• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Patarimai daugiau šypsotis, „nukraujavusi“ rožė, giltinė, ateinanti sėti meilės, vienas kitą suradę mergaitė ir berniukas - šie ir kiti simboliai bei personažai pastaruoju metu išmargino Klaipėdos pastatų sienas. Nepaisant grožio ir prasmingumo, bet koks tokio pobūdžio darbas vertinamas kaip vandalizmo aktas, jeigu jam kurti nėra gautas pastato savininko leidimas.

REKLAMA
REKLAMA

Dideli paveikslai, kurių nemaža dalis atlikta trafareto technika, vadinama „stencil“, atsirado ant Tiltų, S. Daukanto ir kitų gatvių pastatų sienų, gerai matomų praeiviams.

REKLAMA

Gatvės menininkai spėjo atspindėti ne tik teigiamų emocijų troškulį, bet ir miesto gyvenimo aktualijas: vienoje gatvių „parkomatai“ jau spėjo „okupuoti“ ne tik šaligatvį, bet ir gretimą sieną.

Šeimininkų nuožiūra

Klaipėdos savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė sakė, kad sunkmetis galimybes valyti užrašus ir piešinius nuo miesto pastatų sienų vargu ar koreguosiantis.

REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybė turinti valyti tik jos žinioje esančių tvorų, paminklų, skulptūrų, pastatų fasadų ir panašių objektų paviršių. „Mes savo lėšomis valome ir ant privačių pastatų esančius užrašus ir piešinius, skleidžiančius nacionalistinio, kitokio diskriminacinio turinio informaciją, - sakė I. Šakalienė. - O jeigu piešiniai neužgauna niekieno garbės, orumo, tik paties pastato šeimininko reikalas, ar juos valyti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Miesto tvarkymo skyriaus vedėjo pavaduotojos Irenos Nachčiunovos nurodytais duomenimis, pernai minėtosioms reikmėms išleista 8300 litų. Šiemet numatyta panaši suma - tikimasi, kad gatvės meno bei vandalizmo aktų nebus daug daugiau, nei iki šiol.

Tuo metu privatiems asmenims, bendrovėms ir biudžetinėms įstaigoms priklausantys pastatai turi būti tvarkomi jų valdytojų. Tad jų kišenės ir skonio reikalas, valyti nuo sienų piešinius bei užrašus ar ne. Valymo darbai vertinami, atsižvelgiant į paveikslėlio plotą: nuvalyti vieną kvadratinį piešinio metrą kainuoja nuo 45 litų.

REKLAMA

Kodėl „nuo“? Anot bene vienintelės specializuotos grafičių valymo įmonės šalyje, Vilniaus bendrovės „Saugrafa“ komercijos direktoriaus Olego Dmitrijevcevo, nūdien purškiamų dažų įvairovė - didžiulė, dalis piešėjų juos gaminasi ir patys, taip pat skiriasi ir valymui skirti chemikalai.

Dažniausiai tiesiog uždažyti piešinio nepakanka - geriausia iš pradžių nuvalyti jį. „O jeigu jau norima uždažyti, tuomet reikia labai gerų dažų“, - sakė O. Dmitrijevcevas.

REKLAMA

Kol kas bene vienintelė įmanoma apsauga nuo grafičių - vaško pagrindo medžiaga, kuria galima padengti namo fasadą ar kito objekto paviršių. Tokį sluoksnį išpurškus piešiniais, šie lengvai nuplaunami, o danga - atnaujinama. Tokią apsaugą, pastebi specialistai, dažniausiai renkasi pastatų šeimininkai, jau patyrę piešėjų atakų. Ji kainuoja kiek pigiau, nei valymo paslaugos - 10-15 litų už kvadratinį metrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sąmyšio nekėlė

Klaipėdos savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Marius Poimanskis sakė nesulaukęs nė vieno gyventojų skundo dėl gatvės piešinių. Nuo pernai gegužės miesto centrą stebi vaizdo kamerų akutės, tačiau, anot jas prižiūrinčių pareigūnų, grafitininkų akcijų per šį laiką užfiksuota nebuvo.

REKLAMA

Klaipėdos miesto VPK Viešosios policijos Prevencijos skyriaus Nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos poskyrio viršininkė Violeta Lideikytė sakė pastebėjusi, kad pernai jaunieji dailininkai tikrai nekėlė didelio sąmyšio. Kur kas aktualesni dalykai buvo paauglių atimami telefonai ir smurtiniai nusikaltimai.

Pokalbininkės teigimu, įaudrintų juridinių ir privačių asmenų, kurie po nakties aptiko ant savo pastato sienos didelį piešinį, skundų ir reikalavimų atlyginti kelis tūkstančius litų siekiančią žalą, netrūksta. Tačiau nustatyti kaltininkus sudėtinga, nes jie veikia greitai. O praktika, kai pietiniuose miesto rajonuose grafitininkai piešė, prieš tai gavę Savivaldybės ir namų gyventojų leidimus, primiršta ir miesto centre, ko gero, būtų nelabai pritaikoma.

REKLAMA

Skambios istorijos, kurios metu uostamiesčio fasadų ir paminklų darkytojai būtų sučiupti darantys nemenką keverzonę ir atsakytų, kaip priklauso, - tai yra nuo 150 litų į viršų sulig padarytos žalos dydžiu kylančia bauda, - uostamiestyje nepasitaikė.

Tiesa, tokios istorijos ir kitose šalyse nėra dažnos. Šių metų pradžioje pasaulį apskriejo žinia, kad Bostone (JAV) suimtas amerikiečių dailininkas 38-erių Shepardas Fairey. To, kad jis yra žinomas menininkas, prisidėjęs prie JAV prezidento Baracko Obamos rinkiminės kampanijos, teisėsauga nepaisė - vyras sulaukė kaltinimo neteisėtai piešęs grafičius ant objektų, kurie yra privati ir municipalinė nuosavybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atsakas kapitalizmui“

Darius VAIČEKAUSKAS, Klaipėdos dailės parodų rūmų parodų kuratorius:

Miestas - piliečių erdvė, ir jaunimas šitaip išreiškia savo poziciją. Mane džiugina, kad tai ne primityvūs autorių parašai - „tagai“, o išbaigti darbai.

Po 2004-aisiais bei 2005-aisiais Parodų rūmuose vykusių grafičių ir gatvės meno dirbtuvių bei parodų „Graffiti: Highlite“, kuriose dalyvavo uostamiesčio, Kauno bei Vilniaus menininkai, mieste gerokai sumažėjo tradicinių grafičių - didelių užrašų įvairiais šriftais. Užtat pradėjo daugėti trafaretų, lipdukų ir kitokių gatvės meno darbelių. Jau kuris laikas fiksuoju Klaipėdos gatvės meną, ateityje norėčiau išleisti visą teminį albumą.

REKLAMA

Šie darbai dažnai yra ne tik meninė saviraiška, bet ir antikapitalistinius, antivartotojiškus įsitikinimus atspindintys kūriniai. Maišto neužgniauši. Galų gale, jeigu verslas gali daryti, ką nori, statyti didžiulius prekybos centrus miesto vidury, kodėl jaunimas negalėtų piešti ant pastatų?

Nepaisant grožio ir prasmingumo, bet koks tokio pobūdžio darbas vertinamas kaip vandalizmo aktas, jeigu jam kurti nėra gautas pastato savininko leidimas.

REKLAMA

Valerija Lebedeva



MEILĘ sėjančios giltinės figūra iš už kampo 'išlenda' į Herkaus Manto gatvę.



PATARIMAS S. Daukantui ir praeiviams. Eimanto CHACHLOVO nuotr.



DVIESE - LINKSMIAU. Įsimylėjėlių pora praeivius pasitinka senamiestyje, prie 'Submarino' picerijos.



AKTUALIJA. Į klaipėdiečių vairuotojų kišenes nusitaikę 'parkomatai' - nuo šiol ir pieštiniai.




PATARIMAS S. Daukantui ir praeiviams. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų