Lietuvoje trynukų gimsta kasmet. Ypač „derlingi“ buvo 2006 metai, kai iškart trimis naujagimiais džiaugėsi net dešimt jaunų šeimų. O ketvertukai - reti mūsų krašte.
Valstybė tokias šeimas remia kaip išgali, tačiau tėveliai norėtų daugiau dėmesio ir paramos.
Šeima jaučiasi apgauta
Šilutės rajone, Juknaičiuose, gyvenanti Arvydo ir Vidos Meižių šeima šiemet pavasarį susilaukė staigaus šeimos pagausėjimo. Gimė trejetukas! Iš pirmosios santuokos du vaikelius auginanti mamytė ir džiaugėsi tuo, ir nerimavo. Mat šeima glaudžiasi uošvių „alytnamyje“, antrajame aukšte, kuriame tėra du nedideli kambarėliai, dar mažesnė virtuvėlė - kur visiems sutilpti?
„Kai grįžau su mažyliais iš ligoninės, atvažiavo pasveikinti iš seniūnijos, atvežė „pamperių“, po to ir Šilutės rajono meras su dovanėlėmis pasirodė, - prisiminė ji. - Pasiteiravau, ar nebūtų galimybės gauti socialinį būstą. Pažadėjo. Tuo viskas ir baigėsi.“
Šeimos niekas neapgavo
Ponia Vida ne viską iki galo pasakė. Iš tiesų, trejetuko susilaukusiai šeimai greitai buvo pasiūlytas erdvus 4 kambarių butas Vilkyčiuose (Saugų seniūnija), tik bėda, kad jis - sename prieškariniame pastate (ten anksčiau veikė mokykla), - ne pačios geriausios būklės.
„Kiek pamenu, jie šio buto atsisakė, - informavo Juknaičių seniūnas Valentinas Dylertas. - Todėl buvo įtraukti į eilę gauti socialinį būstą.“
V.Meižienė patvirtino, kad toks siūlymas buvo, tačiau šeima jo nepriėmė, nes esą būtų reikėję daug pinigų remontui.
„Siūlomą butą apžiūrėjęs vyras sakė, kad stogas - kiauras, be to, nėra elektros, - kalbėjo ji. - Kaip tokiomis sąlygomis gyventi su mažais vaikais? Be to, sakė, kad ten lyg ir narkomanų gyvena, ir psichiatrijos ligonė...“
Socialinis būstas kitoje vietoje, kaip Meižiams esą prasitarė socialinio skyriaus darbuotojos, atsiras nebent po dešimties metų.
Saugų seniūnijoje, kuriai priklauso minėtas daugiabutis, sužinojome, kad apsigyventi čia - daugelio sunkiai besiverčiančių šeimų svajonė.
„Ką turime, tą ir siūlome, - sakė Saugų seniūnė Anastazija Oželytė. - Kiti, gavę ten butus, džiaugiasi, susiremontuoja patys. Ir vieta labai gera - netoli Klaipėda.“
Siūlė net paramą
Išgirdome ir tai, kad trejetuko tėtis Arvydas Meižys - statybininkas, taigi lyg ir būtų galėjęs butą susiremontuoti. Maža to, Šilutės meras Virgilijus Pozingis patikino, esą buvo susitarta, kad savivaldybė padės, skirs paramą.
„Bet jiems tas butas nepatiko, sakė lauks eilėje kito, - aiškino meras. - Suprantame, kad kiekvienas nori kuo geriau, bet naujo buto skirti savivaldybė neturi galimybės.“
Trynukams - sveikinimai, dovanos ir papildomos išmokos
Kauno mieste gyvena dvi šeimos, kurios šiemet susilaukė trynukų. Kaip minėjo miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus vedėjo pavaduotoja Ana Sudžiuvienė, niekur kitur - tik Kaune - tokioms šeimoms miesto taryba yra numačiusi išskirtinę paramą - dideles pinigines išmokas.
„Už trynukus šeimai, be kitų pinigų, skiriama daugiau nei 11 tūkstančių litų vienkartinė išmoka - kiekvienam vaikeliui po 30 MGL, - sakė ji. - Jei gyvenimo sąlygos prastos, šeima įtraukiama į eilę gauti socialinį būstą.“
O štai Kauno rajono savivaldybė prieš ketverius metus trynukų susilaukusiai šeimai skyrė ypatingą dovaną - dviejų kambarių butą!
„Jie augino du vaikelius, susilaukė dar trijų, o gyventi, galima sakyti, neturėjo kur, - prisiminė Vilkijos miesto seniūnas Leonardas Deglius. - Todėl buvo nuspręsta padovanoti butą. Dabar, atėjus sunkiam metui, to tikrai neišgalėtume... Be to, kiekvienais metais per trynukų gimtadienius aplankome tą šeimą, nuvežame dovanų, nepamirštame jų ir prieš Velykas ar Kalėdas. Seniūnija skiria malkų, žodžiu, remiame kiek tik galime. Labai norėtųsi, kad gausi šeimynėlė įstengtų pati tinkamai tvarkytis, kad nereikėtų nuolatinės priežiūros.“
Vilniuje parama šeimoms gerokai kuklesnė
Vilniuje 2001, 2003, 2004 ir 2005 metais gimė po vieną trejetuką, 2002, 2007 ir 2008 metais - po du trejetukus. 2001-aisiais viena šeima susilaukė ketvertuko!
„Vadovaujantis miesto tarybos sprendimu, gimus trynukams ar daugiau vaikučių, šeimai skiriama vienkartinė 5 tūkstančių litų dydžio pašalpa, taip pat tokiai šeimai skiriamos trijų bazinių socialinių išmokų dydžio (390 litų) lėšos sveikinimo dovanai nupirkti“, - informavo Vilniaus miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Rasa Laiconienė.
Jei trynukų ir daugiau naujagimių susilaukusi vilniečių šeima Lietuvoje neturi tinkamo gyventi būsto, ji nustatyta tvarka įtraukiama į eilę jį gauti.
„Tačiau jau parengėme naują tvarką ir teiksime ją svarstyti tarybai, - pridūrė Socialinio būsto skyriaus vedėja Jolanta Sičiūnienė. - Vilniečių šeimoms, susilaukusioms trynukų ir daugiau naujagimių, bus skiriamas socialinis būstas, jei jos neturi tinkamo gyventi būsto, ar jis tampa per mažas, ir Vilniuje yra pragyvenę 5 ar daugiau metų.“
Sunkumai užsimirš
Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Rimantės ŠALAŠEVIČIŪTĖS duomenimis, Lietuvoje gyvena 695 tūkst. vaikų, iš šio skaičiaus 159 tūkst. - gausiose, tai yra tris ir daugiau vaikučių auginančiose šeimose.
„Gausioms šeimoms valstybė yra numačiusi daug lengvatų, tačiau išskirtinių lengvatų, kai gimsta trynukai ar ketvertukai, įstatyme nėra numatyta, - teigė ji. - Čia jau vietinės valdžios reikalas: pagal galimybes šeimą pasveikinti, nuvežti mažyliams dovanų. Jei tokia šeima gyvena labai sunkiomis sąlygomis ar apskritai neturi kur vaikelių iš ligoninės parsivežti, tuomet, be abejo, ieškoma gyvenamojo ploto. Tačiau vien dėl to, kad gimė trynukai, negalima daryti išimčių - skirti didelio būsto ar panašiai. Juk tuomet jausis nuskriaustos ir neįvertintos gausios šeimos, kuriose auga penki, aštuoni ar dar daugiau vaikučių.“
Nelengvi laikai Lietuvoje, todėl tokioms šeimoms esą realiausia pagalbos tikėtis iš privačių iniciatyvų, rėmėjų. Juolab kad tokių šeimų šalyje nėra labai daug.
Pasak kontrolierės, niekas neginčija, kad auginti iškart tris ar keturis mažylius yra be galo sunkus ir atsakingas darbas, tenka praleisti daug bemiegių naktų, bet tas vargas esą netruks amžinai: „Ūgtelėję vaikai tiek daug džiaugsmo tėveliams suteiks, kad visi sunkumai bemat užsimirš.“
Jos nuomone, Šilutės rajone gyvenančių Meižių šeima padarė klaidą, jog atsisakė pasiūlyto socialinio būsto, kad ir koks prastas jis pasirodė esąs.
„Socialinis būstas ir yra socialinis, - pabrėžė R.Šalaševičiūtė. - Jei žmogus statosi nuosavą namą, tada gali planuoti ir galvoti, kaip geriau įsikurti. O juk gyvenamasis plotas suteikiamas toms šeimoms, kurios neturi kur gyventi ir neturi už ką būsto įsigyti. Todėl ir remontu pasirūpinti turėtų pati butą gavusi šeima.“
Lietuvoje gimė trejetukų
1991 - 3
1992 - 6
1993 - 3
1994 - 0
1995 - 5
1996 - 4
1997 - 6
1998 -3
1999 - 4
2000 - 6
2001 - 7
2002 - 6
2003 - 6
2004 - 5
2005 - 3
2006 - 10
2007 - 9
Šaltinis: Statistikos departamentas
Lietuvoje ketvertukai gimsta palyginti retai: 1969 m. - Šilutės rajone, 1998 m. ir 2001 m. - Vilniuje.