Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai primena, kad gripą ir peršalimą dažniausiai sukelia virusai, kurių antibiotikai neveikia.
Antibiotikų reikšmė
Antibiotikai nemažina karščiavimo ir nemalšina tokių simptomų kaip kosulys ar čiaudulys. Jie veiksmingai kovoja tik su bakterijų sukeltomis ligomis – pneumokokine ar meningokokine infekcija, auksiniu stafilokoku. Tik gydytojas gali nustatyti teisingą diagnozę ir nuspręsti, ar būtina vartoti antibiotikus.
Antibiotikai neužkerta kelio virusams plisti ir užkrėsti kitus žmones. Nepagrįstai ar netinkamai vartojant antibiotikus, bakterijos tik tampa jiems atsparios. Taip pat antibiotikai gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, viduriavimą, alergiją, žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimą.
Atsakingas antibiotikų vartojimas – efektyvus gijimo būdas
Kai antibiotikai būtini, labai svarbu juos vartoti atsakingai:
Visada vartokite antibiotikus taip, kaip nurodė gydytojas, nenustokite vartoti antibiotikų, jeigu pasijutote geriau.
Nevartokite likusių nuo praėjusio gydymo ar be recepto pirktų antibiotikų.
Nesidalinkite antibiotikais su artimaisiais.
Nepasilikite antibiotikų kitam kartui, likusius vaistus nuneškite į vaistinę.
Norėdami sustipinti imunitetą, skiepykitės, reguliariai plaukite rankas (ypač tai svarbu kosėjant ar čiaudint, prieš liečiant kitus žmones ar daiktus), to mokykite ir vaikus.
Antibiotikai netenka veiksmingumo
Nepagrįstas ar neteisingas antibiotikų vartojimas kelia grėsmę ne vien netinkamai antibiotikus vartojusio žmogaus sveikatai, bet ir kitiems, kadangi bakterijos tampa atsparios antibiotikams.
Jei ir toliau taip gausiai vartosime antibiotikus, Europai gali grėsti grįžimas į laikotarpį, kai dar nebuvo antibiotikų, kai įprasta bakterijų sukelta infekcija, tokia kaip plaučių uždegimas, galėjo tapti mirties nuosprendžiu.