Turgavietėse nuo šalčio stringa kasos aparatai, bet mokesčių inspektoriai tikina specialių reidų nevykdysiantys – jei prekeiviai bus sąžiningi ir kvitus išrašinės ranka.
Dar pernai, prieš įvedant kasos aparatus, turgavietėse prekiaujantys verslininkai nuogąstavo, kad prasidėjus šalčiams, prasidės ir techninės problemos – aparatai strigs, juk dauguma po stogu esančių turgaviečių yra nešildomos. Ir neklydo.
Šildo „bambaliais“, veža į namus
Centrinę miesto turgavietę valdančios bendrovės „Kauptė“ direktorė Asta Pačekajūtė sako, kad prekybinėse salėse stengiamasi palaikyti kiek įmanoma pliusinę temperatūrą – kad būtų bent 3–4 laipsniai šilumos. Nepaisant to, prekiautojai jau prieš gerą mėnesį pradėjo skųstis, kad kasos aparatai užšąla.
„Žmonės stato juos ir kur šilčiau, ir deda šalia šilto vandens „bambaliukus“, ir nakčiai apkloja“, – pasakoja direktorė, bet pripažįsta, kad ne visada tokių apsaugos priemonių pakanka. Tad kai kurie prekiautojai net bandė kasos aparatus vežiotis į namus, tačiau daugumai keliaujant autobusais, nepatogumų būta daugiau nei naudos.
Taigi, A. Pačekajūtės teigimu, dauguma prekeivių tiesiog stengiasi kasryt atvykti kiek anksčiau į darbą ir, kol dar nėra klientų, atgaivinti savo darbo priemonę.
Beje, kasos aparatų darbu skųstasi jau rudenį, kai buvo drėgni orai. „Jiems nereikia nė minusinės temperatūros“, – tvirtina direktorė.
Teorija neatlaiko tikrovės
Jei tikėtume specialistais, Lietuvos rinkoje įsigyti kasos aparatai tinkami naudoti nuo –15 iki net –45 laipsnių aplinkos temperatūros. Tad dabartinius šalčius jie teoriškai turėtų atlaikyti – ir be vargo. Tačiau bendrovės „Kauptė“ direktorė A. Pačekajūtė sako, jog tikrovėje beveik visada tenka nusivilti.
Centrinėje Panevėžio turgavietėje naudojami ne vieno modelio kasos aparatai – ir dėl visų kyla problemų. A. Pačekajūtė svarsto, kad gal koks supermodernus kelis tūkstančius litų kainuojantis aparatas ir veiktų, tačiau ir tai vargu. „Net skaičiavimo mašinėlė neveikia, paprasčiausias tušinukas nerašo tokiu oru“, – savo nuomonę pagrindžia ji.
Nerimauja ir dirbantys lauke prekiautojai. Direktorės teigimu, ne vienas jų pakalba, kas būtų, jei tokiu oru tektų ir jiems dirbti su kasos aparatais. Užsitempę po kelias poras pirštinių, kad rankos visiškai nesugrubtų, prekeiviai bijo ir pagalvoti, jei tektų jas nusimauti norint išmušti pirkėjui kvitą. Arba dar blogiau – išrašyti jį ranka, kaip dabar, sutrikus aparatų veiklai, rekomenduoja Mokesčių inspekcijos pareigūnai. Juolab kad tokiuose kvituose neužtenka įrašyti tik pirkinio sumą – reikia ir daugiau rekvizitų. Tai taptų tikru iššūkiu, o ir rašyti greičiausiai tektų pieštuku – tušinukai, kaip minėta, tokiu oru irgi streikuoja.
Ragina elgtis sąžiningai
Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad šiuo šaltu metu jokių specialių reidų turgavietėse nevykdys, tačiau ragina verslininkus elgtis sąžiningai. Primenama, kad prekiautojai neveikiant kasos aparatams pirkėjams turėtų išduoti prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą.
„Norėtume nuraminti turguje dirbančius verslininkus, nuogąstaujančius, kad, neveikiant kasos aparatams, juos mokesčių inspektoriai specialiai tikrins ir baus. To nedarysime – tikrinimai vyks įprasta tvarka, o baudos vien dėl to, kad neveikia kasos aparatas, nebus skiriamos. Svarbu, kad prekeiviai sąžiningai apskaitytų gaunamas pajamas ir, kaip to reikalauja teisės aktai, pirkėjams išduotų kvitą“, – cituojamas VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.
Kartu primenama, kad sutrikus kasos aparatų darbui, reikėtų kreiptis į kasos aparatus pardavusią įmonę, paprastai atliekančią ir jų priežiūros bei taisymo darbus – bandymai savarankiškai pašalinti gedimą gali dar daugiau pakenkti įrenginiui.
Minėtų įmonių specialistai pažymi, jog, siekiant išvengti kasos aparatų darbo sutrikimų esamoje situacijoje, svarbu juos saugoti nuo drėgmės, kondensato susidarymo, todėl rekomenduoja vengti staigaus temperatūrų pokyčio (iš šaltos patalpos staiga įnešti į šiltą), pagal galimybes nakčiai kasos aparatus palikti sausose ir šildomose patalpose.
D. Savickienė