„Ukmergės žiniose“ buvo rašoma, jog UAB „Lidl“ kelią į Ukmergę tenka skintis per teismus, prasidėjusius sausį. Ligi jų privedė jau senokai besitęsiantys bandymai pasistatyti prekybos centrą sklype priešais autobusų stotį. Dėl to į savivaldybę buvo kreiptasi prieš kelerius metus.
Tačiau jos argumentai pristabdė bendrovės planus. Esą tarybos patvirtintame Didžiųjų prekybos įmonių išdėstymo Ukmergėje specialiajame plane didžiųjų įmonių statyba minėtoje vietoje negalima.
Prašymas kiek pakeisti specialųjį planą vėliau buvo įvertintas palankiai, bet galutinio projekto taryba taip ir nepatvirtino.
Tuomet buvo kreiptasi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos. Savivaldybės tarybai arba administracijos direktoriui detaliojo plano per nustatytą terminą nepatvirtinus, tą padarė Inspekcija, vadovaudamasi Teritorijų planavimo įstatymu bei kitais teisės aktais.
Skundą atmetė
Savivaldybės Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vedėjo Arvydo Džiugo teigimu, naujasis planas kertasi su tuo, jog minėtoje teritorijoje negalimas prekybos centrų perteklius. Todėl Inspekcijos potvarkį savivaldybė apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui.
Skundu, anot Inspekcijos atstovės ryšiams su visuomene Vidos Aliukonienės, prašyta panaikinti Inspekcijos viršininko pavaduotojo potvarkį. Šiuo potvarkiu patvirtintas 1,55 ha žemės sklypo Vytauto g. 102, Ukmergėje, detalusis planas. Jį parengė Vilniaus įmonė UAB „Start Studio“.
Vilniaus apygardos administracinis teismas savivaldybės skundą dėl Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos veiksmų atmetė – nusprendė, jog Inspekcija turėjo teisę vykdyti detaliojo plano tvirtinimo procedūrą ir savo kompetencijos ribų neperžengė.
Be to, teismo nuomone, savivaldybės negali vilkinti detaliojo plano tvirtinimo procedūros. Detalusis planavimas turi būti operatyvus – kitaip atsirastų piktnaudžiavimo, nesąžiningo elgesio galimybė, o tai atsilieptų investicijoms ir verslo plėtrai.
Atbaido investuotojus
Ir tokį teismo sprendimą Ukmergės rajono savivaldybė apskundė. Dabar – Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Kaip viskas galiausiai pasisuks, kol kas neaišku. „Mūsų skundas priimtas, tačiau bylos nagrinėjimo data dar nepaskirta“, – sakė Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Rimas Jurgilaitis.
Kol nesibaigę teisminiai procesai, savo planų įgyvendinimu suinteresuoti verslininkai situacijos plačiau nekomentuoja. Anot UAB „Lidl“ atstovės Dainos Balčiūnienės, ketinimai įsikurti Ukmergėje nesikeičia. Tačiau apgailestaujama, kad toks mūsų savivaldybės požiūris stebina ir investicijas iš užsienio skatinančias agentūras.
„Bandoma prisidengti reglamentais, dokumentais, ir čia greičiausiai pritrūksta geranoriškumo. Ogi verslas palaiko visą mūsų ūkinį gyvybingumą, – sako Emilijus Vinča, VšĮ „Investuok Lietuvoje“ Projektų valdymo departamento direktoriaus pavaduotojas. – Nėra dialogo su investuotojais, kuriems dabar tarsi tenka gynybinė pozicija. Juk savivaldybė turėtų rasti kompromisą ir padėti ieškoti lengvesnių kelių, skatinant verslo plėtrą rajone.“
Anot pavaduotojo, prekybos centras be reikalo siejamas su kokiu nors pertekliumi: „Prieš įsikurdamas verslas kruopščiai įvertina galimą paklausą. Galiausiai tegul pirkėjas atsako, per daug ar per mažai tokių centrų. Pavyzdžiui, ir į Tauragę ateina „Lidl“, kuris bus prekybiniame kvartale, ir čia centro įsikūrimą pirkėjai tik sveikina.“
Teismai – ne išeitis
Su panašiomis problemomis, pašnekovo teigimu, susiduriama ir kitur. „Kliūva detalieji planai, neva netikslu ar dar kas nors... O kas geriau, jei ne pati savivaldybė, gali rasti sprendimą, tobulindama tuos dokumentus. Reikėtų ieškoti bendrų taškų ir labiau įsiklausyti į investuotoją“, – svarsto E. Vinča.
Jo manymu, savivaldybei reiktų vengti teismų, kuriuos pati inicijuoja investuotojams, – tai gali neigiamai veikti kitų investuotojų norą ateiti į regioną. Juk pritraukti lėšas į regionus ne taip ir paprasta. Kaip tik turi būti valdžios palaikymas, kad investiciniai projektai vyktų greitai.
Stebisi, kodėl savivaldybė „nori „išgelbėti“ gyventojus nuo naujos tarptautinę patirtį turinčios rinkos“. „Jai atėjus, nauda ne tik verslui – išloštų ir pirkėjai, ir pati savivaldybė“, – sako pašnekovas.
Vaidotė Šantarienė