Ukrainos vyriausybė trečiadienį antrą kartą patvirtino Europos Sąjungos ir Ukrainos asociacijos sutarties projektą, pranešė opozicijos susivienijimo „Tėvynė“ lyderis Arsenijus Jaceniukas.
„Vyriausybė turi blogą atminti arba nežino, ką daro. Ministrų kabinetas jau priėmė sprendimą parafuoti sutartį. Ją jau pasirašė vyriausybė, praėjo beveik metai nuo tada, kai susitarimas buvo parafuotas“, – A.Jaceniukas sakė parlamente trečiadienį žurnalistams.
Kijevas ir Briuselis asociacijos sutartį parafavo 2012 metų kovo 30 dieną.
Trečiadienį ministrų kabinetas pritarė Ukrainos ir ES asociacijos sutarties projektui, kuris galėtų būti pirmas žingsnis Kijevo kelyje į narystę, prieš būsimą sutarties pasirašymą, kaip tikimasi, viršūnių susitikime lapkritį.
Kijevas tikisi, kad susitarimas bus pasirašytas ES rytų partnerystės viršūnių susitikime Vilniuje, nors tai galėtų įkaitinti jo santykius su buvusia sovietinių laikų šeimininke Maskva.
„Asociacijos sutarties tekstas buvo patvirtintas tik dabar“, – pareiškė vyriausybės atstovė po kabineto posėdžio.
Prieš priimant lemtingą sprendimą ministras pirmininkas Mykola Azarovas pabrėžė, kad „sutartis yra kelio gairių žemėlapis į šalį, kokią dauguma ukrainiečių nori matyti“.
Briuselis paskelbė, kad pasirašys sutartį su Kijevu, jeigu jis pademonstruos pažangą gerbdamas įstatymų viršenybę ir peržiūrėdamas įkalintos opozicijos lyderės ir buvusios premjerės Julijos Tymošenko bausmę.
2011 metais už įgaliojimų viršijimą septynerius metus kalėti nuteista J.Tymošenko tvirtina, kad bylą jai užsakė Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, siekdamas pašalinti pavojingą varžovę iš politinės arenos prieš 2015 metų prezidento rinkimus.
Jos suėmimas apkartino Kijevo ir ES santykius ir ilgam atidėjo asociacijos sutarties pasirašymą.
Rugpjūčio mėnesį viename interviu V.Janukovyčius sakė, kad pasiūlymas išsiųsti J.Tymošenko į užsienį gydytis nugaros problemų – galima išeitis iš susidariusios aklavietės – dar tebėra „darbotvarkėje“. Tačiau jis pareiškė neturintis teisinių galių tai padaryti.
Savo ruožtu J.Tymošenko pirmadienį pareiškė, kad „iš Ukrainos valdžios negavo jokio oficialaus pasiūlymo gydytis Vokietijoje“.
Asociacijos sutarties pasirašymas Ukrainos eksportui atvertų ES rinką ir būtų ryžtingas šalies posūkis į Vakarus, keliantis nerimą Maskvoje, kuri mano, kad turi didelę įtaką Kijevui.
Ketindama priartėti prie Europos Sąjungos Ukraina tuo pačiu metu nori rasti būdą, kaip tęsti bendradarbiavimą su Rusija ir Maskvos vadovaujama Muitų sąjungą, kurią itin puoselėja Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
M.Azarovas tvirtina, kad „Asociacijos sutartyje nėra jokių sąlygų, kurios trukdytų mūsų planams plėtoti bendradarbiavimą su Muitų sąjunga ir NVS šalimis, taip pat su kitomis partnerėmis už ES ribų“
Ne taip seniai V.Putinas perspėjo Kijevą, kad Rusija ir jos partnerės negali šiaip stovėti ir žiūrėti, kaip Ukraina apsisprendžia dėl tokių svarbių politinių ir prekybos ryšių su Europos Sąjunga.
Anksčiau Rusijos muitininkai ėmėsi griežtai tikrinti visas į Rusiją įvežamas Ukrainos prekes; šiuos veiksmus V.Putino padėjėjas Sergejus Glazjevas atvirai pavadino perspėjimu Kijevui.
Europos Sąjunga, atsakydama į Maskvos veiksmus, pareiškė laikanti bet kokį Rusijos spaudimą Ukrainai „nepriimtinu“.
ES ambasadorius Ukrainoje Janas Tombinskis pasakė, kai sutarties projektas buvo suderintas su Ukrainos vyriausybe, kad jis esąs įsitikinęs, jog asociacijos sutartis bus pasirašyta lapkritį Vilniuje ir kad nėra jokio pavojaus, jog šie planai žlugtų.
„Aš nematau tokios grėsmes iš ES pusės, ir nematau (tokios grėsmės), po šios dienos sprendimo, iš Ukrainos pusės“, – sakė J.Tombinskis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.