„Nuo sausio 1 dienos nustoja galiojęs įstatymas, pagal kurį šiuo metu Ukrainoje būdavo atliekama apie 130 giminių (organų) persodinimų per metus. Taigi, visos transplantacijos operacijos Ukrainoje liausis“, – sakoma įstatymų leidėjos „Facebook“ žinutėje ir perspėjama, kad už bet kokias organų persodinimo operacijas po šios datos gydytojams grės baudžiamoji atsakomybė.
I. Sysoenko aiškino, kad tokia padėtis susidarė, nes sausio 1-ąją negalės įsigalioti 2018-aisiais priimtas naujas transplantacijos įstatymas, o ankstesnysis liausis galiojęs.
Naujas įstatymas negali įsigalioti, nes Sveikatos apsaugos ministerija ir vyriausybė nepriėmė poįstatyminių aktų, turinčių užtikrinti jo veikimą. Be to, nebuvo įkurtas donorų organų registras, sakė deputatė.
I. Sysoenko duomenimis, šiuo metu Ukrainoje organų persodinimo per metus prireikia apie 5 000 žmonių.
Deputatė nurodė, kad parlamentui buvo pateikta svarstyti pataisa, turėjusi pavėlinti naujo transplantacijos įstatymo įsigaliojimą iki 2020 metų sausio 1-osios. Tokiu atveju būtų buvę suteikta laiko parengti poįstatyminiams aktams ir įkurti reikalingus valstybinius registrus.
Tačiau pataisos svarstymas gruodžio 18-ąją buvo atidėtas.
Tą pačią dieną vyriausybė uždegė žalią šviesą konkursui dėl Bendrosios valstybinės organų persodinimo ir kitos anatominės medžiagos informacinės sistemos sukūrimo. Šis konkursas turėtų būti paskelbtas sausio 2-ąją.
Iki šiol Ukraina neturėjo vieningo donorų registro, atitinkančio tarptautinius standartus.
Anksčiau Aukščiausiosios Rados sveikatos apsaugos komiteto pirmininkė Olha Bohomolec sakė, kad Sveikatos apsaugos ministerija dėti pastangas, kad naujo transplantacijos įstatymo įsigaliojimas būtų metams atidėtas, nes donorų organų registras dar nėra sukurtas.
Registro sukūrimas atvertų galimybę vėl vykdyti Ukrainoje organų persodinimo operacijas ir laiku rasti potencialių donorų.