Kasdien vartojami saldinti gaivieji gėrimai, JAV mokslininkų manymu, gali būti smarkiai per pastaruosius 10 metų išaugusių susirgimo diabetu ir širdies ligomis atvejų priežastis.
Tokio Kalifornijos universiteto mokslininkų atlikto tyrimo išvados buvo pristatytos metinėje Amerikos Širdies asociacijos konferencijoje, pranešė „Telegraph.co.uk“.
Tyrimo išvadose teigiama, kad 1990 – 2000 m. išaugęs cukrumi pasaldintų nealkoholinių gėrimų vartojimas yra susijęs su 130 000 naujų susirgimo diabetu ir 14 000 koronarinės širdies ligos atvejų. Tokie gėrimai, išskyrus 100 proc. koncentracijos vaisių sultis, turi nuo 120 iki 200 kalorijų ir laikytini svarbiu sparčiai plintančio nutukimo veiksniu.
Dėl šių priežasčių JAV mokslininkai ragina įvesti specialų sveikatos apsaugos mokestį gaiviųjų gėrimų gamintojams, kad būtų galima padengti diabetu ir koronarine širdies liga susirgusių žmonių gydymo išlaidas, teigiama pranešime.
Vienos šio tyrimo autorės, Kalifornijos universiteto daktarės Lisos Lambrakos teigimu, mokslininkai nustatė ryšį tarp kasdien vartojamų saldintų gėrimų ir išaugusio diabeto pavojaus. Pasak jos, jau galima susieti tokių gaiviųjų gėrimų vartojimo padidėjimą su išaugusiu susirgimų diabetu ir koronarine širdies liga skaičiumi.
Mokslininkai apskaičiavo, kad su praėjusį dešimtmetį JAV išaugusiu gaiviųjų gėrimų vartojimu susiję mažiausiai 6 000 priešlaikinės mirties atvejų, o visos šalies mastu dėl žalingo jų poveikio buvo prarastas 21 000 gyvenimo metų.
Sveikatos apsaugos ekspertai ragina įvesti 1 JAV cento mokestį už kiekvieną gaiviųjų gėrimų unciją mokestį – pasak jų, tai padėtų sumažinti tokių gėrimų vartojimą 10 proc. Kalifornijos universiteto mokslininkų grupės vadovės profesorės Kirsten Bibbins – Domingo teigimu, jei toks mokestis sumažintų gaiviųjų gėrimų vartojimą, tai labai teigiamai atsilieptų šalies gyventojų sveikatai.