Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka pirmadienį vakare pasirašė įsaką paleisti šalies Aukščiausiąją Radą, lojalią jo politiniam oponentui premjerui Viktorui Janukovyčiui, ir nurodė surengti pirmalaikius visuotinius rinkimus.
"Aš šiandien pasirašiau įsaką dėl Aukščiausiosios Rados paleidimo", - po anksčiau dieną ilgai trukusių konsultacijų su parlamentinių frakcijų lyderiais per televiziją pranešė prezidentas.
Tiesioginiame eteryje kreipdamasis į šalies žmones, V.Juščenka pareiškė laikąs savo "pareiga" paleisti parlamentą, nes savo veiksmais ji pažeidė pagrindinį šalies įstatymą.
Apie galimybę paleisti Radą, kuri nuolat konfliktuodama su prezidentu išdirbo vos metus, V.Juščenka prabilo praėjusią savaitę, motyvuodamas tai pažeidimais formuojant parlamentinę koaliciją.
"Konstitucijos pažeidimai sukūrė vienareikšmius teisinius pagrindus parlamentui paleisti", - sakė šalies vadovas.
V.Juščenkos priešininkai parlamente ir V.Janukovyčiaus vadovaujama vyriausybė šį prezidento žingsnį apibūdino kaip nekonstitucinį. Rada pareiškė neketinanti paklūsti įsakui dėl jos paleidimo ir uždraudė ministrų kabinetui finansuoti pirmalaikius rinkimus.
Pagal prezidento pasirašytą įsaką pirmalaikiai visuotiniai rinkimai turi būti surengti gegužės 27 dieną. Šalies įstatymai numato, kad parlamentas turi būti išrinktas ne vėliau kaip per 60 dienų po jo paleidimo.
Kreipimesi per televiziją V.Juščenka perspėjo "karštas galvas nesiimti neteisėtų veiksmų" ir pridūrė, kad politinė padėtis šalyje yra "kontroliuojama".
Savo ruožtu Vidaus reikalų ministerija pareiškė, kad "yra pasirengusi vykdyti savo visuomeninės tvarkos užtikrinimo funkcijas bet kokios įvykių eigos atveju".
Vidaus reikalų ministerija taip pat pažadėjo sustiprinti valstybinių objektų sostinėje apsaugą.
"VALSTYBINIS PERVERSMAS"
Ukrainos parlamentas pirmadienį vėlai vakare susirinko į neeilinį posėdį, kad aptartų savo poziciją.
Posėdyje dalyvavo beveik vien deputatai, priklausantys vyriausybės koalicijai. Jie priėmė nutarimą tęsti Rados darbą ir apkaltino V.Juščenką, kuris, pasak jų, pasirašė įsaką be atitinkamo teisinio pagrindo, mėginimu įvykdyti "valstybės perversmą".
"Aukščiausioji Rada nutaria pažymėti, kad prezidento 2007 metų balandžio 2 dienos įsakas ... visais požymiais yra žingsnis siekiant įvykdyti valstybės perversmą, stumia vykdomąją valdžią ir teisėsaugos institucijas į neteisėtus veiksmus ir negali būti vykdomas", - perskaitė iš tribūnos priimto nutarimo tekstą parlamento pirmininkas Oleksandras Morozas.
"Dėl to laikome, kad neleistina imtis jokių veiksmų siekiant surengti neeilinius Aukščiausiosios Rados rinkimus, ir uždraudžiame ministrų kabinetui skirti lėšas pirmalaikiams rinkimams rengti", - tęsė O.Morozas.
Rados poziciją palaikė ir vyriausybės atstovas.
"Bet kokie Ukrainos prezidento veiksmai paskelbiant dokumentą, kuris sustabdo Ukrainos parlamento darbą, yra neteisėti ir nekonstituciniai", - komentavo V.Juščenkos įsaką premjero pavaduotojas Dmytro Tabačnikas.
Jis nurodė, jog vyriausybė toliau "teisėtai" vykdys savo pareigas, ir pridūrė, kad konstitucija "nesuteikia prezidentui jokio teisinio pagrindo pirma laiko nutraukti Aukščiausiosios Rados įgaliojimų".
TYMOŠENKO REIKALAUJA RINKIMŲ
Tuo tarpu opozicijos lyderė Julija Tymošenko pareiškė prezidento įsaką laikanti konstituciniu ir paragino visas partijas "nesilaikyti įsitvėrus kėdžių", o tikėtis pelnyti liaudies paramą rinkimuose.
"Stabilumas - tai prezidento įsako vykdymas.., ramus perėjimas prie pirmalaikių rinkimų ir, kaip išdava, - teisingo rezultato gavimas per rinkimus", - Nepriklausomybės aikštėje žurnalistams pareiškė J.Tymošenka.
"Jeigu Regionų partija, socialistai ir komunistai tiki, kad jų politika turi liaudies mandatą - tegu eina į rinkimus ir tai įrodo", - sakė buvusi premjerė, kuri 2005 metais aštuonis mėnesius vadovavo vyriausybei.
Ekspremjerė, kurią iš pareigų po susipriešinimo dėl personalijų atleido V.Juščenka, jos buvęs bendražygis "oranžinės revoliucijos" metu, tikisi laimėti pirmalaikius parlamento rinkimus ir teigia nematanti "jokio pagrindo neeilinei situacijai šalyje".
"Nematome pagrindo pasitelkti jėgos struktūras. Aš raginu Aukščiausiosios Rados ir vyriausybės vadovus nedestabilizuoti situacijos, veikti ramiai, konstituciškai ir pasvertai", - pridūrė ji.
Ukrainos opozicija praėjusį šeštadienį Kijevo centrinėje aikštėje surengė daugiatūkstantinį mitingą, reikalaudama paleisti Aukščiausiąją Radą ir surengti pirmalaikius rinkimus, o V.Juščenka tą pačią dieną vykusiame proprezidentinės partijos "Mūsų Ukraina" suvažiavime pareiškė esąs pasirengęs pasirašyti įsaką paleisti parlamentą, jei deputatai nesiliaus pažeidinėję Konstituciją.
Prezidentas tvirtino, kad premjerą remianti parlamentinė koalicija yra užsibrėžusi tikslą artimiausiomis savaitėmis užsitikrinti konstitucinę 300 deputatų balsų daugumą vietoj dabartinių 250-260 balsų ir kad tokia dauguma formuojama pažeidžiant konstituciją ir uzurpuojant valdžią.
Prezidentas taip pat reikalavo, kad V.Janukovyčius su savo šalininkais Radoje liautųsi vilioję opozicijos deputatus į valdžiai lojalią koaliciją ir įstatymais įtvirtintų konstitucinę normą dėl "imperatyvinio mandato", įgalinančio pirma laiko nutraukti bet kurios politinės partijos deputato įgaliojimus šiam pasitraukus iš frakcijos.
Savo ruožtu premjero šalininkai surengė virtinę vyriausybės palaikymo akcijų, o netoli Rados įkūrė palapinių miestelį. Pirmadienį premjero Regionų partijos aktyvistai toliau rengė mitingus prie vyriausybės ir parlamento pastatų.