Vos 16 metų sulaukusiam Jadarshahui Nabizadai, kaimiečiui iš šiaurinės Afganistano Tacharo provincijos, gyvenimas virto laukimu. Jis yra užsienietis, laukiantis mirties bausmės Irane – šalyje, kurioje ši bausmė yra taikoma itin dažnai.
Kalbėdamas su „Laisvosios Europos radijo“ žurnalistais, J. Nabizada paaiškino, kaip atsidūrė centrinėje Irano delyje esančiame Jazdo kalėjime. „Aš buvau suimtas su maždaug 200-300 gramų narkotikų ir nuteistas myriop. Mes tiesiog laukiame. Gyvenimas afganų kaliniams čia yra itin sunkus“ - pasakoja jaunuolis.
Netrukus po arešto jaunuolis, apkaltintas narkotikų prekyba Irano-Afganistano pasienyje, buvo nuteistas mirties bausme. Taip J. Nabizada prisijungė prie šimtų savo tautiečių, taip pat laukiančių mirties nuosprendžio įgyvendinimo Irane.
Tiesa, iki šiol taip ir nebuvo tiksliai žinoma, kiek afganų už įvairius nusikaltimus yra pasmerkti myriop Irane. Tačiau neseniai iš šios šalies grįžusi Afganistano parlamentarų delegacija pareiškė, kad Irano kalėjimuose kali keli tūkstančiai afganų. Daugiau nei pusei iš jų yra skirta mirties bausmė.
Irano valdžia neigia tokius skaičius, tačiau jų paskelbimas jau sukėlė milžinišką pasipiktinimo bangą Afganistane, kur abu parlamento rūmai jau suskubo svarstyti įvairiausias priemones, kai būtų galima namo susigrąžinti svečioje šalyje kalinčius savo piliečius.
Sunki Afganistano ekonominė padėtis privertė nemažą dalį afganų žvalgytis į 1 tūkst. kilometrų besidriekiančią sieną su Iranu. Kaip pabėgėliai Irane kol kas yra registruoti 1 mln. afganų, tačiau manoma, kad jų šioje šalyje yra bent puse milijono daugiau.
Dalis afganų Irane dirba padieniais darbininkais, tačiau nemaža dalis užsiima narkotikų kontrabanda į šią šalį. Irane, kaip skelbia statistika, yra apie 3 mln. nuo heroino priklausančių asmenų. Be to, Iranas veikia ir kaip narkotikų tranzito į Vakarų Europą taškas.
Irano valdžia teigia, kad siekis sustabdyti narkotikų kontrabandą yra didžiausias jos prioritetas. Būtent todėl net su mažiausiu narkotikų kiekiu pagautam kontrabandininkui dažniausiai yra skiriama mirties bausmė. Remiantis Irano įstatymais, mirties bausmė gali būti skiriama asmeniui, kuris su savimi turėjo bent 30 gramų sunkiųjų narkotikų, tokių kaip heroinas. Tai nėra tik tuščias grasinimas – Iranas yra viena iš daugiausiai mirties bausmių įvykdančių valstybių visame pasaulyje.
Žemesniųjų Afganistano parlamento rūmų pirmasis sekretorius Abdulas Sattaras Khwasis teigia, kad Irane iš viso kali 5 360 afganų, iš kurių net 3 tūkst. laukia mirties bausmės.