Žinoma, niekas tikrai netikėjo, kad D. Trumpui pavyks užbaigti tris metus trunkantį karą per 24 valandas, kaip jis neįtikinamai žadėjo būdamas kandidatu į prezidentus. Netgi jo naujasis specialusis pasiuntinys Ukrainai paprašė 100 dienų sprendimui rasti.
Tačiau praleistas terminas ir menkas karo paminėjimas per pirmadienio inauguracijos iškilmes rodo, koks sunkus iššūkis bus nutraukti mūšius Ukrainoje naujajam JAV prezidentui, kuris iki šiol viešai nebandė tarpininkauti siekiant taikos.
Tarp D. Trumpo inauguracinėje kalboje pateikto prioritetų sąrašo Ukraina nebuvo paminėta. Nors D. Trumpas pareiškė esąs „taikdarys“, jis nepateikė jokių konkrečių pažadų dėl tolesnės Amerikos pagalbos Kyjivui.
Ruošiasi pokalbiui su Putinu
Kol kas atrodo, kad D. Trumpas pirmiausia kalbėsis su karo kaltininku Rusijos autoritariniu lyderiu Vladimiru Putinu, kurį pirmadienį Ovaliajame kabinete apkaltino šalies „naikinimu“.
„Jis negali būti sužavėtas, jam ne itin gerai sekasi“, – sakė D. Trumpas žurnalistams ilgos pasirašymo ceremonijos metu – tai buvo retas kritikos Rusijos prezidentui momentas.
„Rusija yra didesnė, jie turi daugiau karių, kuriuos gali prarasti, bet tai nėra būdas valdyti šalį“, – kalbėjo jis.
Paklaustas, kiek laiko truks karas, jis atsakė, kad negali atsakyti, kol nepasikalbės su autoritariniu Rusijos vadovu.
„Turiu pasikalbėti su prezidentu Putinu. Turėsime tai išsiaiškinti“, – sakė jis.
Iš tiesų D. Trumpas nurodė savo padėjėjams netrukus surengti telefono pokalbį su V. Putinu, o vienas iš pokalbio tikslų – aptarti asmeninį susitikimą artimiausiais mėnesiais ir pabandyti užbaigti karą Ukrainoje, teigia su tuo susipažinę asmenys, rašo CNN.
Požiūris skiriasi nuo Bideno
Dabar, kai D. Trumpas jau eina savo pareigas, JAV ir Rusijos pareigūnai gali pradėti rimtai dirbti, kad būtų surengtas asmeninis susitikimas. Šveicarija ir Serbija yra sakiusios, kad norėtų priimti susitikimą.
Bet kokios šių dviejų lyderių derybos bus ryškus buvusio prezidento Joe Bideno požiūrio atotrūkis. Jis beveik trejus metus tiesiogiai nekalbėjo su V. Putinu, baimindamasis, kad bet koks pokalbis būtų jam naudingas siekiant nutrukti karą.
D. Trumpas į tai žiūri kitaip. Su jo mąstymu susipažinusio asmens apibūdinta nuomonė yra ta, kad tiesioginis bendravimas su V. Putinu yra būtent tai, ko reikia norint rasti sprendimą
„Kaip, po velnių, jūs ketinate rasti išeitį iš tos košės, jei nesikalbate?“ – sakė asmuo, apibūdindamas D. Trumpo požiūrį.
Kaip tiksliai tas sprendimas atrodys, nėra aišku, nors pareigūnai privačiai pripažįsta, kad beveik neabejotinai reikės ukrainiečių nuolaidų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!