Jau greitai devintą dešimtą įpusėjusi elektrėniškė Ieva kaip ir keli tūkstančiai miesto gyventojų – beveik iki rudens liks be karšto vandens: „Nu sunku, tikrai bus sunku. Skalbianka yra tai išsiplausim ką galėsim, čia bėdos nėra, bet va nusipraust.“
Elektrėniškiai pasibaisėję, mat karšto vandens tiekimas bus nutrauktas net trečdaliui miesto vienu metu: kas sako ežere turkšis, kas giminių svetingumo tikisi:
„Kai gavom lapelius, ten buvo parašyta, kad pusė metų.“
„Nu blogai versimės, kaip galim, važiuosim pas senelius pas draugus maudytis.“
„O ką darysi, ežeras netoli.“
„Nu labai blogai, kur praustis.“
Į tokią nepavydėtiną situaciją gyventojai pateko komunaliniam ūkiui šiemet įgyvendinant šilumos tiekimo tinklų modernizavimo paskutinį etapą. Projekto vertė daugiau kaip pusantro milijono eurų. Vamzdynai keičiami didžiojoje miesto dalyje – atnaujinamai net du kilometrai trasos, daug kur vamzdžiai jau suvežti, iškasti ir grioviai. Esą įmonė svarstė net šalia tiesti papildomus tinklus, kad užtikrintų karšto vandens tiekimą – bet nepavyko.
„Praeina kitos komunikacijos – vandens, elektros ir vamzdis negali kraipytis pirmyn atgal ir lankstytis pagal kitas infrastruktūras. Todėl išnagrinėjus visas galimas alternatyvas, buvo priimtas toks sprendimas. Aišku, atsiprašome žmonių eilinį kartą už šiuos nepatogumus“, – sako Elektrėnų komunalinio ūkio direktorius Ričardas Leckas.
Su nerimu šio laiko laukia ir mažylį vežiojanti Angreda, be karšto vandens sako neišsiversianti, tad su vyru jau svarstė įsirengti boilerį. Jai antrina ir trijų vaikų mama Alė.
„Daug kas ir iš draugių, kalbėjom, kad statysis boilerius, nes tikrai su vaiku tai sunkus atvejis, maudyti reiks“, – teigia elektrėniškė Angreda.
„Aš boilerį dešimt litrų pasistatysiu virtuvėj, vis tiek trys vaikai, vanduo reikalingas, nu kaip galima šaltu vandeniu, bandau šaltu vandeniu praustis, labai šalta“, – kalbėjo elektrėniškė Alė.
Gyventojai gali samdyti privačius meistrus arba už pinigus prašyti vandens šildytuvus pakabinti to paties komunalinio ūkio darbininkų. Žmonės tai vadina absurdu ir tikisi kompensacijų dėl patirtų papildomų išlaidų, bet kad jas gaus abejoja:
„Jei kompensuotų, tai čia visiems gerai būtų, žmonės žada ir boilerius pirkti, kiti nusipirkę, kranus.. Su vaikais su šeimom, tai čia nerealu, nors atsižvelgtų, kas vaikus turi, kad kompensuotų.“
„Būtų gerai, aišku, bet nemanau, kad jie sutiktų mums kompensuoti kažką.“
Elektrėnų komunalinio ūkio vadovas sako, esą tokių kaštų padengimo nenumato joks įstatymas.
„Mes esam UAB, savivaldybės įmonė, man asmeniškai, niekas neleidžia to dalyko kompensuot, išnagrinėjom visus teisinius argumentus, deja, tokio kompensavimo mechanizmo nėra“, – sako R. Leckas.
Tad biolerio neišgalintys nusipirkti ir arti giminaičių neturintys elektrėniškiai šiltu vandeniu duše galės mėgautis tik pagal sąrašą ir už simbolinį mokestį miesto įstaigose.
„Tokią galimybę mes numatėm, sporto centro dušines mes panaudosim ir galės žmonės laikydamiesi saugumo reikalavimų, užsiregistravę iš anksto, galės apsiprausti“, – pasakoja Administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius.
Be karšto vandens kelis mėnesius liks ir du darželiai, mokykla, biblioteka, ligoninė, tad šios jau įsirenginėja boilerius, nes kitu atveju turėtų tiesiog užsidaryti. Šios lėšos bus kompensuojamos iš miesto biudžeto.
„Turbūt svarbiausia Elektrėnų ligoninė, kur reikia teikti sveikatos paslaugas ir įstaiga negalėtų funkcionuoti be šilto vandens. Ten yra didžiausios investicijos siekiančios apie 10 tūkstančių eurų, kitur pakako ir mažesnių – tai yra po pusantro tūkstančio įsirengti tuos šildytuvus“, – teigia G. Ratkevičius.
Elektrėniškiams bruzdant komunalinis ūkis jau skelbia, kad skatins rangovus kiek įmanoma greičiau atlikti visus darbus. Vamzdynus pradės keisti kai tik baigsis šildymo sezonas.