O kai kurie jų, kad gautų maisto produktų krepšelį, iki dalijimo vietos keliauja ir keletą valandų.
68-erių metų šiaulietis Rimantas pasiramsčiuodamas dvejomis medinėmis lazdomis eina pasiimti dalinamos europinės maisto paramos. Visai kitame miesto gale gyvenantis ir sunkiai vaikštantis vyras sako, kad iki dalijimo punkto keliavo 4 valandas. Nors kelionė subjurusiu ir šaltu oru užtruko, senolis džiaugiasi gavęs maisto.
„Ar gero maisto duoda? – Gero, gero“, – sako šiaulietis Rimantas.
Rimantas kaip ir kiti maisto davinių atėję mažas pajamas gaunantys šiauliečiai namo parsineš štai tokių produktų: „Dviejų rūšių konservai, kiaulienos ir vištienos, pupelės, sriuba, košė, aliejus, kondensuotas pienas, sausainiai ir pienas.“
Kai kurie šiauliečiai maisto dalijimo tvarkos dar nelabai žino, nes anksčiau parama naudotis neteko: „Kiek čia jums priklauso? – Ką aš žinau. – Pirmą kartą imat? – Pirmą kartą.“
Kas du mėnesius dalijamų maisto davinių atėję pasiimti žmonės sako, kad tokia pagalba dabar jiems yra labai svarbi ir gyvybiškai būtina:
„Pasikeitė pajamos. Slaugau mamą. Pajamų tai nėra ir už tai prireikia paramos.“
„Vaistai brangūs, viskas brangu, maistas brangsta, elektra brangsta. Vienu žodžiu, gerai, kad yra tokia paramėlė.“
„Kokius produktus gavote? – Oj, gerai, man atrodo. – Gerai? – Gerai. Šventėm jau gerai. Va matai, kiek visko gero.“
„Porą mėnesių turi išsiskromnint, kad užtektų. Tai košės kokios pamakaluoji, tai biški kokį taukiuką įpilu.“
„Labai pensija nedidelė. Va, ačiū Dievui, pakėlė. O taip tik 270 pensija buvo mano.“
„Kada valstybė pradės rūpintis mumis, tada neisim mes čia, bet kol nesirūpins, eis žmonės va taip ir bus.“
Lietuvoje per porą mėnesių žmonių, kurie užpildė prašymus gauti maisto paramą, padaugėjo 13-a tūkstančių.
„Vasario mėnesį mes turėjom apie 157 tūkstančius gavėjų, tai dabar jau maisto produktų paketų bus išdalinta 170 tūkstančių Lietuvos gyventojų“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė tikisi, kad nuo birželio pirmosios padidėjusios išmokos labiausiai nepasiturintiems gyventojams, paramos gavėjų maistu skaičių kiek sumažins. Ir visgi didelei daliai šalies gyventojų be maisto davinių išsiversti bus sunku.
„Skurdo rizikos lygyje yra vis dar apie 36 procentus vyresniųjų, tai yra pensininkų, taip pat neįgalieji, vieniši žmonės ypatingai, tai jiems ta pagalba maisto produktais yra svarbi ir būtina“, – teigė M. Navickienė.
Maisto produktus gali gauti tie gyventojai, kurių vidutinės mėnesinės pajamos vienam šeimos nariui neviršija 193,50 eurų per mėnesį. Viena iš organizacijų dalinanti paramą 24-ių Lietuvos savivaldybių gyventojams yra „Maisto bankas“. Jo vadovas sako, kad dėl biurokratijos paramą maistu gali gauti ne visi skurde gyvenantys lietuviai.
„Mes dažnai sulaukiame žmonių prašymų padėti kitokiu būdu, ne europine parama, nes daugeliui dėl vieno ar dviejų eurų skirtumo ta europinė parama nepriklauso“, – sakė „Maisto bankas“ vadovas Simonas Gurevičius.
„Savivaldybės turi tikrai plačias galimybes ir gali individualiai suteikti žmogui šią paramą, įvertindamas šeimos situaciją, net jeigu tos pajamos ir viršija 193 eurus“, – kalbėjo M. Navickienė.
Parama maistu dalijama daugiau nei 600 punktų visoje Lietuvoje. Dėl tikslaus dalijimo laiko gyventojai turėtų kreiptis į savo seniūniją arba šios informacijos ieškoti savo savivaldybės ar „Maisto banko“ interneto puslapiuose.