Bendras JAV ir Švedijos mokslininkų tyrimas atskleidė, kad po daugelio visiškai įprastinių chirurginių operacijų gali pablogėti pacientų atmintis ir gebėjimas sutelkti dėmesį.
Pasak Švedijos dienraščio „Svenska Dagbladet“, Karolinska instituto Stokholme ir Kalifornijos universiteto San Franciske mokslininkų tyrimas yra pats išsamiausias siekiant suprasti chirurginių operacijų, per kurias taikoma nejautra, poveikį pacientų smegenims. Šis tyrimas gali tapti proveržiu tyrinėjant šį reiškinį, sakoma pranešime.
Tyrėjai nustatė, kad maždaug 20 – 25 proc. pacientų po operacijų kyla problemų dėl pablogėjusios atminties, kai kuriems toks poveikis trunka ištisas savaites po operacijos. Iki 10 proc. pacientų dėl pašlijusios atminties skundėsi kone tris mėnesius po operacijos, o atskirais atvejais nesugebėjimas susikaupti ir įsiminti trukdavo net iki vienerių metų.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad chirurginės operacijos gali pacientų smegenyse sukelti savotišką uždegimo procesą, dėl kurio sutrinka atmintis ir kyla sunkumų bandant sutelkti dėmesį, sakoma pranešime. Pasak Karolinska instituto profesoriaus Larso I. Erikssono, panašaus pobūdžio sutrikimai yra vienas dažniausių ilgalaikių chirurginės operacijos efektų. Net jei operacija būna sėkminga, nesugebėjimas sutelkti dėmesį išlieka, sakė jis.
Leidinio teigimu, atminties praradimas po anestezijos yra labai dažnas reiškinys, o medikai iki šiol nežino tikrųjų jo priežasčių. Po operacijų pacientai neretai nesugeba atsiminti savo telefono numerio arba nebegali skaityti knygų, nes nepajėgia sutelkti dėmesio į tekstą.
Pasak prof. Larso I. Erikssono, šiuo metu mokslininkai tiria medžiagos, kuri, kaip manoma, gali turėti poveikį vadinamajam smegenų uždegimo procesui, veikimo mechanizmą. Tai – nikotinas. Tyrėjų teigimu, iš visko sprendžiant nikotino dozė prieš operaciją gali užkirsti kelią makrofagų – migruojančių ląstelių – invazijai į smegenis. Dėl to mažėja neurouždegimo pavojus ir su juo susijusių reiškinių grėsmė, sakoma pranešime.