• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki rugsėjo pirmosios likus dviems savaitėms, uostamiesčio švietimo įstaigos suskubo ieškoti pedagogų. Ypač sudėtinga situacija yra su tiksliųjų mokslų mokytojais.

REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjos Laimos Prižgintienės teigimu, šiai dienai Klaipėdos mokyklose trūksta apie 10 matematikos mokytojų.

REKLAMA

Kadangi švietimo įstaigos atostogauja, tikslių duomenų, kiek pedagogų šį rudenį negrįš į mokyklas, dar nėra. Tai turėtų paaiškėti rugsėjo 15 dieną, kai mokyklos pateiks ataskaitas.

Ne ką geriau ir darželiuose. Nors auklėtojų ir netrūksta, jų padėjėjų - auklyčių kaita yra didžiulė. Šios specialistės sotesnį duonos kąsnį susiranda dirbdamos auklėmis šeimose.

REKLAMA
REKLAMA

Klaipėda neruošia

L. Prižgintienės teigimu, matematikų uostamiestyje pasigesta jau prieš keletą metų.

„Klaipėdoje šios specialybės pedagogai neruošiami, logiška, kad jaučiame jų trūkumą. Kaip mokyklos sprendžia šią problemą? Greičiausiai, dirbantiesiems tenka išsidalinti krūvius“, - sakė Švietimo skyriaus vedėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pastebi ir kitą problemą su kuria susiduria rusakalbių mokyklos. Jose taip pat trūksta mokytojų. Spragas galėtų užpildyti Klaipėdos universitete ruošiami pedagogai, tačiau lietuviai į rusų mokyklas dirbti neina.

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) siūlymą leisti tuščias vietas mokyklose užimti studentams, L. Prižgintienė vertina palankiai.

REKLAMA

„Dirbantys už keletą savo kolegų pedagogai yra pervargę, dėl to nukenčia mokymo kokybė. Nematau nieko bloga tame, jog studentai dirbtų mokyklose. Norint situaciją taisyti greitai, kitos išeities nėra“, - svarstė tarnautoja.

Studentų desantas pagelbėtų ir Klaipėdos rajono švietimo įstaigoms. Šiems mokslo metams rajone ypač trūksta informatikos mokytojų. Taip pat ieškoma muzikos, technologijų ir anglų kalbos specialistų.



Auklytės palieka darželius

REKLAMA

Švietimo skyriaus duomenimis, uostamiesčio darželiuose ir lopšeliuose auklėtojų netrūksta, tačiau jų padėjėjos vis dažniau meta mažai apmokamą darbą ir kreipiasi į auklių agentūras.

Vienoje iš ikimokyklinių įstaigų auklyte dirbanti klaipėdietė Julija dienraščiui pasakojo, jog pastaraisiais metais auklėtojų padėjėjoms darbo ir atsakomybės tik daugėja, tačiau alga liko ta pati - 800 litų neatskaičius mokesčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Penkiasdešimtmetį perkopusi moteris teigė, jog padėjėjoms tenka atlikti sunkius darbus - prižiūrėti švarą ir tvarką, nešioti valgį, plauti indus, aprenginėti vaikus grupėse ir t.t. Kiekvienoje jų - vidutiniškai apie 20 vaikų.

Nebelaukiančios šviesesnio rytojaus auklėtojų padėjėjos, vis dažniau šį darbą iškeičia į daugiau apmokamą - įsidarbina auklėmis. Uostamiestyje visą dieną vieną vaiką prižiūrinti auklė uždirba 1200-1400 litų per mėnesį.

REKLAMA

Klaipėdoje esančios bendrovės „Reikalinga auklė“ direktorė Rūta Lukošienė sakė, jog dėl darbo, darželius palikusios moterys dažniausiai kreipiasi vasaros pabaigoje.

„Kol kas šią vasarą dar nė viena neatėjo, tačiau kaip tik tokiu metu pradeda skambinti“, - sakė R. Lukošienė.

Beveik pusė į šią agentūrą besikreipiančių moterų sudaro pedagoginį išsilavinimą turinčios klaipėdietės, kita pusė - pensininkės, arba dažnai jokio išsilavinimo neturinčios moterys.

REKLAMA

R. Lukošienės teigimu, šeimos visada labiau pageidauja pedagogių.

Į globos įstaigas - tik drąsiausi

Per praėjusius metus Klaipėdos globos namuose „Smiltelė“ auklėtojų padėjėjų ir socialinių darbuotojų kaita pasiekė rekordą. Per metus pasikeitė apie 25 proc. specialistų.

Globos namų direktorė Vida Petraitienė, šioje srityje dirbanti jau 17-us metus, tikina, kad darbuotojai iš globos namų masiškai išeina tik pastaruoju metu. Ir to priežastis - ne vien mažos algos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dirbti su agresyviais, nevaldomais globos namų auklėtiniais kasmet vis sunkiau. Pedagogai nuolat įžeidinėjami, jiems tenka atlaikyti triaukščių keiksmažodžių ir patyčių lavinas.

Nepilnamečiai jaučiasi nebaudžiami ir tuo piktybiškai naudojasi. Su psichologiniu teroru nesitaiksto ne tik jauni, ką tik pradėję dirbti pedagogai, kantrybė trūksta ir senbuviams.

REKLAMA

„Tuos, kurie lieka, vadinu pasišventusiais savo darbui,“ - dienraščiui kalbėjo V. Petraitienė.

Pavėluotos pastangos

Švietimo ir mokslo ministerija parengė švietimo įstatymo pataisas, kad mokyklose galėtų dirbti aukštesniųjų kursų studentai ir pedagogo kvalifikacijos neturintys specialistai. Taip valdžia tikisi kompensuoti pedagogų trūkumą. Pataisas svarsto Vyriausybė. Jei ši institucija siūlymui pritars, rudenį jį svarstys Seimas.

Prognozuojama, kad šiais mokslo metais šalies mokyklose trūks apie tūkstančio pedagogų. Panašus skaičius buvo ir pernai.



Vaida JUTKONĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų