Valstybės turtą - melioracijos įrenginius ir statinius - gadinantys bebrai jau pasikėsino ir į Europos struktūrinių fondų paramą.
Jeigu bebrų skaičius nebus sureguliuotas, dalis milijoninės Europos Sąjungos paramos, skirtos melioracijos įrenginiams renovuoti, nueis perniek, rašo „Respublika“.
Rokiškio rajono savivaldybė, gavusi daugiau kaip milijoną litų Apaščios upės baseino grioviams ir įrenginiams renovuoti, nesitikėjo, kad milijoninę paramą pakoreguos naktimis plušantys melioratorių konkurentai bebrai.
Užtvanka - per naktį
Vos tik melioratoriai iškirto krūmus, išvalė Apaščios upelio dugną ir išardė bebrų pastatytas 18 užtvankų, bebrai puolė įrodinėti, kas čia yra tikrieji šeimininkai. Po kelių dienų atvykę melioratoriai nustėro pamatę, kad prie upelio buvę medžiai nuversti ir kaip statybinė medžiaga nuplukdyti sugriautoms užtvankoms atstatyti.
Gabiems statybininkams užtenka vienos nakties užtvankai suręsti ir nameliui atstatyti. Kai žvėreliai užtvenkia išvalytą upės dalį, susikaupia sąnašos, medienos atliekos, nebeteka vanduo. Drenažo žiotis užsemia stovintis vanduo, tvinsta laukai. Kitiems darbams skirtas lėšas tenka leisti užtvankoms griauti.
Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Anicetas Kačinskas teigia, kad bebrai siaučia ir Kriaunų seniūnijoje. Kriaunos upelio baseino įrenginiams renovuoti buvo skirta 400 tūkst. litų, tačiau melioratorių darbus ir čia pakoregavo bebrai. Ant upelio ir melioracijos griovių jie kaipmat atstatė užtvankas. Bebrams žmonių išlaidos nerūpi, geruoju jie nesitraukia iš užimtos teritorijos.
Bebrai siaučia ne tik Rokiškio rajone. Biržuose šie žvėreliai drąsiai eina į sodus, esančius prie upelių, ir iškerta vaismedžius. Bebrų kolonijos tvenkia Lėvens upę. Šie žvėreliai pridaro rūpesčių miškuose, regioniniuose parkuose, dėl jų užtvenktų pasėlių kenčia ūkininkai.
Medžioti nepelninga
Rokiškio rajono savivaldybė prašo Medžiotojų ir žvejų draugiją, medžiotojų klubus padėti sureguliuoti bebrų skaičių, mat dabar pats bebrų medžioklės sezonas.
Tačiau medžiotojai gaudyti bebrų nepuola. Tokia medžioklė nepelninga, nors bebrų mėsa ir valgoma, o uodegos mėsą gurmanai laiko delikatesu. Bebrų kailis turi vertę, iš jo siuvamos vyriškos kepurės ir moteriški kailinukai, tačiau tai negundo medžiotojų, mat po vandeniu namelyje gyvenančius bebrus sugauti ir sumedžioti nelengva. Medžiotojai ši darbą turi daryti veltui, todėl entuziazmo tokioms medžioklėms organizuoti mažai. Bebras - ne briedis, medžiotojai dėl jo niekuomet nesivaržė ir nesivaržys.
Europos šalyse naikinti bebrų neleidžiama, o mūsų šalyje nedraudžiama, tik negalima medžioti naktį su prožektoriais, gaudyti žalojančiais spąstais. Medžiotojai teigia, kad norint sugauti bebrą reikia nuleisti vandenį, kad paviršiuje atsidurtų jų povandeniniai nameliai. Medžiotojams gali padėti į bebrų landas nebijantys lįsti šiai medžioklei parengti šunys.
Rokiškio savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas A.Kačinskas teigia, kad bebrai, sulaukę naujos jauniklių vados, paūgėjusius ankstesnės vados jauniklius išvaro kurti naujo ūkio. Jaunikliai statosi namelį toliau. A.Kačinskui su bebru teko susitikti Rokiškio miesto pakraštyje prie „Rokiškio sūrio“ bendrovės. 5 val. ryto pamatęs gatvės viduriu šlitiniuojantį padarą, jis ne iš karto atpažino ankstyvą praeivį.
Bebrai nelinkę užleisti žmonėms kelio. Prie upelio nusipirkęs miško rokiškėnas net 9 šeštadienius ardė žvėrelių užtvankas, kol jie pagaliau pasitraukė toliau.
Vislūs ir užsispyrę bebrai, gadindami valstybės turtą – melioracijos įrenginius, tuština mūsų šalies biudžetą ir jau kelia grėsmę Europos paramai.
Genė Silickienė