Neužimta Panevėžio miesto bendruomenių rūmų vadovo kėdė sukėlė ažiotažą. Į laisvą kultūros įstaigos direktoriaus postą miesto Savivaldybės Personalo skyriui dokumentus iki birželio 21 dienos pateikė penki pretendentai. Tačiau konkurse, kurį Savivaldybės administracija planuoja skelbti liepos antroje pusėje, dalyvauti galės tik trys.
Kalbų užtenka
Dviem pretendentams Personalo skyrius rengia neigiamus atsakymus, nes šie esą nepateikė trejų metų darbo patirtį kultūros srityje patvirtinančių dokumentų.
Tokią žinią jau gavo konkurse dalyvauti nusprendusi Bendruomenių rūmų direktoriaus pavaduotoja Žydra Meemienė, šiuo metu laikinai vadovaujanti įstaigai.
Prisiminus, kaip prieš beveik ketverius metus vyko Bendruomenių rūmų vadovo paieškos – tąsyk didžiausios miesto kultūros įstaigos vadovą Savivaldybei pavyko išrinkti tik po trijų skelbtų konkursų, galima buvo spėti, kad ir šįsyk lengva nebus.
2010-ųjų rudenį galiausiai poste patvirtintas Gvidas Vilys Bendruomenių rūmams vadovavo iki šio balandžio. Kai atėjo metas ieškoti jam pamainos, dar Savivaldybei nė nepaskelbus konkurso, po miestą pasklido įvairiausių kalbų apie galimus pretendentus. Minėti panevėžiečiams gerai žinomi žmonės: žurnalistė ir rašytoja Liuda Jonušienė, verslininkas Egidijus Kasiulevičius, koncertinės įstaigos „Panevėžio garsas“ vadovė Zita Bareikienė, dvi Bendruomenių rūmų darbuotojos – direktoriaus pavaduotoja Ž. Meemienė bei kultūros renginių organizatorė Sandra Myškienė. Kaip kandidatas įvardytas ir teatro režisierius Rimas Morkūnas.
Pašalino iš konkurso
Kad laikinoji Bendruomenių rūmų vadovė Ž. Meemienė negalės dalyvauti konkurse, paaiškėjo vakar vykusiame miesto Tarybos posėdyje. Kultūros darbuotoja pati perskaitė Tarybos nariams pranešimą, kodėl jai neleista siekti posto, ir paprašė leidimo dalyvauti konkurse. Pretendentė užimti Bendruomenių rūmų vadovo postą buvo eliminuota motyvuojant darbo patirties kultūros srityje stoka. Tačiau Ž. Meemienė tvirtina Savivaldybės Personalo skyriui pristačiusi visus reikiamus dokumentus ir trejų metų darbo patirtį įrodančias pažymas. Tik jos, kaip paaiškėjo, netiko.
„Kultūros srityje dirbu nuo 2008-ųjų. Konkurso sąlygose nebuvo nurodyta, kad reikalingi darbo stažą įrodantys dokumentai – nebuvo reikalaujama, kad reikia darbo sutarčių. Juk darbo stažas ir darbo patirtis nėra vienas ir tas pats dalykas. Savanoriškai dirbau labdaros organizacijoje „Atjauta“ ir asociacijoje „Aukštaitijos kultūros draugija“, – „Sekundei“ pasakojo Ž. Meemienė. Pasak jos, savanoriškos veiklos įstatymo punktai apibrėžia, kad savanoriškas darbas, atsižvelgiant į tikslus ir pobūdį, gali būti įskaitytas kaip darbo patirtis.
Ž. Meemienė piktinasi ir tuo, kad dar neįvykus konkursui mieste jau kalbama, kas jį laimės (tačiau tariamo laimėtojo neįvardija).
Iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ neseniai pasitraukusi Ž. Meemienė mano, kad Panevėžyje viskas yra politizuojama.
„Neabejoju, kad politika svarbus dalykas, tačiau visi – partiniai ir nepartiniai – turime dirbti miesto labui, – pabrėžė „Sekundės“ pašnekovė. – Labai norėčiau, kad miesto Taryba išsiaiškintų, kodėl mano įgyta darbo patirtis nėra laikoma patirtimi. Kur tai reglamentuota? Ir kodėl, neturėdama darbo patirties, galiu laikinai vadovauti Bendruomenių rūmams?“ Ž. Meemienė neslėpė esanti nusiteikusi ryžtingai ir tikisi sulaukti atsakymų. Jeigu jai nebus leista dalyvauti konkurse arba jis nebus sustabdytas, Bendruomenių rūmų darbuotoja žada kovoti visomis įmanomomis priemonėmis. „Konsultuojuosi su teisininkais ir žinau teises“, – tvirtino Ž. Meemienė.
Ištiesė pagalbos ranką
Ž. Meemienė jau sulaukė užtarėjų. Miesto Tarybos frakcija „Vieningasis Panevėžys“ ir Tarybos narė Gema Umbrasienė įteikė prašymą miesto merui Vitalijui Satkevičiui, administracijos direktorei Kristinai Vareikienei – reikalaujama sustabdyti konkursą eiti Bendruomenių rūmų direktoriaus pareigas.
Jų prašyme užsiminta apie neseniai Bendruomenių rūmuose vykusį darbuotojų visuotinį susirinkimą, už kurio surengimą laikinoji kultūros įstaigos vadovė Ž. Meemienė Savivaldybės administracijos paglostyta nebuvo. Esą įstaigos vidaus problemos neturi būti sprendžiamos viešai. Prašymas baigiamas taip: „Siekdami užtikrinti visišką konkurso skaidrumą, prašome sustabdyti konkurso eigą, patikslinti ir išplėsti kultūrinio darbo patirties sąvoką bei numatyti privalomus papildomus duomenis, kurie leistų įsitikinti, jog turima pretendentų kultūrinio darbo patirtis reiškia ne vien pareigų pavadinimą, bet ir dirbtus konkrečius darbus bei pasiekimus“.
Pašalinta tinkamai
Savivaldybės Personalo skyriaus vedėja Inga Kučienė „Sekundę“ patikino, kad Ž. Meemienė iš tiesų negali dalyvauti konkurse eiti Bendruomenių rūmų direktoriaus pareigas.
„Ji nepateikė darbo patirtį patvirtinančių dokumentų kopijų. Pretendentas į kultūros įstaigos vadovo postą turi turėti ne mažesnę kaip trejų metų darbo patirtį kultūros srityje. O tą patirtį įrodo darbo sutartis arba pažymos. Tokių dokumentų iš Ž. Meemienės negavome. Darbas labdaros organizacijose – visuomeninis ir vertinti jį kaip darbą kultūros srityje negalime“, – aiškino situaciją I. Kučienė. Ji tvirtino, kad dėl tos pačios priežasties – patirties stygiaus – konkurse negalės dalyvauti ir dar viena pretendentė.
Pasak Savivaldybės atstovės, rengiamas pagrįstas ir argumentuotas atsakymas Ž. Meemienei, kodėl ji pašalinta iš konkurso.
„Konsultavomės su Valstybinės darbo inspekcijos specialistais, teisininkais. Buvo išaiškinta, kad Ž. Meemienė negali dalyvauti konkurse, nes nepristatė darbo patirtį patvirtinančių dokumentų kopijų“, – pakartojo Personalo skyriaus vedėja.
Konkursas „įdomus“
Dar viena kandidatė užimti Bendruomenių rūmų vadovo postą Zita Bareikienė neslėpė, kad šis konkursas įdomus – ypač tuo, kiek įvairiausių gandų jį gaubia.
„Jau kalbama, kad laimėsiu konkursą, kad jis neskaidrus… Manau, kad daromas spaudimas. Kita vertus, konkursas yra konkursas. Jis ir parodys, kas laimės ir bus paskirtas vadovauti Bendruomenių rūmams. Nemanau, kad konkurso sąlygos pritaikytos kuriam nors kandidatui. Jos yra tipinės. Tuo galima įsitikinti – tereikia atsiversti Kultūros ministerijos tinklalapį“, – kalbėjo Z. Bareikienė.
Buvęs Bendruomenių rūmų direktorius, o dabar Muzikos mokyklos vadovas G. Vilys sakė nesistebintis verdančiomis aistromis.
„Tokie konkursai, kai žaidžiama politika, ne naujiena Panevėžyje. Gerai pamenu, kai pats prieš beveik ketverius metus dalyvavau pirmajame Savivaldybės skelbtame konkurse užimti Bendruomenių rūmų vadovo postą. Tuomet, be manęs, dar dalyvavo Kęstutis Gudas. Abu esame mokslų daktarai. Buvo keista, kad nei jis, nei aš nesurinkome reikiamo balų skaičiaus. Prireikė net trijų konkursų, kad būčiau išrinktas kultūros įstaigos vadovu. Tai ar ne keisti tie konkursai? Kitas klausimas – kodėl jie tokie keisti?“ – kalbėjo G. Vilys.
Raimonda MIKUČIONYTĖ