Trys Europos Sąjungos valstybės gruodžio mėnesį Jungtinių Tautų Tarptautiniame teisingumo teisme rengiasi argumentuoti, kad 2008 metų vasarį paskelbta vienašališka Kosovo nepriklausomybės deklaracija yra neteisėta. Tačiau ES atstovai teigia, kad teismo sprendimas neturės jokios įtakos Kosovo nepriklausomybei, kuri yra neatšaukiama.
Tarptautiniame teisingumo teisme Kosovo nepriklausomybės byla bus nagrinėjama gruodžio 1-11 dienomis. Trys ES šalys – Ispanija, Rumunija ir Kipras – prisijungs prie didžiausių Kosovo nepriklausomybės priešininkių – Serbijos ir Rusijos – bei bandys argumentuoti, kad buvusios Serbijos provincijos nepriklausomybės deklaracijos skelbimas pažeidė tarptautinę teisę.
Ieškinį dėl Kosovo nepriklausomybės į Tarptautinį teisingumo teismą padavė Serbija. Belgradas ir toliau aktyviai kovoja prieš buvusios savo provincijos nepriklausomybę.
ES savo ataskaitoje kritikuoja Serbiją, kad ši Kosove finansuoje „paralelinių institucijų“ kūrimą ir taip siekia pakirsti Prištinos valdžią.
Ispanija, Rumunija ir Kipras kartu su dar dviem ES valstybėm – Slovakija ir Graikija – atsisakė pripažinti Kosovo nepriklausomybę. Tačiau pastarosios dvi šalys Kosovo nepriklausomybei priešinasi veikiau pasyviai, o pirmosios trys perėjo prie aktyvaus pasipriešinimo.
Vokietija, Prancūzija, Didžioji Britanija, Olandija ir JAV teisme pasisakys už Kosovo nepriklausomybę.
Tiesa, koks bebūtų teismo sprendimas, jis turės tik patariamąją reikšmę. Technine prasme jis neturės jokios įtakos Kosovo siekiui prisijungti prie JT. Tačiau teismo sprendimas, kuris bus skelbiamas kitų metų pradžioje, suteiks politinį ginklą Prištinai arba Belgradui tęsiant tarpusavio konfrontaciją.