• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miuncheno saugumo konferencija sukrėtė Europos žemyną, lyderius ir gyventojus. JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos pareiškimai gali turėti kritinę reikšmę visam Europos saugumui. Anot Tarptautinių santykių ir politikos mokslo instituto (TSPMI) profesoriaus Tomo Janeliūno, nuo pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europa buvo priklausoma nuo JAV įsipareigojimų. Jis analizavo, ką galėtų reikšti mūsų saugumui JAV atstovų pareiškimai.

Miuncheno saugumo konferencija sukrėtė Europos žemyną, lyderius ir gyventojus. JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos pareiškimai gali turėti kritinę reikšmę visam Europos saugumui. Anot Tarptautinių santykių ir politikos mokslo instituto (TSPMI) profesoriaus Tomo Janeliūno, nuo pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europa buvo priklausoma nuo JAV įsipareigojimų. Jis analizavo, ką galėtų reikšti mūsų saugumui JAV atstovų pareiškimai.

REKLAMA

„Tas įsipareigojimas apėmė labai daug sričių, pradedant nuo branduolinio atgrasymo prieš kitas branduolines galias, šiuo atveju Sovietų Sąjunga ir Rusiją, ir baigiant konvencinių pajėgų dislokavimu Europoje. <...> Tai amerikiečių atsitraukimas iš Europos kol kas nėra paskelbtas, bet jis yra numanomas ir, šiuo atveju, gana tikėtinas. Ir tai pakeistų visą sistemą, kuri Europoje gyvavo pastaruosius 70 metų“, – naujienų portalui tv3.lt teigė TSPMI profesorius. 

Todėl, pasak T. Janeliūno, Europos valstybių lyderiai turėtų rimtai apsvarstyti, kaip reikėtų užtikrinti savo saugumą, tokiu atveju, jei JAV atsitrauktų nuo Senojo žemyno regiono.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu amerikiečiai nebenori laikytis saugumo garantijų arba jas labai reikšmingai pakeičia, tarkime palikdami tik branduolinio atgrasymo skėtį, bet nebenori prisidėti prie konvencinio atgrasymo galimybių, tai atitinkamai tiek Lietuva, tiek visa Europa bus priversta visai kitaip planuoti savo saugumo strategijas, pajėgas, išteklius ir daugelį kitų dalykų. Šiuo atveju tai yra kartą per šimtmetį vykstantys tokio mąsto pokyčiai“, – aiškino T. Janeliūnas. 

REKLAMA

Paklaustas, ką Europos valstybės turėtų daryti tokiu atveju, jei JAV iš tiesų nuspręstų atsitraukti nuo Europos regiono, T. Janeliūno teigimu, pirmiausia kiekviena valstybė turėtų priimti tam tikrus nacionalinius sprendimus, pavyzdžiui, persvarstyti išlaidas gynybai ar konkrečių karinių pajėgų didinimą.

O priėmus sprendimus nacionaliniu lygiu, būtų galima pradėti kalbėti apie didesnį ir stipresnį bendradarbiavimą Europos valstybių tarptautiniu lygmeniu, kad atsitraukus JAV, Senasis žemynas nesijaustų nukentėjęs ar susilpnėjęs.

REKLAMA
REKLAMA

„Štai tada atsiranda poreikis antro etapo sprendimams, kada galima žiūrėti, kuo pakeistume amerikiečių galimą pasitraukimą iš Europos, kiek į „bendrą krepšelį“ kiekviena iš tų susitariančių šalių gali įdėti savo padidintų pajėgų. <...> Nes amerikiečiai šiuo metu per visas Europos šalis turi dislokavę apie 100 tūkst. karių, tai tokio padidinimo mąsto reikėtų tikėtis iš Europos valstybių“, – komentavo TSPMI profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po Miuncheno saugumo konferencijoje išsakytų JAV viceprezidento J. D. Vance'o minčių, jog Europa praranda žodžio laisvę, o Vokietijos partijos turėtų pradėti bendrauti su kraštutinėmis dešiniosiomis partijomis, sulaukė didelio tarptautinio atgarsio. Anot TSPMI profesoriaus Tomo Janeliūno, JAV viceprezidento kalba rodo, jog Donaldas Trumpas ir JAV administracija nepasitiki dabartine politine valdžia Europoje, o didžiosios senojo žemyno valstybės turėtų rimtai apsvarstyti, ką reikės daryti, jei JAV nuspręstų atsitraukti nuo Europos regiono.

REKLAMA

Penktadienį vykusioje Miuncheno saugumo konferencijoje JAV viceprezidentas J. D. Vance'as pareiškė, kad žodžio laisvė Europoje mažėja, ir pavadino tai didesne grėsme nei Rusijos karinė agresija.

„Grėsmė, dėl kurios labiausiai nerimauju, kalbėdamas apie Europą, nėra Rusija. Tai ne Kinija ir ne bet kuris kitas išorės veikėjas. Tai, dėl ko nerimauju, yra grėsmė iš vidaus. Europos atsitraukimas nuo kai kurių savo svarbiausių vertybių, – kalbėjo jis. – Bijau, kad Britanijoje ir visoje Europoje žodžio laisvė mažėja“, – kalbėjo JAV viceprezidentas.

REKLAMA

Miunchene J. D. Vance'as taip pat susitiko su kraštutinių dešiniųjų partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) lydere.

O savo kalbos metu saugumo konferencijoje, JAV viceprezidentas ragino pagrindines Vokietijos politines partijas nebesipriešinti bendradarbiavimui su kraštutiniais dešiniaisiais, praėjus kelioms valandoms po to, kai Berlynas pareiškė, kad Amerika neturėtų kištis prieš rinkimus.

„Demokratija grindžiama šventu principu, kad žmonių balsas yra svarbus“, – sakydamas kalbą Miuncheno saugumo konferencijoje teigė J. D. Vance’as. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nėra vietos ugniasienėms“, – pridūrė jis, turėdamas omenyje ilgalaikę Vokietijos pripažintų partijų poziciją nedirbti su kraštutiniais dešiniaisiais.

Nepasitiki dabartine politine valdžia Europoje?

Vertindamas J. D. Vance'o teiginį, jog didžiausia grėsmė Europoje yra ne Kinija ar Rusija, o žodžio laisvė, TSPMI profesorius Tomas Janeliūnas teigė, kad būtent toks pasirinktas JAV viceprezidento argumentas, kaip pagrindinis paaiškinimas, dėl ko amerikiečiai atsiribotų nuo Europos saugumo, yra gana keistas.

REKLAMA

„Žodžio laisvės Europoje tikrai netrūksta ir tą rodo labai aiškūs, objektyvūs kriterijai, pavyzdžiui, spaudos laisvės indeksai, kurie yra žymiai geresni negu toje pačioje JAV, ir šiaip bendras adekvatus pojūtis, kiek yra įvairių galimybių Europoje reikšti savo nuomonę. Ir būtent tai galbūt netgi yra pretekstas tomis galimybėmis naudotis piktybiškai, tai yra skleisti dezinformaciją, iškraipyti politikos procesus ir trikdyti demokratijos veikimą“, – kalbėjo T. Janeliūnas.

REKLAMA

TSPMI profesorius taip pat pridūrė, jog tokia pasirinkta Vance'o retorika yra akivaizdi Elono Musko kraštutinių dešiniųjų partijų rėmimo tąsa ir ją būtų galima vertinti kaip netiesioginę paramą kraštutinėms dešiniosioms partijoms Vokietijoje ir visoje Europoje.

Elonas Muskas ne kartą jau yra išreiškęs paramą AfD partijai Vokietijoje ir aš manau, kad Vance'o kalba irgi buvo labai tikslingai pasakyta Vokietijoje, kurioje netrukus bus rinkimai, ir kurioje iš tikrųjų ši kraštutinės dešinės partija turi daug sąsajų su Trumpo komandos pozicijomis ir nuostatomis. <...> Kitaip tariant, J. D. Vance'as atsivežė į Vokietiją žinutę ne tiek apie Europos saugumą, kiek apie tai, jog Trumpo komanda nepasitiki dabartine politine valdžia Europoje“, – tvirtino TSPMI profesorius.

„<...> Trumpas gali manyti, kad su dabartine politine lyderyste Europoje apskritai net neverta dėl ko nors kalbėtis, nes jis iš principo jais nepasitiki. Jis, iš principo, tai mato kaip oponentus, su kuriais galbūt netgi blogiau yra kalbėtis negu su Putinu, nes su Putinu, Trumpo akimis, galbūt galima susitarti dėl kokių nors objektyvių įtakos sferų, atsakomybių Europoje pasidalinimo ir panašiai“, – pridėjo T. Janeliūnas.

pasake ,kad yra varzoma zmoniu teise ,isrinkom Zemaitaiti o ka padare musu skurlis Prezidentas ,sulauze konctitucija ,spjove rinkejam i veida ,o vaidina didziausia demokrata ,viska apsikes ,kuo daugiau tegul tik Trampas spardo visiem leftistam subines tokiem kaip musu veikejai,kurie skura isvercia ,vejo krypciai pasikeitus .
Juokas per asaras,,laize siknai amerikai o dB Ka nausedukas ,skris putleriui laizyt,,abejoju del vokieciu brigados lietuvos,,nes po rinkimu vokietijoj ir susiklosciusia padeti viskas Gali apsiverst aukstyn kojos,,o kas idomu atsakys uz jau isleistus pinigus kgbisto noram pildyt,,CIA tik parodo kad musu bukaprociai politikeliai ir bukagalvis kgbistas nesupranta kad valdzia renkama ir jinai keiciasi kaip nutiko su didziausia jusu sajunginike kuri dB dejo by...bi ant jusu
Ka darys Amerika be Europos??? Nori Grenlandijos ir negauna, nori Ukrainos zemiu irgi negauna, na uzpyko, o pyktis praeina arba NE! Amerike reikalinga Europa, tegul patys saves negazdina! O Europa privalo buti vel DIDINGA!!!!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų