Klaipėdiečiai sutinka priimti kariškių dovanojamą fregatą „Žemaitis“ su sąlyga, jei šie nepagailės ir lėšų laivui išlaikyti.
Klaipėdos miesto savivaldybė gavo Krašto apsaugos ministerijos (KAM) siūlymą perimti nurašomą fregatą „Žemaitis“ ir paversti ją ne tik muziejumi, bet mokymo ir bei konferencijų centru.
Pagal kariuomenės pertvarkos programą fregata nuo šių metų pradžios nebenaudojama karinėms užduotims vykdyti. Kariškiai įsitikinę, kad laivas, prišvartuotas Klaipėdos centre, prie Danės krantinės, galėtų papuošti miestą ir tapti turistų traukos objektu.
Sulaukusi uostamiesčio tarybos pritarimo KAM parengtų Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo fregata būtų perduota Klaipėdai. Miesto vadovai sutinka priimti kariškių dovaną ir tikina rasiantys vietą jai eksponuoti, tačiau norėtų gauti papildomų lėšų laivui išlaikyti. Panašūs karo laivai eksponuojami ne viename Baltijos jūros uostamiestyje, pavyzdžiui, Stokholme, Sankt Peterburge.
Mažosios Lietuvos muziejaus direktorius Jonas Genys pritaria sumanymui. Tačiau jis įsitikinęs, kad prižiūrėti fregatą turėtų KAM pavaldus Vytauto Didžiojo karo muziejus, o finansavimą skirti ta pati ministerija. „Karo muziejaus specialistai turi patirties eksponuojant tokius karinės technikos objektus. Savo lėšų laivui išlaikyti skirti negalėtume, nes, mano duomenimis, per metus tam reikėtų 500 tūkst. litų“, - sakė direktorius.
Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė patvirtino prieš kurį laiką gavusi Valstybės turto fondo siūlymą pirkti „Žemaitį“ už vieną litą, tačiau dėl didelių eksploatavimo išlaidų laivo atsisakiusi. „Pusės milijono litų suma tėra kasdienės išlaidos. Laivas reikalauja kur kas didesnių lėšų, jį kasmet reikia remontuoti, dažyti, kas kelerius metus atlikti kapitalinį korpuso remontą. Dėl to laivo išlaikymas tampa labai brangus“, - pabrėžė ji.
Kovinių laivų divizionas, kurį sudarė dvi „Grisha III“ klasės fregatos F11 „Žemaitis“ ir F12 „Aukštaitis“ bei patrulinis kateris „Dzūkas“, oficialiai buvo įkurtas 1997 metų balandį. Fregatos buvo skirtos kovai su priešo antvandeniniais, oro ir povandeniniais taikiniais, jos galėjo užtikrinti uosto ir pakrančių apsaugą, patruliuoti teritorinėje jūros ir išskirtinėje ekonominėje zonoje.
Mindaugas MILINIS