Kaip informavo „Sodros“ komunikacijos atstovas Saulius Jarmalis, pernai pasitaikė arti šeši šimtai tokių atvejų.
„2018 metais dėl elgesio taisyklių nedarbingumo metu įvairių pažeidimų 562 atvejais buvo priimti sprendimai neskirti ligos išmokos už 1792 darbo dienas. Iš viso neišmokėta ligos išmokų daugiau nei už 40 tūkst. eurų“, – patikslino jis.
Kokiu būdu tikrina?
Pašnekovas pasakojo, kad įstaiga sulaukia nemažai pranešimų iš gyventojų, institucijų ir darbdavių apie galimus piktnaudžiavimo atvejus ir juos nagrinėja.
„Pagal pranešimus iš institucijų ir darbdavių pernai „Sodra“ į gydytojų konsultacines komisijas iškvietė apie 700 gyventojų, beveik pusė jų nedarbingumo pažymėjimai buvo užbaigti dar iki komisijos posėdžio ar jo metu – žmonės pripažinti darbingais.
Vis dėlto S. Jarmalis pabrėžė, kad pagrindinis darbas yra prevencija.
„2018 m. „Sodra“ daugiausiai gyventojų sveikatos būklės ir darbingumo įvertinimui atrinko pasitelkusi specialią rizikos vertinimo programinę įrangą – 19 tūkst., dar 9 tūkst. – pagal Rizikingų atvejų sąrašą ir 1200 – gavus kitokio pobūdžio informacijos. Iš viso patikrinta apie 30 tūkst. atvejų ir keturiais iš penkių atvejų nedarbingumo pažymėjimas buvo užbaigtas. Tai rodo, kad atranka ir kontrolė yra efektyvi“, – pabrėžė jis.
„Sodros“ Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus patarėja Jūratė Bimbirienė priminė, kad elgesio taisyklių pažeidimus apdraustiems asmenims turi teisę nustatyti asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojai, „Sodros“ specialistai, remdamiesi dokumentais, patvirtinančiais elgesio taisyklių pažeidimus.
Elgesio taisyklių pažeidimus apdraustiems asmenims gali nustatyti ir jų darbdaviai, sudarę komisiją.
Portalas tv3.lt jau rašė apie tai, kokios yra elgesio turint nedarbingumo pažymėjimą taisyklės.