„Šiais metais moksliniame žurnale buvo publikuotas tyrimas, kuriame analizuoti britų pacientų duomenys. Jame dalyvavo 200 tūkst. žmonių, kurių gyvenimo būdas ir įpročiai buvo panašūs. Tyrime buvo lyginami kavos nevartojantys asmenys su tais, kurie ją geria, siekiant įvertinti trijų ligų – cukrinio diabeto, miokardo infarkto ir insulto – riziką“, – pasakoja gydytojas.
Tyrimo rezultatai parodė, kad tie, kurie kasdien išgerdavo bent tris puodelius kavos, turėjo beveik tris kartus mažesnę riziką susirgti šiomis ligomis, palyginti su kavos nevartojančiais asmenimis. Dar įdomiau, kad tie, kurie gerdavo net iki devynių puodelių kavos per dieną, turėjo beveik dvigubai mažesnę riziką. Taigi, tyrimas atskleidė, jog tam tikra kofeino koncentracija kraujyje gali apsaugoti nuo šių ligų.
Vis dėlto, A. Unikauskas pabrėžia, kad tokią naudą gali suteikti tik juoda kava. „Kava su pienu ir cukrumi yra labai prastas pasirinkimas. Nors abu šie priedai kenkia, gerti kavą su pienu yra dar blogiau nei su cukrumi. Pienas turi paprastą angliavandenį – laktozę, tačiau problema kyla dėl jame esančio baltymo – kazeino. Organizme susidarant angliavandenių ir baltymų junginiui, šis derinys tampa kenksmingas mūsų sveikatai“, – atkreipia dėmesį profesorius.
Jis taip pat akcentuoja, kad tie, kurie kavą geria be pieno ir be cukraus, dažniausiai nesusiduria su padidėjusio kraujo spaudimo rizika. Tačiau žmonėms, kurie renkasi kavą su pienu, rizika susirgti padidėjusio kraujo spaudimo liga yra gerokai didesnė.
„Jei visgi norisi kavą šiek tiek paskaninti ar pašvelninti jos skonį, geresnė alternatyva būtų į kavą įsidėti šiek tiek sviesto – tai sveikas būdas mėgautis kava“, – pataria profesorius.
Probiotikai – kodėl jie tokie svarbūs?
Kita aktuali „Kviečiame daktarą“ laidos tema – probiotikai. Viena iš laidos žiūrovių klausė, kokius kriterijus reikėtų apsvarstyti renkantis probiotikus. Į šį klausimą sutiko atsakyti „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė, pateikdama vertingų patarimų dėl tinkamo probiotikų pasirinkimo.
Ji pasakoja, kad probiotikai yra labai svarbūs ir reikalingi mūsų organizmui. Kitaip tariant, tai gerosios bakterijos, esančios mūsų žarnyne. Kartais nutinka, kad gerųjų bakterijų sumažėja, o tai išbalansuoja visą mūsų žarnyno mikroflorą. Dažniausios priežastys, dėl kurių tai įvyksta, yra netinkama mityba, antibiotikų vartojimas ir ilgalaikis stresas.
„Aukštos kokybės gerųjų bakterijų padermės yra kruopščiai tiriamos ir saugomos, siekiant išvengti galimų genetinių pokyčių. Todėl ant maisto papildo etiketės patariama ieškoti patvirtinimo, kad šios bakterijos saugomos specialiuose bankuose“, – vieną iš kriterijų, kaip pasirinkti tinkamus probiotikus, įvardija vaistininkė.
Taip pat pašnekovė atskleidžia, kad dažnai žmonės, pasirinkdami probiotikus vaistinėje, atsižvelgia tik į bakterijų skaičių. Tačiau geriau rinktis papildus, kuriuose yra ne milijardai, o keliolika gerųjų bakterijų padermių, kad efektyviau praturtintume mikroflorą.
Daugiau apie probiotikus ir svarbiausius kriterijus, į kuriuos reikėtų atsižvelgti renkantis juos, plačiau sužinosite laidoje „Kviečiame daktarą“:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!