Dvi mįslingomis aplinkybėmis Kaune dingusios studentės neatsiranda jau trečią mėnesį. Artimieji, slegiami nežinios, stengiasi neprarasti vilties ir tikisi sulaukti gerų naujienų. Tuo tarpu teisėsauga tikrina visas įmanomas dingimo versijas.
Gabija Boguševičiūtė (22 m.) iš namų Šilainių mikrorajone išėjo sausio 13-osios pavakare. Palikusi namiškiams raštelį, jog grįš už poros valandų, namo ji nesugrįžo iki šiol.
Kaune studijuojanti tauragiškė Skirmantė Skirgailaitė (20 m.) dingo po poros savaičių – sausio 29-osios naktį, išėjusi iš senamiestyje įsikūrusio naktinio klubo „Dejavu“.
Merginų dingimai jau spėjo apaugti kraupiais gandais ir spėlionėmis, o jųdviejų buvimo vieta nenustatyta iki šiol.
Dėta daug pastangų
Iškart po dingimo artimieji metė visas jėgas, kad surastų dingusiąsias: buvo organizuojami susitikimai su neabejingais žmonėmis, „šukuojamas“ Kleboniškio miškas, apleisti fortai, kitos atokios vietovės. G. Boguševičiūtės paieškai buvo pasitelkti net parasparniai – jais apylinkės žvalgytos iš oro. Specialiai merginų paieškai įkurtoje vieno socialinio tinklalapio grupėje buvo raginama kur tik įmanoma iškabinėti dingusiųjų plakatus su į daugiau kaip 20 kalbų išverstu prašymu, jeigu kas būtų matę, kreiptis į policiją. Tokie prašymai ir šiandien kabo parduotuvėse, viešajame transporte, oro uoste, ant gatvių stulpų. Keliasdešimt iš beveik 12 000 grupei priklausančių narių organizavo savarankiškas paieškas, kad padėtų artimiesiems surasti dingusias merginas.
Bet laikas bėgo, o žinių apie pražuvėles vis nebuvo. Sielvarto palaužti artimieji net kreipėsi į aiškiaregius, bet jų visų versijos apie dingusias merginas buvo skirtingos ir jokios naudos paieškai nedavė. Vieni tikino, jog dingusi G. Boguševičiūtė esanti gyva, sveika ir tikrai sugrįšianti namo, kiti sakė matantys ją apleistame atokiame pastate ar miške.
Viešai savo telefono numerį paskelbęs G. Boguševičiūtės brolis Arminas kasdien sulaukdavo šimtų žinučių ir skambučių. Tiesa, dauguma jų buvo su linkėjimais nepalūžti ir neprarasti vilties, bet atsirado ir tokių, kurie tikino matę jo seserį... vaikštančią po „Akropolį“.
Tiesa dar neatskleista
Teisėsaugininkai pripažįsta, jog Vytauto Didžiojo universiteto studentės G. Boguševičiūtės dingimas itin mįslingas. Ji buvo pareiginga, iš namų nieko nepranešusi niekada nedingdavo, gerai mokėsi, puikiai sutarė su artimaisiais. Laiką dažniausiai leisdavo namie prie kompiuterio, susirašinėdama internete.
Tuoj po G. Boguševičiūtės dingimo iškelta viena pagrindinių versijų, jog prie merginos dingimo kaip tik ir galėjo prisidėti vienas iš tokių internetinių „draugų“. Bet nei ši, nei kitos pareigūnų tiriamos versijos nepasitvirtino iki šiol.
Na o S. Skirgailaitės paskutinius žingsnius užfiksavo ir senamiestyje įrengtos vaizdo kameros. Jų įrašuose matyti, kaip mergina, aplenkusi tąvakar kartu draugės gimtadienį šventusią kompaniją, užuot pasukusi namo, gana sparčiu žingsniu patraukė Karaliaus Mindaugo prospekto link.
Draugės prasitarė, jog S. Skirgailaitė buvo ne kartą užsiminusi apie pasitraukimą iš gyvenimo, bet šią versiją suskubo paneigti studentės sesuo Jovita. Ji patikino su seserimi bendravusi itin artimai, o kalbos apie savižudybę niekada nebuvę. Itin energinga Skirmantė, pasak sesers, lankiusi įvairius būrelius, turėjusi nemažai draugų, kūrusi ateities planus ir depresija tikrai nesirgusi.
Tiriamos įvairios versijos
Po merginų dingimo praėjus beveik trims mėnesiams, apmalšo ir paniką sėjusios kalbos, esą studentės tapusios organų ar žmonių prekiautojų aukomis. Tiesa, vis dar pasigirsta šiurpūs gandai, jog vienos iš pražuvėlių kūnas rastas išpjautais organais, o G. Boguševičiūtė grįžusi namo išbadytomis akimis, bet niekas į tokias šnekas nebekreipia dėmesio. Nuščiuvo ir įvairias versijas kėlę ar savo pagalbą artimiesiems siūlę žmonės – vieni susirado naujų užsiėmimų, kiti tyliai laukia gerų naujienų.
„Vienokie ar kitokie veiksmai tyrime yra atliekami beveik kasdien. Labai daug jau yra padaryta, nemažai visko patikrinta. Atrodo, netrukus pasieksime pabaigą“, – mįslingai kalbėjo G. Boguševičiūtės dingimo tyrimą kuruojanti Kauno miesto apylinkės prokuratūros prokurorė Virginija Vigelienė.
S. Skirgailaitės paieškai vadovaujanti prokurorė Alma Markvaldienė savo ruožtu sako, jog pastaruoju metu pagrįstų ir tyrimui naudingų duomenų iš visuomenės nebegaunama, bet tiriamos visos įmanomos studentės dingimo versijos. „Turime vieną pagrindinę versiją, bet jos atskleisti, kol vyksta tyrimas, negalime. O kiek laiko tyrimas truks, sunku pasakyti. Kol S. Skirgailaitė nerasta nei gyva, nei mirusi, kalbėti apie konkrečią datą beprasmiška“, – sakė prokurorė.
Teisėsaugininkai tikina esantys beveik tikri, jog panašaus amžiaus studenčių dingimas, kurį skiria vos pora savaičių, tėra sutapimas, o viešumoje skleista ir labiausiai aptarinėta versija, jog merginos pateko į prekiautojų žmonėmis rankas – mažai tikėtina.
Mįslingą S. Skirgailaitės dingimą tiriantys pareigūnai sako turintys vieną pagrindinę merginos dingimo versiją („Facebook.com“ nuotr.)
Tik faktai:
Statistikos duomenimis, apie 70 procentų dingusiųjų be žinios anksčiau ar vėliau būna surandami.
2009 metais ieškoti 2128 asmenys, iš jų surasta 1650.
Pernai dingusiųjų be žinios buvo 2258. Surasti – 1791.
Kad būtų skelbiama paieška, pražuvėlio artimieji privalo kreiptis į policiją. Tada pradedama paieška, dingusiojo duomenys įtraukiami į dingusių asmenų duomenų bazes.
Didžioji dalis Lietuvoje ar užsienyje dingusiųjų yra 35–40 metų amžiaus vyrai. Moterys dingsta rečiau. Dažniausiai tai būna 15–21 metų merginos, dėl nesutarimų šeimoje bėgančios iš namų.
Giedrė POTELIŪNAITĖ