• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tuberkuliozės protrūkis vienoje Radviliškio gimnazijoje: tirs apie 1000 žmonių

Papildyta 17:45

Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje – tuberkuliozės protrūkis. Susirgę trys gimnazijos mokiniai gydomi ligoninėje. Nuspręsta ištirti apie 1000 asmenų, t. y. visą gimnazijos bendruomenę ir dalį neformaliojo švietimo atstovų.

Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje – tuberkuliozės protrūkis. Susirgę trys gimnazijos mokiniai gydomi ligoninėje. Nuspręsta ištirti apie 1000 asmenų, t. y. visą gimnazijos bendruomenę ir dalį neformaliojo švietimo atstovų.

REKLAMA

Savivaldybės duomenimis, du nauji atviros plaučių tuberkuliozės atvejai Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje nustatyti sausio 20 dieną, o pirmasis identifikuotas spalio mėnesį. Šiuo metu sergantys asmenys yra izoliuoti.

Kaip teigiama naujienų portale lrt.lt, Radviliškio gimnazijoje, kurioje fiksuotas tuberkuliozės protrūkis, pamokos vyksta įprastai. Nors patalpos vėdinamos ir dezinfekuojamos dažniau, mokiniai sako sunerimę.

„Teko šviestis plaučius, man nėra jokių simptomų ir neturėjau kontakto artimo. Bet vis tiek yra baimė, kad galima užsikrėsti“, –  žurnalistams sakė abiturientė Aurelija.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak mokyklos direktorės, tuberkuliozė nustatyta trims abiturientams.

„Mokiniai yra izoliuoti, jie yra ligoninėje, jiems yra skirtas namų mokymas, ugdymas užtikrintas. Kadangi abiturientai, tikimės, kad iki birželio mėnesio bus suvaldyta jų liga ir jie galės laikyti egzaminus“, – sako gimnazijos direktorė Ina Bajarauskienė.

REKLAMA

Gimnazijoje mokosi per 600 mokinių, dirba beveik 70 pedagogų. Visiems bus imami tuberkulino mėginiai arba atliekami plaučių rentgeno tyrimai“, – rašoma portale.

Anot Radviliškio rajono mero Vytauto Simelio, bus peržiūrima su kuo mokiniai turėjo kontaktus. Tai apims ir virtuvės darbuotojas, būrėlių, kuriuos vaikai lankė, trenerius, vadovus.

Dėl šio protrūkio antradienį Radviliškio savivaldybėje sukviestas pasitarimas.

Lizdeikos gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė informavo, kad jau trečiadienį ir ketvirtadienį organizuojami nuotoliniai gimnazijos darbuotojų ir tėvų susirinkimai, per kuriuos bus aptarta situacija ir tolesni veiksmai, taip pat tėvai bus apklausti dėl sutikimų reikalingiems tyrimams atlikti.

REKLAMA
REKLAMA

E. Satkevičienė teigė, kad situacija kontroliuojama, nes atviros plaučių tuberkuliozės valdymo principas yra kuo anksčiau išaiškinti ligos atvejus, o šiuo atveju taip ir buvo padaryta.

 Anot savivaldybės pranešimo, kadangi tuberkulioze užsikrečiama nuo tiesioginių infekcijos šaltinių, Lizdeikos gimnazijoje pamokos ir toliau vyks įprastu būdu, tačiau bus imtasi papildomų higienos priemonių – vėdinamos patalpos ir valomi paviršiai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastaraisiais metais sergamumas tuberkulioze Radviliškyje yra didžiausias visoje apskrityje.

„Pagrindinis rizikos veiksnys, kad užsikrėstume tuberkulioze – ilgalaikis ir nuolatinis kontaktas su atvira plaučių tuberkulioze sergančiu asmeniu. Asmenys gali būti užsikrėtę tuberkulioze, bet ne visi užsikrėtę suserga. Ar mes susirgsime, tai didžiąja dalimi priklauso nuo to, koks yra mūsų imunitetas“, – sako NVSC atstovė.

REKLAMA

Tuberkuliozė – infekcinė dažniausiai plaučius pažeidžianti lėtinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija plintanti oro lašeliniu būdu – kalbant, juokiantis, kosint, čiaudint, spjaudant. Ore tuberkuliozės sukėlėjai priklausomai nuo aplinkos sąlygų gali išlikti kelias valandas, nevėdinamame, neplautame kambaryje – iki kelių mėnesių, o kai kuriais atvejais – iki kelerių metų.

Svarbi profilaktika

Nors pastaruosius kelerius metus sergamumas tuberkulioze mažėja, tačiau yra vienas didžiausių Europoje, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Dažnas iš mūsų žinome šią klastingą ligą, tačiau tik nedaugelis susimąsto, kad šia liga galime užsikrėsti kone kiekvienas.

REKLAMA

Paskiepyti naujagimius ir nepamiršti reguliarios sveikatos patikros – tokie paprasti dalykai gali padėti apsisaugoti nuo vienos plačiausiai paplitusių infekcinių ligų pasaulyje –tuberkuliozės. Siekiant išvengti tuberkuliozės plitimo, pirmiausia labai svarbu atkreipti dėmesį į savo sveikatos būklę, jaučiamus negalavimus. Jei dažnai sergate viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, jaučiate bendrą silpnumą, greičiau pavargstate, skundžiatės sumažėjusiu apetitu ir svorio kritimu, jaučiate nuotaikų kaitą. Taip pat – jei pastebite, kad kurį laiką, atrodo, be priežasties Jūsų kūno temperatūra yra padidėjusi, gausiai prakaituojate naktį, vargina ilgai trunkantis kosulys, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus. Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių Lietuvoje valstybės lėšomis, t. y. nemokamai, nuo tuberkuliozės skiepijami 2–3 dienų naujagimiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, teisės aktų nustatyta tvarka atliekami tuberkulino mėginiai vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus) ir rizikos grupių vaikams.

Jeigu vaikas priskirtas rizikos grupei (turėjęs kontaktą su sergančiu tuberkulioze, nevakcinuotas nuo tuberkuliozės, dažai serga peršalimo ligomis, sergantys lėtinėmis ligomis ir t. t.), tuberkulino mėginiai turi būti atliekami kasmet, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus. Dėl tuberkulino mėginių atlikimo turite kreiptis į savo vaiko šeimos gydytoją.

REKLAMA

Ilgas gydymas

Tuberkuliozės gydymas yra ilgas procesas, trunkantis mažiausiai apie 6 mėn. Sergantis tuberkulioze žmogus turi griežtai laikytis gydymo reikalavimų (nustatytu laiku apsilankyti pas gydytoją, gerti vaistus), priešingu atveju ligonis nebus išgydomas ir liga bus platinama toliau. Be to, nutraukus gydymą gali išsivystyti vaistams atspari tuberkuliozė. Tokių tuberkuliozės mikobakterijų sukeltą ligą išgydyti yra ypač sunku, gydymas gali trukti keletą metų. Taigi, sergantysis turi atsižvelgti į šiuos ypatumus ir stengtis ne tik apsaugoti save, bet ir aplinkinius.

REKLAMA

Jei žmogus susirgo atvira plaučių tuberkulioze (ligos pradžia), kurį laiką, net ir pradėjus gydymą, paprastai porą savaičių, ligonis yra pavojingas aplinkiniams (kol tuberkuliozės bakterijų randama skrepliuose) ir yra gydomas ligoninėje specializuotame skyriuje. Šeimos nariams bei kitiems artimai bendravusiems su sergančiuoju (pvz.: draugams, bendradarbiams, klasės draugams ir kt.), privalu pasitikrinti sveikatą. Suaugusieji tiriami rentgenologiškai (krūtinės ląstos rentgenograma), o vaikams atliekamas tuberkulino mėginys.

NVSC pabrėžia, kad nustačius tuberkuliozės atvejį kolektyvą lankančiam asmeniui (pvz., darbe, ugdymo įstaigoje), atliekami epidemiologiniai tyrimai, kurių metu išaiškinami sąlytį turėję asmenys, kuriems skiriami profilaktiniai tyrimai. Taip siekiama nustatyti, ar kolektyve nėra daugiau užsikrėtusiųjų. Susirgę asmenys izoliuojami, jiems skiriamas gydymas. Nors gydymas yra ilgas, tačiau pradėjus vartoti paskirtus vaistus jau po kurio laiko, sergantysis laikomas neužkrečiamu ir gali sugrįžti į kolektyvą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų