Šalies prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, kad ir be vakarų primetamų gudrybių sugebės apsaugoti moteris.
Tačiau Stambule šimtai moterų protestuoja prieš šalies prezidento sprendimą pasitraukti iš Stambulo konvencijos.
Demonstrantų įsitikinimu, šis žingsnis pablogins ir taip prastą moterų padėtį šalyje. Sprendimui nepritaria ir šalies opozicijos partijos.
Turkijoje nėra statistikos, kiek moterų miršta nuo prieš jas pakeltos vyrų rankos, tačiau pasak nevyriausybinių organizacijų, per paskutinius 10 metų šis skaičius išaugo kone tris kartus. Skaičiuojama, kad šiemet neaiškiomis aplinkybėmis šalyje jau mirė 78 moterys.
„Būdama moteris nesijaučiau saugi ir prieš tai, o dabar jaučiuosi tarsi nuolat būčiau pavojuje. Anksčiau bent jau buvo teisinė priemonė, į kurią galėjau atsiremti, dabar neliko nieko“, – sakė daktarė Ozlem Tekin.
Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad mažiausiai viena iš trijų moterų Turkijoje bent kartą patyrė savo partnerio smurtą. Europoje kas ketvirta.
„Galbūt smurto konvencija ir nesustabdo, tačiau galėjome jaustis saugesnės. Buvo lengviau ieškoti tiesos teismuose ir galėjome jais labiau pasitikėti“, – teigia studentė Ozlem Avcioglu.
2011 m. Stambule konvenciją pasirašė 45-ios šalys, tarp jų ir Lietuva. Po metų Turkija tapo pirmąja šalimi, kuri ją ratifikavo ir taip įsipareigojo priimti įstatymus, skirtus užkirsti kelią smurtui namuose ir smurtui prieš moteris.
Dabar iš sutarties pasitraukusi konservatyvių pažiūrų šalies valdančioji AKP partija tvirtina, neva konvencija kelia grėsmę tradicinės šeimos vertybėms ir tik skatina smurtą. Bet to, R. T. Erdoganui ėmė kliūti ir konvencijoje įtvirtintas skirtingų lyčių lygybės apibrėžimas. Esą juo piktnaudžiauja LGBT bendruomenė, siekia būti plačiau pripažinta visuomenėje.
„Jeigu vyras yra šeimos maitintojas, moteris yra jo pagrindas. Šeimos išsiskyrimas yra neišvengiamas be moters atjautos ir prieraišumo. Vakaruose šeimos žlugimas prasidėjo moteris prilyginus prekėms ir atėmus iš jų šias kilnias pareigas“, – sakė Turkijos prezidentas.
Ankara sako, kad ir be Stambulo konvencijos moterų teisės yra saugomos šalies įstatymų, o reikalui esant juos galima dar labiau patobulinti.
Pastaruoju metu apie pasitraukimą iš Stambulo konvencijos svarsto ir Lenkija. Šalie premjeras konstituciniam šalies teismui pavedė išsiaiškinti, ar konvencija neprieštarauja konstitucijai.