Ūkininkas iš Telšių rajono Dainius Dargis į Vilnių iš savo ūkio atgabeno karutį, pilną mėšlo.
„Buvo pažadėta, kad bus leidžiama tręšti mėšlu nuo kovo 1 d. bet pažadai liko pažadais. Todėl atvežėm parodyti, kaip mėšlas atrodo. Yra skystas mėšlas, daug kas maišo su srutomis, bet skysto mėšlo yra kitokia frakcija, su srutovežiais išpilama, bet nebėga kaip srutos“, – atviravo Telšių rajono ūkininkas Dainius Dargis.
Ūkininkai piktinasi, kad, nepaisant prasidėjusio pavasario, Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos neleidžia natūraliomis trąšomis – srutomis ir mėšlu, tręšti laukų.
Kad mėšlas nenubėgtų nuo įšalusios dirvos į upelius, Aplinkos ministerija reikalauja laukti, kol vidutinė temperatūra bent 4 paras išsilaikys aukščiau 5 laipsnių. Piktindamiesi tokiais ribojimais, ūkininkai reikalauja juos skubiai naikinti.
„Aplinkos ministras vasario 6 d. buvo pažadėjęs, kad nuo kovo 1 d. pasirašys, įtikinom, kad gamtos mes neteršiam, laikomės nuo upelių, vandens telkinių 3 metrų, atvežėm turtą, dovanų paliksim“, – teigė Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė.
„Pieno krizė tebesitęsia, nieks mūsų pažadų neišgirdo, Telšių rajone daug ūkių, kur tiek beliko, tik kaukolės, pieno ūkiai nyksta“, – pasakojo ūkininkas Tomas Vitkevičius.
Ministrai laikosi savo
Nepaisydami šio protesto, aplinkos ir žemės ūkio ministrai ir toliau nesutinka, kad ūkininkai tręštų laukus mėšlu kada panorėję.
„Prasidės pavasarinės liūtys, nusiplaus neįsigėręs į dirvą mėšlas ar srutos į upelius. Tai reiškia, žydintys upeliai, žydintis Nemunas, žydinčios marios, žydinti Baltija“, – sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Ūkininkų reikalavimai visada yra aukštesni ir stipresni nei leidžia gamta. Kai gamta leido šiais metais, 4 rajonuose srutas galima buvo pilti vasario mėnesį“, – teigė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Tačiau Seimo Kaimo reikalų komiteto vadovas stoja ūkininkų pusėn tvirtindamas, kad daugybė ministerijų ribojimų Lietuvai netinka.
„Draudžiame šaltuoju laikotarpiu, jei ir sausa, žemė neįšalusi, bet draudžiame užarinėti mėšlą dėl to, kad taip parašyta pietų valstybėms. Čia abiem ministerijom reikėtų pasisemti kompetencijos“, – tvirtino Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Žada ir toliau protestuoti
Aplink ministerijas pasklidus mėšlo smarvei, valdininkai įsileidžia protestuotojų atstovus derybų, nors naikinti tręšimo ribojimus ūkininkai reikalavo dar per sausio protestus suvažiavę į Vilnių traktoriais. Ministerijų atstovai tvirtina nusileidę ūkininkams, tačiau dalį ribojimų paliks.
„Nuo lapkričio 15 d. iki gruodžio 1 d. tręšti bus galima išpildant sąlygas - tik ant daugiamečių pievų ir augalinės dangos, sąlyga dėl nuolydžio, sąlyga dėl tręšimo normos azoto kiekis tręšiant ir sąlyga, kad tręšiama 5 metrai nuo upelių“, – teigė aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.
Nebetikėdami valdininkų pažadais ūkininkai reikalauja, kad derybų rezultatus savo parašais patvirtintų ministrai.
„Mes mušimės, kad būtų padaryta, kaip šnekėjom ir Gentvilas buvo pažadėjęs. Jokių nuolaidų nebus, turės padaryti“, – sakė pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.
Jei ministrų žadami dokumentai ūkininkus nuvils, jau poryt jie grasina vėl suvažiuoti į Vilnių protestuoti, tik su didesne žemės ūkio technika ir dar didesniais mėšlo kiekiais.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.