Atliekant tyrimą, kuriam vadovavo Matthew Campenas iš Naujosios Meksikos Universiteto, 2024 m. mirusių žmonių smegenyse ir kepenyse rastas gerokai didesnis plastiko mikro bei nanodalelių kiekis nei tas, kuris buvo aptiktas 2016 m. atlikto tyrimo metu.
Ypač didelis taršalų skaičius rastas smegenyse, kur jų buvo iki 30 kartų daugiau nei kituose organuose, pavyzdžiui, kepenyse ar inkstuose.
Nors mikroplastiko pirmiau buvo rasta tokiuose organuose, kaip kepenys, žarnynas ir net placenta, įprastiniu mikroskopu paprastai pavyksta aptikti tik didesnes nei 5 mikrometrai daleles. Todėl, tyrimo autorių teigimu, mažesnės nanodalelės, kurių taip pat gali būti organizme, praslysta pro tyrėjų akis.
Vienas mikrometras sudaro vieną tūkstantąją, vienas nanometras – vieną milijoninę milimetro dalį.
M. Campeno vadovaujama komanda naudojosi pažangiais infraraudonųjų spindulių ir elektronų mikroskopais, suteikusiais mokslininkams galimybę tiksliau aptikti šias mažesnes daleles.
Tyrėjai išanalizavo 24 asmenų, mirusių 2024 m., audinių mėginius, palygindami juos su 28 mėginiais, paimtais 2016 m.
Nors plastiko nano ir mikrodalelių kiekis inkstuose iš esmės nepakito, kepenyse ir smegenyse jų aptikta gerokai daugiau.
Ypač daug plastiko – demencija sergančiųjų organizme
Be to, tyrimo metu nustatyta, kad asmenų, kuriems diagnozuota demencija, smegenyse yra susikaupęs nerimą keliantis mikroplastiko kiekis.
Dvylikoje smegenų mėginių, paimtų laikotarpiu nuo 2019 m. iki 2024 m., viename audinio grame rasta nuo 12 000 iki 48 000 mikrogramų plastiko.
Tačiau tyrėjai paaiškino, kad šios išvados yra asociatyvios ir neleidžia spręsti apie tiesioginį priežastinį ryšį tarp plastiko ir šios ligos.
Mokslininkų komanda taip pat ištyrė ir rasto plastiko rūšis bei nustatė, kad didžiąją dalį jo dalį, tai yra 40–65 proc. kepenyse ir inkstuose bei 75 proc. smegenyse rasto plastiko sudaro polietilenas, paprastai naudojamas buteliuose ir pakuotėse.
Tyrėjai perspėjo, kad kai kuriuos nustatytus smegenų audinių skirtumus galėjo lemti geografiniai veiksniai, mat mėginiai buvo surinkti labai didelėje teritorijoje – nuo Naujosios Meksikos iki rytinės JAV pakrantės.
Jie pabrėžė, kad, norint ištirti mikro ir nanoplastiko sankaupų poveikį ir ypač jų įtaką neurologinei sveikatai, būtina atlikti išsamesnius, ilgesnį laikotarpį apimančius tyrimus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!