„Neoficialūs rinkimų rezultatai nuteikia optimistiškai, kad visgi koaliciją Ukrainos Aukščiausioje Radoje sudarys proeuropietiškai nusiteikusios jėgos. Dabar bus kur kas palankesnė terpė reformoms, kurių reikalauja Ukrainos visuomenė. Ukrainiečiai patys supranta, kad prasta teisinė sistema bus rimta kliūtimi integruojantis į Europos Sąjungos struktūras“, - BNS sakė V.Valančius.
Pirminiais duomenimis, sekmadienį vykusiuose rinkimuose laimėjo prezidento Petro Porošenkos blokas ir premjero Arsenijaus Jaceniuko liaudies frontas, surinkę po maždaug 22 proc. balsų. Kartu su Lvovo mero įkurta partija jie turėtų suburti daugumą, kuri žada siekti integracijos į Europos Sąjungą.
V.Valančius teigė, kad iki Maidano įvykių Aukščiausioji Rada, kurioje didelę įtaką turėjo buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus Regionų partija, į siūlomas reformas neatsižvelgdavo.
„Prieš tai buvęs parlamentas nebuvo pasirengęs sisteminėms reformoms. Per Ukrainos nepriklausomybės metus nebuvo nieko daroma, vyko tik darbų imitavimas ir rimtų struktūrinių reformų nebuvo vykdoma“, - sakė V.Valančius.
V.Valančius Ukrainoje vadovauja tarptautinei ekspertų grupei, kuri teikia rekomendacijas dėl Ukrainos teisėsaugos institucijų reformų. Pernai Europos Sąjungos inicijuotame projekte Lietuva dalyvauja kartu su Lenkija, Vokietija ir Prancūzija.
„Tai, ką darome Ukrainoje, yra susiję su jos eurointegraciniais procesais. Mūsų komandos pagrindinis tikslas yra strateginiai patarimai, orientuoti ir į Konstitucijos pakeitimus, ir į teisėkūros pakeitimus, įstatymus, poįstatyminius aktus“, - kalbėjo V.Valančius.
Pasak jo, ekspertų grupė siūlo imtis priemonių, kurios pažabotų korupciją.
„Viena iš mūsų kertinių strategijos krypčių yra supaprastinti ir įdiegti atranką asmenų, kurie vykdys teisingumą, aptarnaus teisingumo vykdymą, remiantis objektyviais, iš anksto žinomais kriterijais ir kad būtų kuo mažiau subjektyvaus faktoriaus, lemiančio asmenų į atitinkamas pareigas paskyrimą, jų ėjimą karjeros laiptais. Norime pasiekti, kad teisingumo ir teisėsaugos institucijose korupcijos lygis būtų artimas nuliui.“, - sakė V.Valančius
V.Valančiaus teigimu, Ukrainoje prokuratūra iki šiol turi per daug galių, lyginant su teismais.
„Reikėtų stiprinti teismų nepriklausomumą, atitinkamai turėtų būti subalansuotas teismų ir prokuratūros santykis, nes prokuratūros galios išlieka labai didelės. Balansas yra iškraipytas ir remiasi sovietine tradicija“, - teigė V.Valančius.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.