• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kraujagyslių sistemos ligos gali turėti įvairiausių simptomų, tik štai viena jų būklė, išsiplėtusi kraujagyslė pilvo aortoje, kitaip vadinama pilvo aortos aneurizma, paprastai nei skauda, nei kaip nors kitaip duoda apie save žinoti.

Kraujagyslių sistemos ligos gali turėti įvairiausių simptomų, tik štai viena jų būklė, išsiplėtusi kraujagyslė pilvo aortoje, kitaip vadinama pilvo aortos aneurizma, paprastai nei skauda, nei kaip nors kitaip duoda apie save žinoti.

REKLAMA

Būtent dėl to pilvo aortos aneurizma vadinama tyliąja žudike: jai plyšus ne visada žmogus spėja pasiekti ligoninę ir gauti pirmąją pagalbą. Daugiau apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakoja Vilniaus Santaros kraujagyslių chirurgas Gediminas Vaitėnas.

„Dažniausiai pilvo aortos aneurizma yra besimptomė liga ir žmonės nieko nejaučia, ji yra randama atsitiktinai, tiriant kažką kito, pavyzdžiui, atliekant pilvo organų echoskopiją ir, aišku, retesniais atvejais, taip, žmonės turi kažkokių simptomų, pavyzdžiui, čiuopia kažkokį didesnį pulsuojantį darinį“, – sako G. Vaitėnas.

Jis vardija, kad pagrindiniai aortos aneurizmos rizikos faktoriai yra aukštas kraujospūdis, rūkymas ir vyriška lytis, tad pasitikrinti vyrams, nuo 60-65 m., ypač, jei jie ir rūko, išties reikalinga.

REKLAMA
REKLAMA

Jei aneurizma yra nedidelė, ji nedidėja, pakanka ją stebėti, vis tik jei aneurizma didelė, didėja ar sukelia simptomus, paprastai ji operuojama. Plyšus aneurizmai operacija atliekama kuo skubiau, kad žmogus nenukraujuotų. Deja, bet kartais dėl ūmaus vidinio kraujavimo žmogus miršta.

REKLAMA

Operacijos metu pakitusi aortos dalis pašalinama, į jos vietą įsiuvant sintetinį kraujagyslės protezą. Aneurizmos šalinamos ne tik atviru būdu, bet ir per į kraujagyslę įvestą zondą.

Periferinių kraujagyslių ligos

Be šios ligos, kita itin dažna periferinių kraujagyslių liga yra venų nepakankamumas arba varikozė. Vis tik G. Vaitėnas sako, kad ją operuoti reikia toli gražu ne visada, kartais pakanka koreguoti gyvenimo būdą ir stebėti, ar ji neprogresuoja.

REKLAMA
REKLAMA

Na, o jei žmogus ima jaustis tokius simptomus, kaip kojų skausmas, mėšlungis, tuomet verta pagalvoti apie chirurgo pagalbą.

Kur kas rimtesnė būklė yra kraujagyslių užakimas, kurį gydytojai paprastai atpažįsta iš vieno simptomo: žmogus gali nueiti tik ribotą atstumą ir po to būtinai turi pailsėti, pavyzdžiui, 500 metrų. Jei jaučiate tokius simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Tiesa, pasak G. Vaitėno, tai yra dažniausia vyresnių žmonių liga.

Praktinis patarimas iš kraujagyslių chirurgo: kaip tvarkytis su mėlynėmis

Mėlynės – tai plyšusios kraujagyslės, bet jei tinkamai elgiamasi patyrus traumą, galima sumažinti jų dydį. Pirmoji priemonė tam – šaldymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įdomu tai, kad šaldyti sutrenktą vietą rekomenduojama reguliariai, keletą parų.

Ir nors kartais mėlynės arba kitaip, hematomos, yra tvarkomos ir chirurgų, jas atveriant ir pašalinant išbėgusį kraują, G. Vaitėnas pataria namų sąlygomis jas tiesiog šaldyti, palikti ramybės būsenoje, ir, jei įmanoma, nerodyti saulei.

Daugiau apie kraujagyslių sveikatą, jų pokyčius, galinčius signalizuoti simptomus ir kada metas kreiptis į gydytoją, kviečiame žiūrėti tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“.

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!

„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų