Talibano kovotojai triumfuoja. Jų rankose dar vienas miestas, šį kartą tai Farhas, šalies Vakaruose. Vos per savaitę talibai į savo rankas paėmė jau 10-ties provincijų administracinius centrus, šokiruodami tarptautinę bendruomenę.
Tikru „Blickrygo“ greičiu triuškindami Afganistano saugumo pajėgas, islamistai jau kontroliuoja didžiąja Afganistano dalį. Kartu su talibais į užimtus miestus sugrįžta ir griežtas islamistų šariatas. Už pavogtą daiktą nukertama ranka. Už neištikimybę – mirtis užmėtant akmenimis.
Jungtinių Tautų atstovė Ravina Shamdasani teigia: „Talibanas griežtai riboja žmogaus teises. Ypač moterų atžvilgiu. Gauname pranešimus, kad moterims ir mergaitėms draudžiama palikti namus be vyro palydos.“
Amerikiečių aviacijos smūgiai, kuriame matyti bombarduojamos talibų pajėgos, kai kur dar sulaiko jų veržimąsi, tačiau neilgam. Prezidentas Bidenas sako planų nekeis. Amerikiečių pajėgos iki mėnesio pabaigos galutinai paliks šalį, kurioje per 20 metų Vašingtonas išleido trilijoną dolerių ir skatina afganistaniečius gintis patiems.
Pentagono atstovas Johnas Kirby tvirtina: „Jie turi oro pajėgas, talibai neturi. Jie turi modernią ginkluotę ir įgūdžius. Talibai neturi. Jie turi daugiau karių ir atėjo metas išnaudoti savo pranašumus.“
Tačiau apsiginti amerikiečių treniruotoms ir apginkluotoms Afganistano pajėgoms nesiseka ir toliau, o į Kabulą traukia tūkstančiai pabėgėlių.
„Dėl konflikto per paskutinius du mėnesius 60 tūkst. šeimų turėjo palikti namus. Tai labai didelis skaičius“, – sako nepaprastųjų situacijų ministras Ghulanas Bahauddinas Jailani.
Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad viso šalyje dėl karo veiksmų namus buvo priversti palikti šimtai tūkstančių žmonių, tad ekspertai perspėja, kad konfliktui nerimstant, netrukus prie Europos sienų gali kilti nauja migracijos bangą.
Vokietija ir Nyderlandai jau stabdo savo šalyse esančių prieglobsčio prašytojų iš Afganistano grąžinimą į karo draskomą šalį ir tą ragina daryti kitas Europos Sąjungos šalis. Graikija perspėja, kad tai tik paskatins pabėgėlių srautą.
Graikijos migracijos ministras Notis Mitarachi teigia: „Afganistanui sunkiu metu sustabdžius asmenų, neturinčių teisės į tarptautinę apsaugą, grąžinimą, tai siunčią žinią, dėl kurios dar daugiau žmonių norės atvykti į Europos Sąjungą.“
Austrija, Belgija ir Danija pritaria Graikijai. Esą Europa nepajėgi atlaikyti dar vieną migrantų krizę kaip 2015 metais, kai į Europą atvyko per milijonas pabėgėlių iš Sirijos, Afganistano ir Irako.