• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Indrė MIKELIONYTĖ

„ŠiuoKovo 24-osios, Pasaulinės tuberkuliozės dienos proga, Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės direktorius Romualdas Radivonas ragina visuomenę neatgręžti nugaros sergantiems pacientams: „Tai klastinga infekcinė liga, o medicinos pagalba ja sergantiesiems – būtina, nes nuo to priklauso visos visuomenės gerovė.“ Zitos Stankevičienės nuotr. metu sveikatos semiuosi pušyne“, – sutikite, skamba šiek tiek švelniau, negu perkaręs žmogelis sutiktajam sakytų: „Gydausi Tuberkuliozės ligoninėje.“ Ir toks pasakymas ne mano, o tų žmonių sugalvotas. Tie, kuriuos ten sutikome, – paprasti ir anaiptol nesuvokiantys, kas yra gyvenimo puikybė, – jie Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės pacientai. Kovo 24-osios – Pasaulinės tuberkuliozės dienos proga užsukame dar sykį išgirsti, jog tuberkuliozė – tarsi rykštė, apie ją būtina kalbėti – nutylėti negalima.

REKLAMA
REKLAMA

 

Ne anų laikų bėda

Tuberkuliozė – liaudyje dažnai tebevadinama džiova – anaiptol nėra ta liga, kuria sirgdamas ligonis skubėtų apie tai pranešti visam pasauliui. Vis dar gaji nuomonė, esą ši liga – gėda, nors tai netiesa, ja susirgti gali ir asocialūs, ir itin pasiturimai gyvenantys žmonės. Kalbėti apie tuberkuliozę derėtų, nes nuo to priklauso kitų visuomenės narių sveikata ir gerovė. Bet nederėtų manyti, jog ši liga – tik anų laikų bėda, tarsi tik rašytojų Jono Biliūno ar Vydūno, deja, pagauta.

REKLAMA

 

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Ir nė vienas žmogus nėra apsaugotas nuo jos nešiotojų. Pagrindinis tuberkuliozės šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkulioze, ši infekcija dažniausiai pažeidžia plaučius, nors pasitaiko, kad pažeidžiami ir kiti organai ar audiniai: smegenys, inkstai, kaulai ar stuburas.

REKLAMA
REKLAMA

 

Anot Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės, kurioje gydomi plaučių tuberkulioze sergantys asmenys, pulmonologės Vitalijos Bernotienės, beveik visi suaugę žmonės turi tuberkuliozės bakterijų, tačiau anaiptol ne kiekvienas ja suserga.

 

„Mūsų aplinkoje šios ligos bakterijų pilna, per gyvenimą jų esame prisikvėpavę išties daug, nes užsikrečiama oru lašeliniu būdu. Pagrindiniai infekcijos nešiotojai kosėdami į aplinką išskiria tuberkuliozės bacilas, ir per nosį, burną kitas žmogus jų įkvepia“, – sakė iš Kauno į Alytų dirbti atvažiuojanti gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Ką byloja skaičiai?

Anksčiau manyta ir prognozuota, jog tuberkuliozės ligonių sumažės, 2003-iaisiais visai nebeliks, tačiau tokie spėjimai nepasiteisino. Ši liga gaji ir šiandien. Nors Lietuvoje sergančiųjų šita klastinga liga kasmet lyg ir mažėja, pacientų amžius jaunėja. Pasak pušyno apsuptyje įsikūrusios Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės direktoriaus Romualdo Radivono, anksčiau jų pacientai buvo vyresnio amžiaus žmonės, perkopę 50-ies ar 60-ies metų slenkstį, o dabar – vis jaunesni. Didžioji dalis – vyrai, nors liga neaplenkia ir moterų.

REKLAMA

 

Pernai Lietuvoje naujų tuberkuliozės atvejų užfiksuota 1639, iš jų plaučių tuberkuliozės – 1478. Šis skaičius – nauji atvejai ir recidyvai (pasikartojantys).

 

Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninėje šiuo metu yra 55 lovos. Jau dešimt metų šiai įstaigai vadovaujantis direktorius sako, kad kadais čia buvo ir daugiau nei 100 lovų, tačiau tai praeitis.

REKLAMA

 

„Ligoninei pacientų netrūksta, dažnai ji ir perpildyta. Metai turi 365 dienas, o pernai ligoninėje buvo viena lova, kuri funkcionavo net 402 dienas. Už tokią statistiką mūsų niekas nepaglostys, bet ligoniams gydymas būtinas“, – sakė R.Radivonas.

 

Ne visi Tuberkuliozės ligoninės pacientai supranta šios ligos padarinius visuomenei, deja, vis dar esti tokių, kurie čia patenka teismo sprendimu, o jis leidžia asmenis, sergančius tuberkulioze ir vengiančius gydytis, izoliuoti ir privalomai gydyti pusę metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Alytaus tuberkuliozės ligoninė – vienintelė šalyje gydymo įstaiga, kurioje ligoniai iš įvairių Lietuvos miestų gydomi privalomai ir įkurdinti izoliuotame skyriuje.

Triaukščio pastato viršutiniame aukšte guli sunkiausi ligoniai – priverstiniai, kurių gydymo laikas dažnai trunka ir iki dvejų metų ir yra pats sudėtingiausias, nes jie serga tokios formos tuberkulioze, kuri atspari vaistams, o išsivysto dėl režimo nesilaikymo, vaistų gėrimo nutraukimo, alkoholio vartojimo.

REKLAMA

 

„Tie, kas serga atsparia tuberkulioze, dažniausiai yra asocialūs asmenys, o jų gyvenimo būdas – alkoholis, rūkymas, prasta mityba, alkis. Nekokios gyvenimo sąlygos, silpnas imunitetas ir užpuolusi liga – toks trečio aukšto pacientų gyvenimas iki patenkant į ligoninę“, – pasakojo gydytoja V.Bernotienė, įsitikinusi, jog tai, ar žmogus pasveiks, priklauso nuo to, kaip rimtai jis žiūri į savo ligą.

REKLAMA

 

Didžiausias ligos priešas

Tiek gydytoja, tiek įstaigos slaugos administratorė Vilma Pajaurytė tvirtina, kad didžiausią motyvaciją pasveikti turi tie, kurie šia liga užsikrečia pirmą kartą, – tai pirmo aukšto pacientai. Pulmonologė informuoja, jog šių pacientų vaistų vartojimo kursas 6 mėnesiai, pakartotinai susirgusių – 7–8 mėnesiai, o tų, kurie serga atsparia forma, – net iki dvejų metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Ligoninėje, kuri dar 2008 metais pakeitė savo rūbą – rekonstravo pastatą, atnaujino techniką, aplankėme besigydančius pirmo aukšto pacientus. Lyg ir nedrąsiai vyrai atviravo, kad laikas Tuberkuliozės ligoninėje slenka lėtai. Laikraščiai, knygos, televizorius, pasivaikščiojimai lauke – tokia įprasta jų diena. „Maitina labai gerai, gydomės, vaistus geriam, tikimės pasveikti“, – reziumavo vienas pacientas.

REKLAMA

 

Ant šių žmonių veidų lyg ir neparašyta, kad jie – tuberkuliozės mikobakterijų nešiotojai, tačiau akivaizdu, kad jų gyvenimas nelepino. Kai kuriems nuo alkoholio pajuodę paakiai, sustirusios rankos, ne iš gero gyvenimo jaunus veidus vagoja gilios raukšlės, – ir nė vieno, turinčio antsvorio! Tai vienas iš požymių, pagal kurį atpažįstama plaučių tuberkuliozė – apetito stoka, svorio kitimas. Taip pat skausmas krūtinėje, nuovargis, kosulys, prakaitavimas.

REKLAMA

 

Siekiant išvengti visų šių požymių, itin svarbu gyventi visavertį gyvenimą. Ne veltui pasakyta ir kalbintos gydytojos patvirtina, kad didžiausias šios ligos priešas – stiprus imunitetas. Todėl V.Bernotienė pataria gyventi sveikiau, valgyti visavertį maistą ir periodiškai tikrintis sveikatą – nevengti pasidaryti plaučių nuotraukos.

REKLAMA
REKLAMA

 

Atsparūs vaistams, bet ne alkoholiui

Lietuvoje sergamumas tuberkulioze mažėja, tačiau Europos kontekste pagal mirštamumą nuo šios klastingos ligos pirmaujame. Štai 2011 metais nuo tuberkuliozės Lietuvoje mirė 176 žmonės. Kodėl? Viena iš priežasčių galėtų būti pačių pacientų sąmoningumo stoka.

 

„Didžiausia problema su pacientais, sergančiais atsparios formos tuberkulioze, ta, kad jie nutraukia gydymą, negali pakeisti gyvenimo būdo, įjunka į alkoholį, negauna visaverčio maisto, ir liga vėl atsinaujina. Labai svarbu ne tik gydymas ligoninėje – stacionare, bet ir tęsiamas gydymas ambulatoriškai – namie. O siekiant pasveikti labiausiai reikalingas pacientų sąmoningumas“, – įsitikinusi gydytoja.

 

Jai antrina direktorius, kuris sako, jog ligoninėje pacientai gydomi, tačiau čia ne kalėjimas, o žmonių sąmoningumas ne toks, kokio norėtųsi.

 

„Būna, žmonės ir iš kalėjimų pabėga, todėl ir mūsų praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai pacientus teko parsivežti net iš kitos Lietuvos pusės, kartais ir iš policijos komisariato. Mes turime laviruoti tarp įstatymo ir žmogiškumo, o tai sunku. Jiems ir į parduotuvę prisireikia, ir pas notarą, ir pas dantų gydytoją – kokių tik priežasčių negirdime. Šie pacientai dažnai turi šimtą darbų, kad tik galėtų įgyvendinti savo tikslą – gauti alkoholio“, – vieša paslaptimi dalijosi direktorius.

REKLAMA

 

Tuberkuliozės ligonių gydymas – brangi būtinybė, o sąmoningumo stoka tų išlaidų nepadeda sumažinti. Antai atsparios formos tuberkuliozės lovadienis įvertintas 174 litais, tad 6 mėnesių kursas atsieina apie 30 tūkst. litų, jeigu ligonį tenka gydyti dvejus metus – apie 125 tūkst. litų. Šiems ligoniams gydymas ir vaistai kompensuojami valstybės, todėl jų kišenės netuštėja. Juolab kad nuo palaido gyvenimo būdo ir taip kiauros.

 

Tuberkuliozė – žmogui duota rykštė, tačiau anaiptol ne tokia, kurios žmonija negalėtų išvengti. Ši liga išgydoma, tik reikia tiek medikų, tiek pacientų pastangų. Ir dar nebijoti kalbėti apie šitą ligą. Tuberkuliozė: kalbėti – negalima nutylėti! Todėl Pasaulinės tuberkuliozės dienos proga visuomenė raginama semtis žinių apie šią ligą, mokytis ir mokyti kitus saugoti savo, savo šeimos, visuomenės sveikatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų