Deginantys žolę ūkininkai ne tik bus baudžiami baudomis, tačiau ir neteks jiems skirtų Europos Sąjungos (ES) išmokų.
Tai trečiadienį paskelbė Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), pabrėždama, kad žolės ir ražienos deginimas yra laikomas tyčiniu Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimu.
Pasak ŽŪM, žemdirbiai, savo plotuose degindami žolę, rizikuoja netekti paramos tiesioginėmis išmokomis už žemės ūkio naudmenas ir pasėlių plotus.
Taip pat ūkininkai gali prarasti paramą pagal kai kurias Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemones: "Agrarinės aplinkosaugos išmoka", "Išmoka ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves", "Natura 2000 išmoka ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos", "Natura 2000 išmokos".
Parama bus nemokama šiais metais, o įvertinus pažeidimo mąstą, pažeidėjai gali jos nebegauti ir kitus trejus metus.
Apie žolės deginimo atvejus Aplinkos ministerija informuos Nacionalinę mokėjimo agentūrą, kuri prieš išmokant paramą atitinkamai ir pritaikys pažeidėjams sankcijas.
Žemės ūkio ministras Kazimieras Starkevičius trečiadienį žurnalistams tvirtino, kad kovoti su senos žolės deginimu ketinama spręsti naikinant priežastį - baudžiant už žemių apleidimą.
"Reikėtų pradėti nuo priežasčių. Priežastys yra kelios - tai apleistos žemės. Niekada gera žemė dirbama nedega", - aiškino K.Starkevičius.
Pasak jo, už žemių apleidimą apskričių administracijos pernai surašė 43 protokolus ir numatė baudų už 9,5 tūkst. litų, tuo metu Aplinkos ministerija, anot ministro, už šio aplaidumo pasekmes - žolės deginimą - surašė baudų už 17,5 tūkst. litų.
K.Starkevičiaus teigimu, rengiamas projektas, kad nedirbantiems žemės asmenims, jeigu ji yra "blogos agrarinės būklės", būtų padidinti mokesčiai.
Šiais metais ugniagesiai per 1600 kartų vyko gesinti gaisrų atvirose teritorijose, kuriose išdegė per 5,2 tūkst. hektarų.