Balandžio 12-osios naktį Donecko miesto administracijos pastate įsikūrę smogikai šturmavo Donecko srities prokuratūros pastatą, kuris jau kitą rytą buvo išlaisvintas, o taip pat užgrobė Slovjansko milicijos poskyrį. Anot VRM pranešimų, smogikai atvyko dviem mikroautobusais ir pradėjo padrikai šaudyti į pastatą ir jo langus. Vėliau, užkabinę kabliais, pririštais prie autobusų, išrovė langų grotas, ir taip įsiropštėį pastato vidų. Panaudojus dujas ir dūminius užtaisus, užpuolikai pateko budinčią dalį. Trys milicijos pareigūnai tuomet lengvai apsinuodijo dujomis.
Anot teisėsaugos, miesto milicijos pastate atsidūrė apie 20 ginkluotų asmenų, kurie prisistatė „iniciatyvine Donecko respublikos grupe“. Užgrobimo tikslas – ginklai (saugyklose buvo laikoma apie 20 automatų, daugiau nei 400 pistoletų ir amunicija). Visus milicijos pareigūnus užpuolikai iš pastato paleido.
Tuo metu mieste prasidėjo konfliktai tarp vietos gyventojų ir ginkluotų smogikų. Žmonės nesuprato, kodėl mieste atsidūrė prorusiški smogikai. Teroristų buvo klausiama, kas apgins miesto gyventojus, jeigu nutiks kokia nors bėda.
VRM pajėgos bandė sureguliuoti situaciją Slovjanske. Pavyzdžiui, vietos vidaus reikalų struktūros vadovas vedė derybas su administracinį pastatą užgrobusiais smogikais, stengėsi lokalizuoti problemą.
Miesto merės kalba „LifeNews“: jie užgrobė milicijos pastatą, bet jie neturi agresyvių tikslų
Tačiau tuo pat metu Slovjansko merė Nelia Štepa „LifeNews“ televizijos tiesioginio eterio metu pareiškė, kad palaiko ginkluotus asmenis, kurie užgrobė Slovjansko miesto milicijos skyrių. „Mes apie užgrobimą sužinojome 8 ryto, man paskambino gyventojai ir pranešė apie tai. Pastate yra daugiau nei tūkstantis žmonių. Aš jų paklausiau – kas jie, o jie atsakė, kad yra Donecko savanoriai. Aš daugelį pažįstu, tai mūsų žmonės ir jie pateikė reikalavimus dėl referendumo. Mes visi sutinkame, aš negaliu jiems prieštarauti“, – pareiškė tuometinė Slovjansko merė.
„Aš asmeniškai to neleisiu (ginkluotos smogikų ir teisėsaugos pareigūnų priešpriešos), aš stoviu savo miesto sargyboje. Tie žmonės (smogikai) atėjo pas mus su taika, jie prieš mus neturi agresyvių kėslų. Donecko milicija šiandien su liaudimi, kuri atėjo. Mes taiki tauta, brolis prieš brolį neis“, – kalėjo N. Štepa.
„Mes surengsime referendumą, tai, kas vyksta pas mus, reiškia, kad Ukrainos valdžiai būtina susimąstyti. Aš esu tikra, kad jie rytoj paskelbs dėl sprendimo Ukrainos regionuose pravesti referendumą“, – tuomet kalbėjo politikė.
Donecko srities prokuroras Nikolajus Frantovskis pareiškė, kad Slovjanske smogikams užėmus miesto milicijos padalinį, įkaitais buvo paimti tie pareigūnai, kurie tuo metu buvo viduje. Užėmę milicijos pastatą smogikai užgrobė ir Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) administracijos pastatą. Mieste vykusio mitingo dalyviams (apie 500 žmonių) smogikai pasiūlė ginkluotis iš milicijos atimtais ginklais.
Anot žvalgybinės informacijos grupės „Informacinis pasipriešinimas“, smogikų veiklą inicijavo ir valdė Rusijos kariuomenės generalinio štabo žvalgybos valdybos koordinatoriai. „Identifikuoti Rusijos žvalgybos (GRU) pareigūnai, kurie realizavo valdžios struktūrų užgrobimą, karinių dalinių blokavimą, 2014-ųjų kovą Kryme“, – pranešė grupei vadovaujantis Dmitrijus Tymčukas.
„Tai buvo profesionalūs GRU kariai“
Šią informaciją leidiniui „censor.net.ua“ patvirtino ir vietos liudininkas, kuris buvo gatvėje netoli Slovjansko milicijos pastato, ir bendravo su užgrobto milicijos poskyrio pareigūnais. „Miesto milicijos pastatą Slovjanske užgrobė karinės žvalgybos grupuotė iki 30 žmonių, kuri į miestą pateko po ilgo žygio – jų uniforma ir avalynė buvo labai purvini. Kariai veikė kaip darnus karinis dalinys, jie ginkluoti automatais su pritvirtintais minosvaidžiais, kurių neturi mūsų milicijos daliniai – tai yra jie negalėjo jų užgrobti, o iš kažkur atsivežė. Milicija panaudoti turimus ginklus nesiryžo. Likus 15 minučių iki šturmo gavo informaciją apie besiartinančius diversantus – užsibarikadavo. Diversantai priartėjo nesislėpdami, mėtė garsinius užtaisus. Išrovė sunkvežimiu langų grotas, ir ramiai užgrobė milicijos pareigūnus bei ginklų saugyklą. 30 vietos gyventojų su Georgijaus juostelėmis, kurie atėjo pas juos jau po užgrobimo, gavo milicijos ginklus. Tiek milicija, tie Slovjansko saugumo darbuotojai jokio aktyvumo nerodė. Pastatas yra netoli centrinės Slovjansko gatvės, kurioje nuolatos renkasi žioplių minia – apie 500-1000 žmonių. Kažkokį aktyvumą ir diversantų palaikymą aktyviai rodo tik miesto merė N. Štempa ir tų įmonių, kurios priklauso Regionų partijos narių atstovams miesto taryboje, darbuotojai. Jokių karinių dalinių mieste nematyti. Tai akivaizdžiai panašu į diversijos akciją,“ – tuomet pasakojo liudininkas.
Vaduoti Slovjansko išvykęs antiteroristinės operacijos vadas buvo sušaudytas
Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas pareiškė, kad „ginkluotiems teroristams – nulinė tolerancija“ ir, kad jau iš ryto į Slovjanską buvo išsiųstas specnazas (spec. padalinys), kuris turėjo šturmuoti užgrobtą milicijos pastatą. Tuo pat metu prie įvažiavimo į Slovjanską atsirado ginkluoti vyrai karine kamufliažine uniforma. Jie suorganizavo patikros postus, įtvirtino juos barikadomis iš padangų.
2014-ųjų balandžio 12 dieną smogikai taip pat bandė užimti Horlovkos, Kramatorsko ir Krasnyj Liman milicijos dalinius.
Balandžio 13-ąją Slovjanske prasidėjo antiteroristinė operacija. Ukrainos spec. daliniai likvidavo teroristų patikros postus prie įvažiavimo į Slovjanską iš Kramatorsko pusės. Vėliau – ir iš Charkovo pusės.
VRM vadas Arsenas Avakovas kreipėsi į miesto gyventojus su prašymu pasitraukti iš miesto centro, neiti iš savo butų, atsitraukti nuo langų. Jis taip pat pranešė, kad smogikai atidengė tiesioginę ugnį į artėjančio specnazo pusę. Tą dieną, mūšyje su teroristais Slovjanske, antiteroristinės operacijos metu SBU patyrė pirmuosius nuostolius: vienas pareigūnas žuvo, vienas buvo sunkiai sužeistas, dar du patyrė lengvus sužeidimus.
Ukrainos prezidento pareigas laikinai ėjęs Oleksandras Turčynovas pažymėjo, spec. operacijos metu žuvo SBU spec. dalinio „Afla“ kapitonas Genadijus Biličenka, o sužeisti du „Alfa“ pulkininkai.
Chaosas Donbase
Slovjansko merė N. Štepa paliko miestą. Apie tai pranešęs vienas iš smogikų Viačeslavas Ponomariovas ėmėsi vadovauti miestui. Mieste nutrūko viešojo transporto veikla. Visi keliai ir įvažiavimai į jį buvo uždaryti. Taip pat iškilo užkarda ant tilto per Žemutinio Toreco upę.
Tuo metu situacija Donbase kaito su kiekviena diena. Neramumai, prasidėję 2014-ųjų balandžio 6-ąją Donecke, peraugo į eilės Ukrainos miestų administracinių pastatų užgrobimus. Buvo užgrobtas Charkovo merijos pastatas.
Balandžio 13-osios vakarą buvo pranešta, kad smogikai, vadinantys save „Donbaso liaudies savanoriais“ kontroliuoja arti dešimties administracijos pastatų Donbase. Makejevkoje buvo užgrobtas miesto tarybos pastatas. Rytą po mitingo Mariupolyje taip vadinami „liaudies savanoriai“ užgrobė vietos meriją ir virš jos iškabino „Donecko respublikos“ vėliavą. Tokį pat ženklą iškabino ir virš vietos SBU pastato. Kramatorske buvo užgrobti vietos miesto tarybos ir milicijos pastatai.
Balandžio 14-ąją Slovjanske buvo atšauktos pamokos ir užsiėmimai darželiuose. Žurnalistas Artiomas Ševčenka pranešė, kad „prie Slovjansko miesto tarybos pastato atvyko pastiprinimas: grupė „žaliųjų žmogeliukų“, atvykusių KAMAZ sunkvežimiu be valstybinių numerių, ginkluotų kulkosvaidžiais, minosvaidžiais ir automatais su kolimatoriniais taikikliais.
Tą pačią dieną dieną Ukrainos saugumo tarnyba paviešino Slovjansko smogikų ir jų vadovų iš Rusijos pokalbius.
Pradėję kovą su smogikais, SBU kovai su teroristais paskyrė generolą-leitenantą Vasilijų Krutovą, kuris įrašė kreipimąsi į Rusijos specnazo karius, perspėdamas juos dėl Ukrainos puolimo. Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas susitiko su ESBO atstovu Didier Burkhalteriu. Ukrainoje buvo pradėta specialioji ESBO misija, kuri pradėjo rinkti įrodymus dėl galimų pažeidimų. Tos pačios dienos vakarą JAV prezidentas Barackas Obama, kalbėdamas telefonu su Vladimiru Putinu, išsakė savo susirūpinimą, kad Rusija palaiko „aktyvistus“ Ukrainos rytuose.
„Tas, kas šiandien pasiskelbė meru, aš nežinau, kas tai“
Balandžio 15-ąją Slovjansko vadovė N. Štepa jau pakeitė savo nuomonę ir liepė prorusiškiesiems mitinguotojams nedelsiant palikti miesto tarybos patalpas. Anot jos, mieste veikia karinė grupė iš Ukrainoje nepripažintos „Krymo respublikos“ ir Rusijos. „Tas, kas šiandien pasiskelbė meru, aš nežinau, kas jis, kas tai. Jie iš tiesų šiandien užgrobė tarybos pastatą… Iš tiesų, ten šiandien „žalieji žmogeliukai“, jie neslepia, kad jie iš Krymo, iš Rusijos“, – pažymėjo N. Štepa.
Pagrindinis veikėjas – Igoris Strelkovas
Slovjansko gyventojai pasakojo apie grasinimus iš smogikų pusės po to kai jie pareiškė, kad pasisako už vieningą Ukrainą. Tą dieną smogikai vykdė automobilių patikrinimą ir įsirengė įtvirtinimus ant miesto tarybos stogo. Į pagrindinį miesto pastatą jie sunešė maišus su smėliu ir ten taip pat įsirengė įtvirtinimus, iš kur galėtų atsišaudyti. Taip pat tą dieną Ukrainos saugumo taryba nustatė Slovjanske veikusios diversinės grupuotės vadeivą. Tai buvo Rusijos pilietis, GRU generalinio štabo karininkas Igoris Strelkovas. „Būtent jo balsas telefono pokalbyje su Maskvos kuratoriumi, <...> kuriame jis atsiskaito dėl teroro Slovjanske ir sušaudyto automobilio su ukrainiečių pareigūnais“, – pareiškė SBU.
Buvo nustatyta, kad Igoris Strelkovas 2014 kovą atvyko į Krymo teritoriją ir ten koordinavo Rusijos kariuomenės ir spec. padalinių veiklą užgrobiant Ukrainos karinius dalinius, vietos valdžios institucijas, karių, aktyvistų ir kitų Ukrainos piliečių grobimą.
Balandžio 16-ąją Slovjanske toliau buvo statomi įtvirtinimai, teroristai gavo įsakymą šaudyti Ukrainos karius.
Balandžio 17-ąją smogikai užėmė strategiškai svarbų Karačuno kalną ir televizijos transliacijos stotį ant jo, bei išjungė Ukrainos televizijos transliaciją. Televizijos signalas iš šios stoties buvo perduodamas į Slovjanską, Kramatorską, Horlovką ir Makejevką.
Balandžio 18-ąją nepatenkinti Slovjansko gyventojai susirinko miesto pagrindinėje aikštėje. Apie 50 žmonių reikalavo palikti miesto tarybos pastatą, o ginkluotus asmenis palikti miestą. Vietos gyventojai pageidavo, kad ginkluoti asmenys eitų už miesto prie patikros postų, o miestą paliktų ramybėje. Kaukėti vyrai paaiškino, kad saugo vietinius nuo „Pravyj sektor“, o vėliau ir išvis išvaikė susirinkusius vieningos Ukrainos šalininkus. Smogikai prisipažino, kad miesto merė yra laikoma pas juos įkaite.
Jarošo vizitinė
Naktį iš balandžio 17 į 18 Slovjanske nugriaudėjo sprogimas, kurio metu žuvo trys žmonės. Internetu buvo platinami gandai, kad sprogimą sukėlė „ar tai valdžiai palankios gaujos“, ar tai „Dnepr-1“ kovotojai, atsiųsti vykdyti „ypatingos svarbos užduotį“. Balandžio 20-ąją apie 3 ryto viename iš patikros postų tarp dviejų ginkluotų asmenų grupių kilo susišaudymas. Žuvo vienas, dar trys buvo sužeisti. Šis įvykis buvo ypač smulkiai nupasakotas Rusijos televizijose, kurios visą kaltę suvertė „Pravyj sektor“ radikalams, pareiškę, kad miesto gyventojai aptiko užpuolikų automobilius, kuriuose buvo aptikta ginklų, rajono žemėlapiai, „Pravyj sektor“ simbolika. Reportaže rusų žurnalistai tvirtino, kad „jų automobiliuose, be ginklų ir dolerių, buvo aptiktos „Pravyj sektor“ lyderio Dmitro Jarošo vizitinės kortelės. Vėliau ši „Jarošo vizitinė kortelė“ gerokai išpopuliarėjo internete ir tapo priežodžiu, kai kalbama apie kokį nors akivaizdų Rusijos propagandos melą.
Ukrainos VRM netrukus paneigė informaciją, paskelbę, kad naktį iš balandžio 19 į 20 nebuvo vykdomos jokios jėgos struktūrų operacijos šiose apylinkėse. Tuo pat metu jie pažymėjo, kad juos nustebino įvykio vietoje atsidūrusių Rusijos žiniasklaidos priemonių greitis.
Žvėriškas susidorojimas
Balandžio 22-ąją Slovjanske buvo aptikti 2-ų nukankintų žmonių kūnai. Vėliau paaiškėjo, kad vienas iš jų – Horlovkos miesto tarybos deputatas, „Batkyvščina“ partijos narys Vladimiras Rybakas, o kitas – jaunas studentas iš Kijevo. Anot liudininkų, balandžio 17-ąją nežinomi asmenys deputatą pagrobė apie 18 valandą Horlovkos centre ir išvežė nežinoma kryptimi. Liudininkų teigimu, užpuolikai dėvėjo kamufliažinę uniformą ir juodas kaukes. Nuo pat pagrobimo aukos telefonas buvo išjungtas. Tyrėjų teigimu, pagrobimą organizavo tie patys asmenys, kurie dalyvavo užgrobiant SBU pastatą Slovjanske.
Smogikų atstovas Viačeslavas Ponomariovas patvirtino, kad teroristai laiko įkaitus. „Mums reikalingi įkaitai. Reikia „keičiamos monetos“. Daug mūsų kolegų uždaryta. Tie ima juos, veža į Kijevą, kankina. Na ir mes tą patį darom. Tai yra, imame į nelaisvę“, – pareiškė V. Ponomariovas.
Aktyvi fazė
Balandžio 23-ąją prasidėjo aktyvi antiteroristinės operacijos fazė. Ukrainos VRM spec. padaliniai išlaisvino kaimyninį Slovjansko miestą Sviatigorską. Smogikai nesibodėjo naudoti „gyvų skydų“, Ukrainos kariuomenės šarvuočiai kelis sykius buvo priartėję prie miesto, tačiau į patį miestą nepateko. Antiteroristinės operacijos vadas V. Krutovas pažymėjo, kad negali pradėti Slovjansko šturmo, nes tai reikštų taikių gyventojų aukas.
Antrasis etapas
Balandžio 25-ąją Ukrainos valdžia priėmė sprendimą imtis „antrojo antiteroristinio plano etapo“, kurio esmė buvo visiška Slovjansko miesto blokada. „Mes priėmėme sprendimą visiškai užblokuoti Slovjanską, kad jie negalėtų gauti pastiprinimo, ir siekiant lokalizuoti problemą“, – pareiškė tuometinis prezidento administracijos vadovas Sergejus Pašinskis.
Nuo antrojo etapo pradžios iki jo išlaisvinimo nuo smogikų praėjo dar 70 ilgų dienų. Tuo metu vykusių kovų metu žuvo tiek civiliai Slovjansko gyventojai, tiek savanoriai ir kariai, kurių gyvybės buvo paaukotos išlaisvinant Ukrainos miestą nuo Rusijos smogikų.