• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos vyriausybė ketvirtadienį nurodė nutraukti pasiruošimą istorinės prekybos ir politikos sutarties pasirašymui su Europos Sąjunga per šį mėnesį vyksiantį viršūnių susitikimą Vilniuje.

Ukrainos vyriausybė ketvirtadienį nurodė nutraukti pasiruošimą istorinės prekybos ir politikos sutarties pasirašymui su Europos Sąjunga per šį mėnesį vyksiantį viršūnių susitikimą Vilniuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybės interneto svetainėje paskelbtas dokumentas nurodo „nutraukti Ukrainos ir Europos Sąjungos Asociacijos sutarties ruošimo procesą“.

REKLAMA

Taip pat pažymima, kad toks sprendimas priimtas „nacionalinio saugumo naudai“.

Užsienio reikalų ministerijai ir visoms ekonomikos bei politikos ministerijoms Ukrainos vyriausybė nurodė atnaujinti „aktyvų dialogą dėl prekybos ir ekonomikos ryšių atnaujinimo su Rusija ir kitomis Muitų sąjungos bei NVS valstybėmis“, sakoma ministrų kabineto nutartyje, kurią pasirašė premjeras Mykola Azarovas.

REKLAMA
REKLAMA

Galutinai užkirsdama kelią Ukrainai pasirašyti šią sutartį kitą savaitę Vilniuje vyksiančiame Rytų partnerystės viršūnių susitikime, vyriausybė pasiūlė sukurti trišalę Ukrainos, Europos Sąjungos ir Rusijos prekybos komisiją, kad būtų išnagrinėtas „kompleksas klausimų, skirtų prarastų gamybos apimčių ir prekybos bei ekonomikos santykių atkūrimui“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Ukrainos vicepremjero Jurijaus Boikos, pasirengimas Asociacijos sutarties pasirašymui vėl būsiąs atnaujintas, kai bus rastas būdas, kaip iš Europos rinkos kompensuoti pramonės gamybos smukimą ir pagerinti santykius su NVS. Anot jo, jeigu tokio kompensavimo nebus „rimtai nukentės Ukrainos ekonomika“.

REKLAMA

 

Opozicija reikalauja amnestijos

J.Tymošenko remiantis opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas ketvirtadienį pareiškė, kad blogiausiu atveju V.Janukovyčius turėtų pasirašyti įsakymą dėl amnestijos J.Tymošenko, ir įteikė parlamento pirmininkui Volodymyrui Rybakui prezidento įsakymo dėl malonės ekspremjerei projektą.

REKLAMA

"Tegu jis tai pasirašo", - sakė A.Jaceniukas, turėdamas omenyje prezidentą.

Opozicinės partijos UDAR ("Smūgis") deputatė Irina Geraščenko savo ruožtu paragino įsteigti darbo grupę, kuri svarstytų malonės suteikimą J.Tymošenko, ir pridūrė, kad ES turėtų įvesti sankcijas tiems Ukrainos parlamentarams, kurie neparėmė minimų įstatymo projektų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Opozicijos lyderiai, tarp jų - pasaulio bokso čempionas Vitalijus Klyčko, kuris vadovauja partijai UDAR, paragino visuomenę sekmadienį susirinkti į mitingą Kijeve ir "apginti Ukrainos europietiškąjį pasirinkimą".

Parlamentas pastarąsias savaites nesėkmingai bandė susitarti dėl įstatymo, pagal kurį nuteistieji galėtų gydytis užsienyje ir kuris sudarytų sąlygas J.Tymošenko išvykti gydytis į Vokietiją.

REKLAMA

ES lyderiai leido aiškiai suprasti, kad Ukraina Asociacijos sutartį - pirmą žingsnį narystės link - viršūnių susitikime Vilniuje, kuris vyks lapkričio 28-29 dienomis, galės pasirašyti tik tuo atveju, jei vienokiu ar kitokiu būdu paleis į laisvę J.Tymošenko.

REKLAMA

Ekspremjerę remianti opozicija apkaltino V.Janukovyčių tuo, kad jis nesuinteresuotas paleisti J.Tymošenko prieš 2015 metų prezidento rinkimus ir tyčia bando trukdyti priimti šį įstatymą bei pasirašyti sutartį su ES.

ES plėtros komisaras Štefanas Fuele (Štefanas Fiulė), kuris antradienį susitiko su V.Janukovyčiumi, buvo sakęs, kad jį "padrąsino" prezidento "ryžtas" dėl įstatymo projekto priėmimo šį ketvirtadienį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu anglų kalba leidžiamas Ukrainos savaitraštis "Kyiv Post" citavo diplomatinius šaltinius, tvirtinusius, jog V.Janukovyčius pasakė Š.Fuele, kad Ukraina "neplanuoja" Vilniuje pasirašyti Asociacijos sutarties.

Rusijos parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Aleksejus Puškovas savo ruožtu apkaltino Europos Sąjungą darant "siaubingą" spaudimą Ukrainai pasirašyti sutartį.

REKLAMA

Sena priešininkė

Charizmatiškoji opozicijos lyderė J.Tymošenko atliko vieną iš svarbiausių vaidmenų per 2004-ųjų Oranžinę revoliuciją, privertusią anuliuoti prezidento rinkimus, kurių laimėtoju skelbėsi V.Janukovyčius.

Tačiau V.Janukovyčius grįžo laimėjęs 2010-ųjų prezidento rinkimus, o 2011 metais sena jo politinė priešininkė J.Tymošenko buvo areštuota ir nuteista kalėti septynerius metus už piktnaudžiavimą valdžia.

REKLAMA

Tarptautinė bendrija smerkia nuosprendį J.Tymošenko kaip politiškai motyvuotą.

Ekspremjerė, kuri jau ilgą laiką skundžiasi smarkiais nugaros skausmais, šiuo metu gydoma ligoninėje prie kalėjimo rytiniame Charkovo mieste, kur atlieka bausmę. Vokietija pasiūlė ekspremjerei suteikti medicinos pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA

Kijevas dėl santykių su ES patiria nemenką spaudimą iš Rusijos, kuri vis dar turi svertų daryti įtaką Ukrainai ir siekia neleisti žengti istorinio žingsnio ir ištrūkti iš jos orbitos. Maskva nori, kad Ukraina prisidėti prie Muitų sąjungos, kuriai jau priklauso Baltarusija, Kazachstanas ir Rusija.

Rusija ne kartą užsiminė apie galimas atsakomąsias ekonomines priemones, o savo ketinimų rimtumą pademonstravo uždraudusi konditerijos pramonės grupės „Roshen“, priklausančios įtakingam ukrainiečių verslininkui ir buvusiam ministrui, šokolado importą.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų