštis "Respublika" trečiadienį rašo, kad nesąžiningi Lietuvos diplomatai iš Rusijos ir Baltarusijos turizmo firmų už vizų išdavimą galėjo gauti maždaug 2 milijonų JAV dolerių (apie 6 mln. litų) kyšių.

REKLAMA

Valstybės saugumo departamentui (VSD) ir Užsienio reikalų ministerijai (URM) pradėjus tyrimą, paaiškėjo, kad septyni Rusijoje ir Baltarusijoje dirbę Lietuvos konsulai, pažeisdami URM patvirtintas instrukcijas, nepagrįstai yra išdavę apie 40 tūkst. Lietuvos vizų.

"Tai teisėsaugos organų darbo objektas", - paklaustas žurnalistų apie spaudoje paskelbtą informaciją sakė A. Valionis. Jis teigė, kad išduodami dideli vizų skaičiai. Kiek iš jų išduota teisėtai, kiek - ne, turi nustatyti pareigūnai.

REKLAMA

Pasak dienraščio, Rusijos ir Baltarusijos firmos internete siūlydavo įsigyti daugkartines Lietuvos vizas už 100 JAV dolerių (apie 300 litų). Spėjama, kad pusę šios sumos turizmo kompanijos pasilikdavo už darbą, o likusi suma, kaip įtariama, būdavo perduodama konsulams.

Liepos mėnesį kilus konsulų skandalui, pareiškimus išeiti iš darbo parašė URM Konsulinio departamento direktorius Gediminas Šiaudvytis, generalinis konsulas Sankt Peterburge Gintaras Ronkaitis ir jo pavaduotojas vicekonsulas Darius Ryliškis, taip pat konsulas Sovetske Saulius Turskis, Lietuvos ambasados Rusijoje antrasis sekretorius Semionas Dančenka, Lietuvos ambasados Baltarusijoje patarėjas L. Valentukevičius ir antrasis sekretorius Ričardas Ramoška.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis tuomet pareiškė, kad diplomatai įtarti galėję imti neteisėtą atlygį už Lietuvos vizų išdavimą. Tačiau nė vienas iš konsulų to viešai nepripažino. Penki iš jų kreipėsi į teismą dėl grąžinimo į darbą.

Kaip rašo dienraštis, visi septyni Lietuvos diplomatai Rusijoje ir Baltarusijoje VSD buvo sekami nuo vasario mėnesio.

Pagal VSD informaciją, neteisėtu atlygio gavimu įtariami 3 iš 5 į darbą per teismą bandančių grįžti diplomatų.

VSD atlikto tyrimo medžiaga yra įslaptinta. Su ja trečiadienį susipažino trys teisėjai, nagrinėjantys L. Valentukevičiaus skundą.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų