• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vykstant karui Ukrainoje, šalis sunkiai randa naujokų. Gegužę Kyjivas priėmė teisės aktą, leidžiantį nuteistiesiems savanoriškai stoti į kariuomenę. Prievartautojai ir serijiniai žudikai negali būti šaukiami. Taip pat draudžiama stoti į kariuomenę asmenims, kaltiems dėl nusikaltimų nacionaliniam saugumui, skelbia „The Guardian“.

Vykstant karui Ukrainoje, šalis sunkiai randa naujokų. Gegužę Kyjivas priėmė teisės aktą, leidžiantį nuteistiesiems savanoriškai stoti į kariuomenę. Prievartautojai ir serijiniai žudikai negali būti šaukiami. Taip pat draudžiama stoti į kariuomenę asmenims, kaltiems dėl nusikaltimų nacionaliniam saugumui, skelbia „The Guardian“.

REKLAMA

Praėjusiais metais Volodymyras Prysiažniukas susiginčijo su savo uošviu Jurijumi. Abu vyrai buvo neblaivūs. Ginčas paaštrėjo ir jis du kartus smogė Jurijui į galvą. Šis mirė iškart. Teisme V. Prysiažniukas pripažino savo kaltę ir teisėjui sakė, kad iškvietė greitąją pagalbą. Už netyčinę žmogžudystę jis buvo nuteistas aštuoneriems metams.

Vos spėjus susitaikyti su tokiu nuosprendžiu, V. Prysiažniukas birželį buvo paleistas ir įsodintas į autobusą su kitais kaliniais. Taip jie atsidūrė Ukrainos pietryčiuose esančioje karinėje stovykloje. Nuteistas žudikas yra vienas iš 3 800 kalinių, anksčiau laiko paleistų į laisvę pagal naują įstatymą, skirtą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų spragoms užpildyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar vėl esu žmogus“

Dabar kariuomenės daliniai varžosi, kad pritrauktų tinkamus kalinius. Teisingumo ministerijos duomenimis, susidomėjimą išreiškė 5 900 žmonių. Kai kurie jų buvo nepriimti dėl sveikatos priežasčių. V. Prysiažniukas užsiregistravo po to, kai jo kolonijoje apsilankė du pirmojo atskiro šturmo bataliono atstovai.

REKLAMA

„Žmonės iš karto pradėjo elgtis su manimi pagarbiai. Jaučiau iš jų šilumą. Kai esi kalėjime, esi niekas. Dabar vėl esu žmogus“, – sakė jis.

Oficialiais duomenimis, nuo 2022 m. žuvo 31 tūkst. Ukrainos karių. Daugelis mano, kad tikrasis skaičius yra didesnis. Tačiau V. Prysiažniukas į tai žvelgia kiek kitaip.

„Niekas negali nuspėti, kas nutiks. Reikia tikėtis, kad viskas bus gerai“, – teigė jis.

„Jaučiu naują pasitikėjimą savimi“

Prieš mėnesį į bataliono mokymo bazę Zaporižios srityje atvyko 58 belaisviai. Jų naujieji namai – lapais ir tinklais apdengta stovyklavietė po aukštais medžiais. Netoliese matosi laukinių gėlių pievos, kuriose skraido įvairūs drugeliai ir auga geltonos saulėgrąžos. Naujokai gauna batus ir šautuvą, o miega po žeme ant medinių gultų.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį jie mokėsi pagrindinių pėstininkų įgūdžių: kaip šliaužti per krūmynus pavieniui ir išvengti priešo stebėjimo. Nuteistieji mokomi valdyti automatinius ginklus ir kulkosvaidžius. Jie mokomi, kaip atpažinti minas ir spąstus bei juos įrengti.

„Didžiuojuosi savimi. Jaučiu naują pasitikėjimą savimi. Jei neišgyvensiu, mano vaikai bent jau galės manimi didžiuotis. Noriu apginti juos ir savo šalį, – sakė Vladyslavas Vasiljevas, kuris į batalioną įstojo praėjus trejiems metams po penkerių metų bausmės už vagystę. – Buvau jaunas ir kvailas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis ir jo bendražygiai kaliniai buvo labiau pasiryžę kovoti nei įstatymų besilaikantys civiliai, kurių daugelis nenori kariauti, pridūrė V. Vasiljevas.

„Myli ir gerą, ir blogą“

Pagal šį įstatymą nuteistųjų bausmės po metų panaikinamos, tačiau jie privalo kovoti neterminuotą laiką. Jie neturi teisės du kartus per metus gauti 15 dienų atostogų, kurios suteikiamos eiliniams kariams, nors batalionas teigia, kad už gerą elgesį apdovanos vedybiniais vizitais. Jei kaliniai dezertyruoja, jie (be pirminės bausmės) papildomai gauna nuo penkerių iki dešimties metų kalėjimo. V. Vasiljevas sakė, kad jo žmona Natalija jį myli, „ir gerą, ir blogą“, ir pridūrė, kad su juo netgi susisiekė atsiribojusi sesuo.

REKLAMA

Tačiau ne visi giminaičiai palaiko tarnaujančius nuteistuosius. V. Prysiažniukas teigė, kad jo žmona Bogdana nustojo su juo kalbėtis.

„Ji nusiminusi ir mano, kad aš negrįšiu. Turime dvi mažas trejų ir vienerių metų mergaites“, – sakė jis.

Anksčiau dirbęs bulvių eksportuotoju, jis sakė, kad bandė užsirašyti į kariuomenę, kai Rusija pradėjo invaziją, bet jam buvo pasakyta, kad jis nereikalingas.

2022 m. Rusija pradėjo kalinių verbavimą į kariuomenę ir iki šiol į ją priėmė apie 100 tūkst. žmonių. Daugelis jų prisijungė prie „Wagner“ samdinių grupės. Jos lyderis Jevgenijus Prigožinas žuvo pernai, kai jo lėktuvas sudužo po nepavykusio maišto prieš tuometinį Rusijos gynybos ministrą Sergejų Šoigu. Žuvo daug buvusių rusų kalinių.

REKLAMA

Reikia geresnio atlyginimo

Instruktorius Denisas Kravčenka sakė, kad kariuomenei reikia geresnių ryšių su visuomene ir didesnių atlyginimų, jei ji nori išspręsti verbavimo problemą. Nuteistieji gauna standartinį kariuomenės atlyginimą: 460 eurų per mėnesį ir 2 303 eurų, kai tarnauja fronte.

„Tankai šaudo iš paslėptų pozicijų už 3–4 km. Evakuacija yra sudėtinga. Jei esi sužeistas, reikia laukti tamsos“, – sakė jis. D. Kravčenka pridūrė, kad kai kuriems naujokams reikia pagerinti savo fizinę formą. Šią vasarą jie bus siunčiami į šturmo dalinius. Jis pripažino, kad neišvengiamai bus aukų.

Po prakaituotų treniruočių kaliniai atsigaivino pavėsyje. Jie gurkštelėjo vandens ir susėdo aplink pikniko stalą.

„Rusija nori mus visiškai sunaikinti. Tai genocidas. Turime jiems pasipriešinti“, – sakė V. Vasiljevas.

Kuo skiriasi rusai nuo ukrainiečių? Nieko. Tie ir tie siunčia kalinius į frontą. Kiek buvo Lietuvos propagandistu klykenčiu. Rusai siunčia kalinius į frontą. Kur dabar tie šiukšles? Ko tyli
Va kaip, Ukrainos ir kaliniai žudikai svelnuciai,geruciai,girtas žmogų užmušęs ten šaunuolis patriotas ehe
Tokia šlykščia propoganda rašyti … šlykštu žema supratau kodel Radzevičius TV sėdi žmogų girtas užmušęs
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų