• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar nepraėjo ne mėnuo nuo tada, kai Europos Sąjungos šalys ir Turkija liepos 13 d. pasirašė susitarimą dėl „Nabucco“ dujotiekio projekto, kuriuo siekiama sumažinti Europos priklausomybę nuo Rusijos gamtinių dujų, o Turkija jau spėjo pasirašyti analogišką susitarimą su Rusija.

REKLAMA
REKLAMA

Projektai „Pietų srautas“ ir „Nabucco“ papildo vienas kitą, taip pat sustiprina strateginę Turkijos padėtį, pareiškė Turkijos energetikos ir gamtos resursų ministras Taneris Jildyzas.

REKLAMA

„Pastaruoju metu vyksta diskusijos, ar projektai „Pietų srautas“ ir „Nabucco“ yra alternatyvūs vienas kitam. Tačiau juos vertėtų vertinti kaip vidutinės trukmės ir ilgalaikius projektus, atsižvelgiant į augančius Europoje poreikius ir priklausomybę nuo gamtinių dujų importo“, – sakė ministras.

REKLAMA
REKLAMA

T. Jildyzas sakė tikįs, kad dėl šios priežasties „Europos Sąjungos šalys būtinai peržiūrės savo kriterijus Turkijos, siekiančios tapti ES nare, atžvilgiu“.

Tokie pareiškimai nuskambėjo iš karto po to, kai Ankaroje rugpjūčio 6 d. buvo pasirašytas Turkijos-Rusijos protokolas dėl bendradarbiavimo dujų energetikos srityje, kuris iš esmės atveria Rusijai kelią per Turkijos teritorinius vandenis tiesti dujotiekį „Pietų srautas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal šį protokolą Turkija leis Rusijai pradėti žvalgymo darbus planuojamoje dujų magistralės trasoje jos teritoriniuose vandenyse.

Rusija, kuri Europai tiekia ketvirtadalį jai reikalingų gamtinių dujų, nori spartinti dujotiekių, kurie aplenktų Ukrainą ir kitas buvusias sovietines šalis, tiesimą, nes pastaraisiais metais Maskva ir Kijevas ne kartą ginčijosi dėl dujų tranzito apmokėjimo.

REKLAMA

Šis susitarimas – nauja pergalė Rusijai, kuri stengiasi sužlugdyti Europos Sąjungos planuojamo dujotiekio „Nabucco“ tiesimą. Jei Turkija būtų atmetusi Pietų srauto projektą, Rusija būtų priversta tiesti dujotiekį per Ukrainos teritorinius vandenis. Jokių prekybos dujomis teisių Turkija negavo. Tai buvo opus klausimas tiek derybose su Rusija, tiek dėl „Nabucco“ projekto.

REKLAMA

Turkijos energetikos ir gamtos resursų ministro užuominos dėl Turkijos narystės ES leidžia suprasti, kad susitarimas su Rusija bus panaudotas kaip galimas naujas šantažo įrankis prieš ES. Turkijai, kuri aktyviai siekia narystės Bendrijoje, sunkiai sekasi įvykdyti visus jai keliamus narystės reikalavimus, todėl paskutiniais metais ji nevengia ir tam tikrų spaudimo priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusiais metais Turkijos valdžios atstovai  pareiškė, kad nerems ES siūlomo „Nabucco“ projekto, jei nebus paspartintos derybos dėl narystės. Tačiau šių metų pradžioje, Turkijos Vyriausybė jau pakeitė savo toną, sakydama, kad dalyvavimas energetiniuose projektuose būtinas siekiant narystės ES.

REKLAMA

Greičiausiai ir dabartiniai dvigubi susitarimai tebus tik naujas ES politinio spaudimo įrankis, jei nepaspartės derybos su ES, Turkija bandys išnaudoti Rusijos kortą.

Kadangi šiame regione pilnai užtektų tik vieno vamzdyno, nes antrajam paprasčiausiai neliks dujų, todėl lieka klausimas, kuris tai bus vamzdynas „Nabucco“ ar „Pietų srautas“?

Pagal Respublika.lt, esnaujienos.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų