Rusija atsisakė iš naujo derėtis dėl 3 mlrd. JAV dolerių skolų, kurias sunkioje finansinėje padėtyje atsidūrusi Ukraina turėtų grąžinti iki šių metų pabaigos.
Ši aklavietė abiejų šalių derybose taip pat kelia pavojų 17,5 mlrd. dolerių TVF finansinės pagalbos paketui, dėl kurio Ukraina susitarė kovą.
Pagal dabartines TVF vidaus taisykles fondas negalėtų skolinti šaliai, paskelbusiai nemokumą „oficialiajam“ sektoriui – pavyzdžiui, kitai vyriausybei.
Jeigu Kijevas paskelbs esantis nepajėgus išpirkti Rusijos valdomas 3 mlrd. dolerių vertės eurais denominuotas obligacijas, TVF iš principo turėtų nutraukti skolinimą Ukrainai, nors šalis yra patyrusi sunkią ekonomikos krizę ir konfliktą su prorusiškais separatistais.
TVF siekia pakeisti savo skolinimo politiką ir sušvelninti taisykles „išsamiai apibrėžtomis sąlygomis“, sakė fondo atstovas Gerry Rice'as.
„Tai buvo dalis platesnės programos, susijusios su mūsų skolinimo pagrindų restruktūrizuojant valstybių skolas reforma“, – aiškino G.Rice'as.
Galutinį sprendimą dėl tebeplanuojamų pokyčių priims TVF valdyba, kuri šį klausimą turėtų svarstyti artimiausioje ateityje, sakė atstovas, nepateikdamas daugiau detalių.
Spaudžiama TVF, Ukraina pasiekė susitarimą su privačiais skolintojais, pagal kurį buvo nurašyta 3,6 mlrd. dolerių skolų, o 8,5 mlrd. dolerių sumos grąžinimo kalendorius buvo pakeistas.
Maskva atsisakė prisidėti prie šių derybų dėl restruktūrizavimo, nes laiko euroobligacijas valstybės skola, kuri turi būti grąžinta numatytu laiku – gruodžio 20 dieną.
TVF ketvirtadienį dar kartą paragino Maskvą ir Kijevą sėsti prie derybų stalo ir sudaryti susitarimą, kuris padėtų sustiprinti karo nuniokotą Ukrainos ekonomiką.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas spalio viduryje pasiūlė, kad TVF tiesiog papildomai skirtų Kijevui 3 mlrd. dolerių, kuriuos Ukraina galėtų grąžinti Maskvai.