Dabar socialinio tinklo „Facebook“ grupės „Arbūzų augintojai Lietuvoje“ įkūrėjas, ūkininkas yra sukaupęs nemenką žinių bagažą apie įvairiausius arbūzų priežiūros aspektus.
„Internete buvo daug mažiau informacijos apie arbūzų auginimo priežiūros patarimus, todėl klaidos buvo neišvengiamas reiškinys.
Kartais arbūzų tiesiog nepavykdavo užauginti, kartais jie sunykdavo ar užaugdavo tik kumščio dydžio. Viskas priklauso nuo auginimo priežiūros aspektų, pasirinktų veislių“, – sako jis.
K. Zinkevičius teigia, kad svarbiausia – išsirinkti tinkamas veisles, palankesnes Lietuvos klimatui bei išsirinkti tinkamą sodinimo laiką.
„Mes neturime daug saulės, todėl reikia atsižvelgti į norimos arbūzų veislės poreikius. Taip pat labai svarbu arbūzus pasodinti ne per anksti, nes augalai gali išstypti ar tiesiog nušalti. Pavyzdžiui, šią savaitę Lietuvoje staigiai atšalo, tad arbūzus palikti nešildomame šiltnamyje gali būti itin pavojinga – daigas sunyks“, – įspėja K. Zinkevičius.
Geriausias metas sėti arbūzus
Ūkininkas sako, kad balandžio antroji pusė puikiai tinka arbūzų sėjimui. Vyro teigimu, daigelius derėtų laikyti saulės šviesoje.
„Kai daigeliai ištįsta, tai nėra geras požymis. Reikia turėti daiginimui specialias lempas. Kai daigas užauga, po mėnesio galima jį galima sodinti į žemę. Vėliausias daigų sodinimo laikas į žemę – birželio mėnesio pradžia, kai jau dingsta šalnų pavojus.
Visgi, pernai birželio mėnesio pradžioje dar buvo šalnų. Norėdami apsaugoti savo derlių, dalis augintojų dėjo mini šiltnamius su agroplėvelėmis ir stogeliais.
Arbūzams tinkama temperatūra – 15 laipsnių. Birželio mėnesio agroplėvelės uždėjimas padeda augalams sustiprėti, todėl svarbu, kad augalas įsišaknytų, nenušaltų“, – teigia jis.
Nedarykite šių arbūzų auginimo klaidų
Ūkininkas sako, kad dažnai žmonėms nepavyksta sulaukti derliaus dėl netinkamos priežiūros. Arbūzai nemėgsta drėgmės pertekliaus, tad derliui gali pakenkti net ir lietus:
„Kai kurie žmonės mėgsta arbūzus laistyti kaip pomidorus ar agurkus. Tai didelė klaida, nes daigui subujojus, jo laistyti praktiškai nereikia. Sustirpėjus, arbūzai drėgmę pasisavina per lapus – rytinę rasą. O nuo liepos mėnėsio išvis jų nelaistome.
Taip pat svarbu neperlaistyti, parinkti tinkamą žemę. Žemė turi būti puri, kvėpuojanti. Kai kurie ją perka su durpėmis, perlitu. Svabu, kad nebūtų molinga, užlaikanti drėgmę.“
K. Zinkevičius pasakoja, kad kaip ir kiekvienam augalui, arbūzams reikia trąšų. Visgi vieni jas perka, o kiti gaminasi namuose.
„Kai kurie žmonės natūralias trąšas gaminasi iš dilgėlių: užpila jas vandeniu, surūgina ir laisto natūraliu mikroelementų šaltiniu“, – sako jis.
Ilgai puoselėtas arbūzas – tuščiaviduris?
Kai kurie žmonės apsidžiaugę savo derliumi ir namo parsinešus ilgai puoselėtą vaisių nemenkai nustemba pamatę, kai jis yra tuščiaviduris. Ūkininko teigimu, tai gali nutikti dėl netinkamos priežiūros.
„Arbūzai gali būti tuščiaviduriai jei, pavyzdžiui, yra auginami kartu su moliūgais. Taip pat bitės, kamanės ieško nektaro, todėl pereina per visus žiedelius ir perneša žiedadulkes – taip vaisius gali tapti nesaldus.
Kita klaida, kuomet kai kurie augintojai neperka arbūzo sėklų, o bando panaudoti praeitų metų derliaus sėklytes. Svarbu atsiminti tai, kad jei arbūzai yra hibridinės veislės, tai kasmet sėklų kokybė prastėja ir jos išsigimsta – arbūzai tampa tuščiaviduriai, keičia formą“, – įspėja ūkininkas Kęstutis.
Geriausios arbūzų veislės
Pasiteiravus, kokios yra ūkininko mėgstamiausios arbūzų veislės, jis atsako, kad vienos išskirti negali. Kęstučio teigimu, yra daug veislių skirtingiems poreikiams, tad sunku išsirinkti vieną.
„Kai kuriems žmonėms patinka saldūs arbūzai, kiti mėgsta gaivesnius. Mums kiekvienais metais norisi išbandyti naujas veisles. Pavyzdžiui „Romanza“ veislės arbūzai yra gaivesni. Jų žievė plona, o sėklos mažos.
Šiais metais bandysime „Karistan“ veislę. Taip pat dėmesį traukiančios veislės – „Livia“, „Baroneza“.
Svarbiausia, kad būtų noro juos auginti, tuomet ir iššūkiai nebus tokie dideli. Eksperimentuoji ir supranti, kas labiausiai patinka. Kai savo arbūzą užaugini, jis būna pats skaniausias“, – šypsosi ūkininkas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!