Šį rugsėjį kaip niekad gausiai į mokyklas mokiniai rinksis vilkėdami uniformas. Kažkada deklaravus, kad uniforma niveliuoja asmenybes, pastaraisiais metais prieinama prie nuomonės, kad ji ne tik graži ir praktiška, bet ir jos dėka mažėja socialinė atskirtis, o tėvai sutaupo lėšų, skiriamų moksleivių drabužiams.
Uniformos – ne tikmoksleiviams, bet ir mokytojams
Šiaulių įmonėje „Savitas stilius“ vasara yra pats karštymetis, nes ne tik Šiaulių apskrities, bet ir Vilniaus, Kauno mokyklos panoro, kad ši įmonė moksleiviams numegztų uniformas – iš viso užsakymus pateikė 40 šalies mokyklų.
Kone visose Šiaulių mokyklose uniformos tampa būtinu moksleivio atributu, o apskrities rajonai, nors lėtai, tačiau pamažu „uniformuojasi“.
Pasak įmonės vadybininkės Gretos Januševičienės, džemperių, žaketų, liemenių, sarafanų ir sijonukų pageidavo Šiaulių Medelyno, Gegužių, Ragainės, Salduvės, Jovaro, Gytarių, Rėkyvos mokyklos, St. Šalkauskio ir Šiaulių universiteto gimnazijos, privati mokykla-darželis „Pabiručiai“. Mokyklos pačios nusprendžia, kokios spalvos megztais rūbais vilkintys vaikai eis į mokyklas. Pačios populiariausios – mėlyna, pilka, žalia, vyšninė.
Šiaulių rajono, Joniškio, Akmenės mokyklos uniformomis dar neketina aprengti moksleivių, tačiau kitų apskrities regiono mokyklų mokiniai prie uniformų jau pratinasi. „Savito stiliaus“ drabužių užsisakė Kelmės Elvyravos, „Aukuro“ mokyklos ir Kražių gimnazija. Uniformas vilksis ir Pakruojo Žemynos pagrindinės mokyklos moksleiviai bei Radviliškio V. Kudirkos pagrindinė mokykla, Vaižganto progimnazija.
G. Januševičienė sako, kad užsakymų tiek daug, jog tėvai, kurie pavėlavo pateikti užsakymus, vaikų uniformų sulauks ne mokslo žinių šventei, o rugsėjo mėnesį. „Mokykloms pageidaujant, patys vykdavome į jas, išmatuodavome vaikus ir atveždavome užsakymus. Vasarą patys tėvai į mus kreipdavosi. Tie, kurie pavėlavo, uniformų turės palaukti“, – teigė vadybininkė.
Vidutiniškai viena megzta uniformos dalis – džemperis, sarafanas, liemenė – kainuoja apie 50 Lt, tačiau Šiauliuose uniformos ne tik mezgamos. Siuvykla „Elva“ siuva moksleiviams uniformas, nes ypač vyresniųjų klasių moksleiviai mieliau velkasi siūtus švarkus, o ne megztinius.
Pasak Virginijos Pašvenskienės, „Elvos“ direktoriaus pavaduotojos, Šiauliai turbūt paskutiniai iš didžiųjų šalies miestų, kurie pradėjo mokyklose dėvėti uniformas. Pavyzdžiui, Kaune jau visų mokyklų moksleiviai vilki mokyklines uniformas.
Įmonė Šiaulių mokykloms uniformas siuva pirmus metus. Jos siūtais rūbais – švarkais, švarkeliais ir sijonėliais – šiemet vilkės Lieporių gimnazijos gimnazistai ir netgi mokytojai. Mokytojos renkasi švarkus, liemenes, sijonus. Pasirinkta mėlyna spalva. V. Pašvenskienė sako, kad atsiimdami pasiūtus rūbus moksleiviai džiaugiasi – jiems nebereikės sukti galvos, kuo apsirengti.
Siūtomis uniformomis šiemet vilkės ir Kelmės rajono „Aukuro“ vidurinės mokyklos moksleiviai, o kitų regiono mokyklų moksleiviai pateikia užsakymus individualiai.
Švarkas kainuoja apie 160 Lt. Pasak pašnekovės, pasiūtus rūbus dėvėti galima 2–3 metus, nes jie iš itin kokybiško audinio, juos kasmet galima pataisyti, pritaikyti besikeičiančiai figūrai.
Mažina socialinę atskirtį
Ragainės progimnazijos pradinukai į mokyklą apsirengę uniformomis eis pirmus metus. Dinara Vitkuvienė, progimnazijos direktorė, sako, kad jau prieš dvejus metus mokyklos taryba jos prašė inicijuoti apklausą dėl uniformų. Suabejojus pastarųjų reikalingumu, ji nerengta.
Šiemet mokyklos taryba vėl paprašė surengti tėvų apklausą elektroniniame dienyne. Labiausiai uniformų pageidavo pradinių klasių mokytojai ir vaikų tėvai. Problema ta, kad jau pradinėse klasėse mergaitės užsimano puoštis, konkuruoja, kuri gražiau atrodo, tad nepasiturinčių šeimų vaikai jaučiasi diskriminuojami.
Uniformoms buvo pritarta, jas vilkės pradinukai, tačiau vyresniųjų klasių moksleiviai – ne. Pasak direktorės, uniforma tik rekomenduojama vilkėti, bet jei vaikas jos neturės, baramas nebus ir iš mokyklos jo niekas nevarys. Pačiai D. Vitkuvienei patinka, kai vaikai lanko mokyklą įdomiai, originaliai apsirengę, tad jokios prievartos kasdien vilkėti uniformą nebus.
Salduvės progimnazijoje uniformas pradinukai vilki nebe pirmus metus. Šios mokyklos direktorė Natalija Kaunickienė sako, kad jei tėvai nenori, uniformų vaikams nupirkti neprivalo. „Tėvai uniformas perka, nes mato ekonominę naudą. Įsigijus ją nebereikia sukti galvos, kuo vaiką aprengti, todėl aprangai skiriama mažiau išlaidų“, – sakė ji.
Kodėl nedemokratinėse šalyse privalomos uniformos?
Yra tėvų, tvirtinančių, kad sunkmetis – pats netinkamiausias laikas uniformoms mokyklose. Gerų rūbų galima įsigyti dėvėtų drabužių parduotuvėse, o uniforma kainuoja nemažai. Vaikai, ypač paaugliai, save išreiškia per aprangą. Ar uniforma nežlugdo kūrybiško vaiko individualumo?
Uniformų šiemet nevilkės „Juventos“ progimnazijos mokiniai. Jos direktorius Vytautas Girčius sako, kad mokykloje buvo surengta apklausa. Paaiškėjo, kad tėvai nenori, jog vaikai vilkėtų uniformas. Ir mokytojai nepanoro būti įsprausti į vienodą aprangą.
Pasak V. Girčiaus, ne mokytojai, mokyklos vadovai, o būtent tėvai turi nuspręsti, ar reikia mokykloje uniformų. Apklausos metu siekta, kad uniformoms būtų pritarta ne 51 procentu, o 85 procentais. „Vienas balsas neturi nulemti sprendimo“, – sakė direktorius.
V. Girčiaus nuomonė dėl mokyklinių uniformų yra prieštaringa. Viena vertus, lyg ir gražiai atrodytų mokyklos veidas, kita vertus, būtų prarastas saviugdos elementas. „Kaip vaikai išmoks tvarkingai apsirengti, atrodyti oficialioje aplinkoje gražiai, jei nuolat vilkės uniformą? Uniformomis atimama galimybė vaikui ugdyti dalykinį stilių. Gal jis išmoks to šeimoje, o gal ir ne“, – teigė pašnekovas.
Jei tėvai būtų norėję uniformų, jos progimnazijoje būtų buvusios ir tėvai būtų nusprendę, kas aprangą pasiūs. Tokia yra demokratija. „Pasižiūrėkime į Kiniją, Kubą ir paklauskime savęs – kodėl nedemokratinėse šalyse uniforma yra privaloma“, – šypsojosi V. Girčius.
Oksana LAURUTYTĖ