L. Truss, antradienį prie vyriausybės vairo pakeitusi Borisą Johnsoną, J. Bidenui taip pat sakė, jog tikisi „glaudžiai bendradarbiauti“ su Vašingtonu, „mums, laisvų demokratijų lyderiams, sprendžiant bendrus iššūkius“, sakė Dauningo gatvės atstovė.
Tarp tų iššūkių yra ir „aštrios ekonominės problemos, sukeltos [Rusijos prezidento] V. Putino karo“, sakė atstovė.
Pokalbis įvyko žiniasklaidai anksčiau pranešus apie Vašingtone juntamą susirūpinimą dėl L. Truss po jos vienerių metų darbo JK užsienio reikalų sekretorės poste, kurį temdė „Brexito“ išprovokuota įtampa Šiaurės Airijoje ir pašliję Londono ryšiai su Briuseliu, Dublinu ir Vašingtonu.
Eidama užsienio reikalų sekretorės pareigas L. Truss pateikė JK parlamentui įstatymo projektą, kuriuo siekiama vienašališkai pakeisti politiškai nestabiliai Šiaurės Airijai po „Brexito“ taikomas prekybos taisykles. Tam griežtai priešinasi Europos Sąjunga ir Airijos vyriausybė.
Airiškų šaknų turintis J. Bidenas kritiškai vertino B. Johnsono vyriausybės „Brexito“ politiką, o jo santykiai su buvusiu JK lyderiu buvo gana šalti.
J. Bidenas prieš 2020 metais vykusius JAV prezidento rinkimus perspėjo, kad jei dėl „Brexito“ nukentėtų 1998-ųjų Didžiojo penktadienio susitarimas, užbaigęs tris dešimtmečius trukusį konfliktą Šiaurės Airijoje, jis nepritartų JAV ir JK prekybos susitarimui.
Prekybos susitarimas tarp Londono ir Vašingtono šiuo metu matomas kaip tolima perspektyva.
Visgi gynybiniai ryšiai tarp šių dviejų sąjungininkių kelerius pastaruosius metus stiprėjo. Pernai abi šalys kartu su Australija sudarė naują gynybos aljansą AUKUS, leisiantį Kanberai įsigyti amerikietiškų branduolinių povandeninių laivų.
Per antradienio pokalbį telefonu L. Truss ir J. Bidenas „sutarė plėsti tuos ryšius, be kita ko, stiprinant mūsų glaudžią gynybinę partnerystę per NATO ir AUKUS“.
„Lyderiai patvirtino savo įsipareigojimą stiprinti pasaulinę laisvę, kovoti su autokratijų keliamomis grėsmėmis ir padaryti viską, kad V. Putinas patirtų nesėkmę Ukrainoje“, – sakė Dauningo gatvės atstovė.
Baltieji rūmai savo ruožtu nurodė, kad abu lyderiai aptarė savo „bendrą įsipareigojimą“ Didžiojo penktadienio susitarimui, taip pat „būtinybę derybų keliu rasti sprendinį dėl Šiaurės Airijos protokolo“.
Pasak Baltųjų rūmų, L. Truss ir J. Bidenas taip pat aptarė „Kinijos keliamus iššūkius“ ir akcentavo būtinybę užkirsti kelią Iranui įgyti branduolinių ginklų.