NATO lyderiai ketvirtadienį nusprendė nepasiūlyti Ukrainai ir Gruzijai Narystės veiksmų plano, bet sutiko gruodį iš naujo įvertinti šių buvusių sovietinių respublikų pažangą, sakė vienas Aljanso diplomatas.
„Patikrinimas numatytas gruodį, per NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą. Konkrečios datos (sprendimui dėl Narystės veiksmų plano priimti) nėra“, - nurodė diplomatas.
„Šiandien susitarėme, kad šios šalys taps NATO narėmis, - savo ruožtu žurnalistams pareiškė NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis. - Remiame šių šalių paraišką dėl Narystės veiksmų plano“.
Toks sprendimas yra tam tikra paguoda po to, kai kelios, Vokietijos ir Prancūzijos vadovaujamos Europos sąjungininkės blokavo JAV prezidento George‘o W. Busho siekį nepaisant kategoriško Rusijos nepritarimo pradėti abiejų minėtų valstybių priėmimo į Aljansą procesą.
NATO ketvirtadienį nusprendė kol kas nekviesti ir Makedonijos įstoti į šį karinį aljansą, nes Graikija vetavo tai dėl ginčo Makedonijos pavadinimo klausimu, sakė Skopjės vyriausybės atstovas.
Tačiau, pasak jo, Bukarešte susirinkę sąjungininkių lyderiai įgaliojo savo ambasadorius pakviesti šią šalį, kai tik bus išspręstas tas jau 17 metų neišspręstas ginčas.
Atėnai atsisako pripažinti Makedonijos pavadinimą, nes taip pat vadinasi viena šiaurinė Graikijos provincija ir tai esą galėtų reikšti pretenzijas į jos teritoriją.
„Tai - didelis nusivylimas. Mums buvo pasakyta, kad padarėme visa, ką derėjo padaryti reformų ir karinių indėlių srityse. Mes baudžiami dėl to, kad esame makedoniečiai“, - sakė atstovas.
Politikos apžvalgininkai sako, kad Makedonijos ateitis neaiški, nes perspektyvos greit įstoti į NATO ir galbūt Europos Sąjungą, kur Graikija turi veto teisę, praradimas gali sužlugdyti netvirtą jos susitarimą dėl valdžios padalijimo tarp šalies etninių bendruomenių.