SEB bankas paskelbė, kad nuo balandžio 3 dienos pradėjo mokėti palūkanas už trumpalaikius 3–5 mėnesių terminuotuosius indėlius.
„Pastebėjome, kad vasarį du kartus didintos indėlių palūkanų normos turėjo nemažą įtaką mūsų klientų elgsenai – per paskutinį žiemos mėnesį sudaryta 6,5 karto daugiau terminuotųjų indėlių sutarčių negu vidutiniškai jų buvo sudaroma per vieną praėjusių metų mėnesį.
Atsižvelgdami į klientų poreikius ir rinkos tendencijas bei siekdami, kad gyventojams taupyti ateičiai taptų patraukliu finansiniu įpročiu, toliau didiname indėlių palūkanų normas. Šį kartą ne tik didiname trumpesnio laikotarpio terminuotųjų indėlių palūkanas, bet ir vieni iš nedaugelio rinkoje pradedame mokėti palūkanas už bent trims mėnesiams atidedamas santaupas“, – sakė Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.
Banko atstovė išvardijo, kiek kils palūkanos.
„3–5 mėnesių terminuotųjų indėlių metinė palūkanų norma bus 1,25 proc. (anksčiau nebuvo taikoma), 6–8 mėn. terminuotųjų indėlių metinė palūkanų norma sieks 1,55 proc. (buvo 1,25 proc.), 9–11 mėn. terminuotųjų indėlių metinė palūkanų norma bus 1,75 proc. (buvo 1,5 proc.).
Šios palūkanos taikomos naujų verslo ir privačių klientų terminuotojų indėlių eurais sutartims. Minimali terminuotojo indėlio suma siekia 100 eurų“, – skaičiavo E. Dovbyšienė.
Pavyzdžiui, jeigu 100 eurų terminuotą indėlį padėsite 3–5 mėnesiams, gausite 1,25 euro. Jeigu tą pačią suma laikysite ilgiau – 6–8 uždirbsite 1,55 euro, o jeigu 100 eurų indėlį laikysite 9–11 mėnesių uždirbsite beveik 2 eurus, t. y. 1,75 euro.
„Swedbank“ banke irgi galima turėti terminuotąjį indėlį ir iš jo uždirbti.
„Minimali suma siekia 100 eurų, tačiau sudarius terminuoto indėlio sutartį, jos galiojimo metu nebegalima didinti indėlio sumos. Jeigu reikia, sutartį galima nutraukti ir pasiimti pinigus dar nepasibaigus nustatytam terminui, tačiau tokiu atveju palūkanos nebebus išmokėtos.
Indėlį padėjus 6 mėnesiams mokamos 1,5 proc. palūkanos, 9 mėnesiams – 1,6 proc., 12 mėnesių – 2 proc., o 24 mėnesiams – 2,5 proc.“ – skelbiama banko internetinėje svetainėje.
Indėliai buvo praradę aktualumą
„Luminor“ bankas irgi didino terminuotų indėlių palūkanas.
Banko kasdienės bankininkystės produktų skyriaus vadovė Aušrinė Mincienė vardijo, kiek kilo terminuotų indėlių palūkanos:
- 6 mėn. indėlis – 1 proc.
- 9 mėn. indėlis – 1,5 proc.
- 12 mėn. indėlis – 2 proc.
- 24 mėn. indėlis – 2,5 proc.
- 36 mėn. ir 60 mėn. indėlis – 2 proc.
„Dauguma, daugiau nei 90 proc. – mūsų klientų renkasi ilgesnio laikotarpio terminuotąjį indėlį. Iš jų 75-80 proc. klientų indėlį padeda metams. Trumpesnio laikotarpio indėlį dažniau renkasi privačiosios bankininkystės klientai.
Vidutinė indėlio suma siekia 18–23 tūkst. eurų, minimalus įnašas yra 100 eurų“, – skaičiavo banko atstovė.
Tačiau anot jos, pastaruoju metu taupymas indėlių pagalba nebuvo populiarus.
„Indėlis banke yra vienas iš taupymo instrumentų, tačiau jis pastaraisiais metais buvo praradęs aktualumą dėl nulinių palūkanų aplinkos, formavusios naujus kapitalo kaupimo ir investavimo modelius.
Dabar realybė sparčiai pasikeitė ir bankų klientai vėl domisi indėlių palūkanomis. Tiesa, kol kas tas dėmesys labai atsargus, labiau primena temperatūros matavimą prieš nustatant diagnozę, – sakė A. Mincienė.
„Luminor“ banko kovo mėnesį atlikta apklausa patvirtina, kad gyventojai kol kas labai atsargiai vertina besikeičiančias sąlygas. Daugiau nei 50 proc. apklaustųjų Lietuvos gyventojų neplanuoja terminuotojo indėlio, o tuos, kurie svarsto apie tokią galimybę, labiausiai domina vienerių metų terminas – apie tokį laiką svarsto šiek tiek daugiau kaip pusė respondentų Lietuvoje. Trejų metų terminą rinktųsi 16 proc. apklausos dalyvių.
Auga ir kaupiamųjų indėlių palūkanos
Nuo vasario mėnesio pabaigos SEB bankas taip pat yra padidinęs ir kaupiamųjų indėlių palūkanas – naujoms ir šiuo metu galiojančioms kaupiamųjų indėlių eurais sutartims taikoma 1 proc. metinė palūkanų norma.
„Stebėdami užsienio praktiką matome, kad, pavyzdžiui, Švedijoje gyventojai banko sąskaitoje dažniausiai laiko tik nedidelę dalį savo lėšų, o visa kita padeda į kaupiamojo indėlio sąskaitą. Lietuvoje kaupiamieji indėliai vis dar yra palyginti neįprastas.
Tačiau populiarėjantis būdas taupyti, ypač vis labiau prigyjant skaitmeniniams sprendimams, kai gyventojai gali patogiai ir paprastai atidėti dalį lėšų trumpalaikiam taupymui, naudodamiesi banko mobiliąja programėle ir susikurdami iki 5 taupymo tikslų skaitmeninėje taupyklėje“, – sakė E. Dovbyšienė.
Anot jos, kaupiamasis indėlis suteikia galimybę asmeniui bet kada nemokamai įdėti savo lėšas ir jas pasiimti, jo terminas nenustatytas, o palūkanos apskaičiuojamos nuo indėlio sąskaitoje esančios pinigų sumos kiekvieną dieną ir išmokamos kartą per mėnesį.